Informacje31 lipca 2007, 00:00,

Obchody 63 rocznicy Powstania Warszawskiego w Powsinie

W związku z 63 rocznicą Powstania Warszawskiego, w środę 1 sierpnia 2007 roku, o godzinie 17:00 (czyli w godzinę "W") w kościele w Powsinie odbędzie się msza z udziałem władz Konstancina oraz Wilanowa. Po jej zakończeniu nastąpi przemarsz pod pomnik powstańców i złożenie wieńców. Przyłącz się do uroczystych obchodów 63 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku, na rozkaz Komendanta Głównego AK generała Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni, tymczasem zakończyło się dopiero po 63 dniach ciężkich walk.

W Powstaniu Warszawskim poległo około 18 tysięcy powstańców, 25 tysięcy zostało rannych. Zginęło również około 3,5 tysięcy żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Po kapitulacji pozostałych mieszkańców Warszawy, około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które zostało niemal całkowicie zniszczone. Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: www.1944.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Konstancin-Jeziorna

Informacje1 sierpnia 2007, 00:00,

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa - specjalna wycieczka

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa na swojej stronie www.kolejka-piaseczno.com informuje nas o specjalnej wycieczce, którą przygotowała na 15 sierpnia 2007 roku. Wycieczka będzie z okazji Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa program wycieczki:
11:00 odjazd z Piaseczna (środa 15 sierpnia 2007).
11:30 przyjazd do Głoskowa, dla zainteresowanych: msza święta w miejscowym kościele (pociąg powróci po uczestników mszy za około 60 minut).
11:35 przyjazd do Złotokłosu.
11:40 powitanie uczestników i krótki program artystyczny w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich.
12:00 - 14:30 piknik na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w trakcie którego odbędą się: konkursy dla dzieci, strzelnica paintball (płatna), wystawa Stowarzyszenia Miłośników Militariów PATRIOT, wystawa Galerii Białej i Galerii Obrazów z możliwością zakupu, ognisko, możliwość przejażdżki drezyną.
- W trakcie pikniku dla uczestników poczęstunek grochówką, herbatą, kawą, ciastem oraz kiełbasa na ognisko.
15:15 powrót do Piaseczna.

Koszt uczestnictwa w specjalnej wycieczce: osoby dorosłe (35 zł), młodzież do lat 18 (25 zł), dzieci do lat 3 (gratis). Kontakt Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa ulica Sienkiewicza 14 w Piasecznie, tel.: (22) 756-76-38 lub 0607 155 188
Zapoznaj się z informacją na plakacie: plakat.jpg
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno