Informacje23 stycznia 2012, 00:00,

Nowy system gospodarki odpadami w gminie Piaseczno

Od 1 stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gminy mają 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi - gmina przejmie odpowiedzialność za odpady i ustali stawki opłat dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Nowy system gospodarki odpadami w gminie Piaseczno

W Piasecznie odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na nowych zasadach zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r. Wówczas właściciele nieruchomości będą obowiązani wnosić do gminy tzw. opłatę za gospodarowanie odpadami.

Według nowego systemu gmina zapewni odbiór i zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców. Zgodnie z nową ustawą do zadań gminy będzie należało ustanowienie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Za segregowane odpady pobierana będzie niższa opłata.

Odpady to obecnie największy problem ekologiczny w Polsce. Dzięki wprowadzeniu nowego systemu Gmina zyska możliwość skutecznej kontroli odbioru i unieszkodliwiania odpadów. Po wejściu w życie nowego systemu powinny zniknąć dzikie wysypiska, gdyż dzięki uiszczaniu opłaty nikomu nie powinno „opłacać się” wyrzucać śmieci do lasu.

Do czasu wejścia w życie nowego systemu, czyli do dnia 1 lipca 2013 r. właściciele nieruchomości mają obowiązek pozbywania się odpadów komunalnych na dotychczasowych zasadach, czyli przekazywać odpady, na podstawie umowy, podmiotom posiadającym stosowne zezwolenie lub wpisanym do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Dodatkowo Gmina umożliwia swoim mieszkańcom oddanie następujących odpadów:
1. Przeterminowane leki należy przekazywać do specjalistycznych pojemników znajdujących się w aptekach.
2. Zużyte baterie należy przekazywać do specjalistycznych pojemników znajdujących się w budynku Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Centrum Kultury lub szkół.
3. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy przekazywać do unieszkodliwienia firmie, zgodnie z zamieszczonym na stronie internetowej gminy harmonogramem odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz w siedzibie firmy SITA przy ul. Technicznej 6 w Piasecznie.
4. Odbiór i utylizacja azbestu - należy złożyć wniosek zamieszczony na stronie internetowej lub dostępny w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.
5. Zużyte strzykawki i inne odpady medyczne należy zbierać w specjalnych workach lub pojemnikach, a następnie zgłosić do Gminy pod nr tel. 70 – 17 – 664 i odpady te zostaną odebrane przez specjalistyczną firmę.

Więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno www.piaseczno.eu w zakładce „gospodarka odpadami”.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje18 stycznia 2012, 00:00,

21 stycznia OSTATNIE TAKIE TRIO w Gospodzie Zalesie

Gospoda w Zalesiu Dolnym zaprasza mieszkańców, na koncert zespołu OSTATNIE TAKIE TRIO. Koncert odbędzie się w sobotę 21 stycznia 2012 roku o godz. 20:00. Miejsce koncertu: Gospoda w Zalesiu (Al. 3-go Maja 1, Zalesie Dolne). Wybierzcie się w podróż do Krainy £agodności, z tekstami Agnieszki Osieckiej, Marka Grechuty, Andrzeja Sikorowskiego, Aloszy Afdiejewa, Leonarda Cohena, Georgesa Brassensa i innych. Zabierze Was tam Paweł Górski, z akompaniamentem Marcina Węgrzyńskiego na gitarze basowej, oraz Piotra Maciejczyka na akordeonie. Zapraszamy na koncert!