Artykuł partnerski22 stycznia 2020, 09:12,

O kadzidle słów kilka - poznaj jego historię

O kadzidle słów kilka - poznaj jego historię

Kadzidło to nic innego jak naturalne substancje zapachowe, które się wytwarzają w procesie spalania wyschniętej żywicy. Kadzidło jest stosowane w praktykach religijnych, ale także w medycynie, medytacji, kuchni, czy podczas zabiegów kosmetycznych. Jest ono od czasów starożytnych używane jako składowa kultu religijnego, a jego cena kiedyś była wyższa niż cena złota, co może być trafnym odzwierciedleniem tego, jakie było istotne w życiu wiernych.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Symbolika

Kadzidło składa się z kilku elementów, jest to rozżarzony ogień, który umieszcza się w trybularzu, zapach, oraz dym. Ogień symbolizuje bliskość Boga. Zapach oznacza łaskę Pana oraz złagodzenie Jego gniewu. Natomiast dym unoszący się z kadzidła jest symbolem modlitwy wszystkich wiernych zebranych podczas danej liturgii. Używanie kadzidła podczas nabożeństw i uroczystości oznacza obecność Boga w Kościele.

Święty Paweł natomiast uważa zapach i dym z kadzidła za metaforę wszystkich wiernych, którzy pełnią misję apostolską i rozprzestrzeniają wieść o Jezusie, wszędzie tam, gdzie zajdą. Zapach kadzidła stosowanego w Kościołach jest intensywnie ziołowy i wprowadza mistyczny nastrój. Współcześnie można kupić kadzidła o różnych aromatach - cytrusowych, cynamonowych, a nawet o zapachu bratków na przykład na tej stronie: https://www.holyart.pl, gdzie można znaleźć również inne dewocjonalia.

Kiedy używa się kadzidła?

Kadzidło jest używane po to, aby jeszcze bardziej uwznioślić szczególne nabożeństwa, czy uroczystości kościelne. Ponadto używa się go, aby oddać cześć ludziom uznanych za świętych, czy błogosławionych, dlatego okadza się również ich relikwie, obrazy, czy inne artykuły religijne. Ewangelia Świętego Mateusza mówi o tym, że kadzidło było jednym z podarków dla nowonarodzonego Jezusa od trzech mędrców ze Wschodu, dlatego jest również używana podczas liturgii upamiętniającej Święto Trzech Króli. Właśnie wtedy święci się w Kościołach kredę, kadzidło i wodę, te produkty religijne mają szczególne znaczenie, ponieważ wierni mogą ich użyć w swoich domach, czy mieszkaniach.

Prozdrowotne właściwości

Okazuje się, że uschnięte żywiczne kadzidłowce to nie tylko gadżety religijne, ale i substancje działające leczniczo. Palenie tych kadzideł zwiększa odporność organizmu, działa korzystnie na gospodarkę hormonalną, wspomaga procesy uczenia. A wszystko dzięki temu, że zawiera seskwiterpeny, które są węglowodorami, często występującymi w olejkach eterycznych, które skutecznie dotleniają mózg. Jednak należy się wystrzegać kadzidełek wschodnich, których spalanie, a następnie wdychanie może skutkować większym ryzykiem zachorowania na nowotwory. 

 

Palenie kadzidła w liturgii kościelnej należy do bardzo starych zwyczajów i jest symbolem modlitwy kierowanej do Boga, ale także znakiem, że Pan jest obecny w swoim Domu, wśród Jego wyznawców. Można powiedzieć, że zapach kadzidła jest zapachem samego Boga i jedynie dzięki niemu wierzący są w stanie się z Nim „spotkać” na krótką chwilę w rzeczywistości.

autor/źródło: holyart.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski21 stycznia 2020, 10:05,

Gdzie prawidłowo zainstalować klimatyzator?

Gdzie prawidłowo zainstalować klimatyzator?

Klimatyzacja jest coraz chętniej wykorzystywana nie, tylko jeśli chodzi o powierzchnie biurowe, ale też w prywatnych mieszkaniach. Wystarczy wybrać odpowiednią firmę, której misją jest chłodnictwo i klimatyzacja, aby zainstalować dobrej jakości klimatyzator. Osobną kwestią pozostaje jednak dylemat – gdzie najkorzystniej jest zainstalować urządzenie?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Wybierz miejsce

Wybierając miejsce do zainstalowania klimatyzatora, pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, że nadmuch powietrza w sensie odczuwalnym występuje w odległości 2-3 metrów od urządzenia. Umieść go zatem w taki sposób, aby w tym miejscu nie było łóżka, sofy ani innego miejsca do spania lub długiego odpoczynku. Ponadto, wybierając miejsce instalacji klimatyzatora, warto wybrać miejsce oddalone od wszystkich urządzeń grzewczych. Wszystko, co wytwarza ciepło lub parę, jest złym sąsiadem dla klimatyzatora. Niepożądane jest również, aby meble przeszkadzały w przepływie powietrza, w przeciwnym razie urządzenie nie będzie wystarczająco skuteczne.

Przy wyborze sposobu prawidłowej instalacji klimatyzacji w pomieszczeniu brana jest również pod uwagę lokalizacja okien. Jeśli mieszkasz od słonecznej strony, to przepływ schłodzonego powietrza powinien przebiegać prostopadle do dopływu ciepła z okien, w którym to przypadku temperatura będzie rozkładana najbardziej równomiernie. Nie zaleca się również umieszczania systemu podziału naprzeciw drzwi do pokoju, aby schłodzone powietrze nie przedostawało się do innych pomieszczeń.

 

 

Co jeszcze musimy wiedzieć o klimatyzacji?

Podczas instalowania klimatyzatora pod sufitem należy również wziąć pod uwagę niezbędny odstęp - co najmniej 15 cm od sufitu, aby zapewnić przestrzeń dla przepływu powietrza - mówią eksperci z climeo.pl Ponieważ większość podzielonych systemów nie zapewnia przepływu powietrza z ulicy, a jedynie chłodzi istniejące, lepiej jest umieścić klimatyzator w tym samym pomieszczeniu z wentylatorem dla zdrowego mikroklimatu - dostarczy on świeże powietrze, a klimatyzator schłodzi go do pożądanej temperatury.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować klimatyzator w sypialni, najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go nad łóżkiem - w tym przypadku strefa największego zimna będzie na zewnątrz łóżka, a powietrze podczas snu będzie optymalne. W kuchni należy wziąć pod uwagę fakt, że jeśli strumień powietrza dostanie się do innych pomieszczeń, to zapachy z kuchni przejdą przez całe mieszkanie. Jeśli masz kuchenkę gazową, umieszczenie klimatyzatora naprzeciwko również nie wskazane, ponieważ powietrze z niego zdmuchnie płomień. W kuchni często brakuje miejsca, aby zainstalować system podzielony zgodnie ze wszystkimi zasadami, w tym przypadku możesz wybrać instalację narożną lub kompaktową.

autor/źródło: climeo.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie