Informacje7 listopada 2017, 09:00,

Nowy obiekt publiczny dla Józefosławia


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Gmina Piaseczno stanęła przed szansą pozyskania dla mieszkańców Józefosławia dużej nieruchomości z budynkiem, w którym zorganizować będzie można filię Centrum Kultury, filię biblioteki oraz publiczne przedszkole.

Trwają negocjacje z właścicielem obiektu przy ul. Julianowskiej na wysokości ul. Cyraneczki. To nowoczesny budynek o powierzchni ok. 1000 mkw. z podziemnym parkingiem o pow. 500 mkw. usytuowany na 2500 mkw. działce.

NOWY OBIEKT PUBLICZNY DLA JÓZEFOSŁAWIA

Serce Józefosławia

Jednym z argumentów za kupnem tej nieruchomości jest jego doskonała lokalizacja u zbiegu dwóch kluczowych dla miejscowości ulic, w sąsiedztwie kanału Jeziorki. Już podczas opracowywanej w 2013 r. przez urbanistów z holenderskiej firmy RDH koncepcji dla zagospodarowanie przestrzeni publicznej, ta okolica wskazana została jako „serce Józefosławia”, gdzie należałoby koncentrować usługi publiczne oraz powiększyć strefę zieleni. Potrzebę stworzenia takiego miejsca potwierdziło także badanie przeprowadzone na zlecenie gminy w 2014 r. przez dr Dorotę Mantey. Potwierdzeniem, słuszności tej koncepcji były również analizy przedplanistyczne oraz dyskusje i wnioski mieszkańców przy wyłożeniu planu.

Kompromisowe rozwiązanie

W toku trwających prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego w Józefosławiu zaproponowanych zostało kilka lokalizacji dla usług kultury i zieleni publicznej. Zieleń taka, na wniosek mieszkańców wpisana została m.in. na przedmiotowej działce, dlatego jej właściciel wystąpił do gminy z propozycją jej wykupu. Ma do tego prawo, jak również do uzyskania odszkodowania z tego tytułu. Dlatego władze gminy uznały, że warto z właścicielem rozmawiać, bo jest to dobra okazja do pozyskania tej nieruchomości na cele publiczne dla mieszkańców. Lokując tam usługi kultury gmina odstąpiłaby od podobnych zapisów na działkach przy ul. Ogrodowej, gdzie takie usługi wpisano w projekcie planu, a co również wiąże się z koniecznością wypłaty odszkodowania. Rozważana była również lokalizacja usług kultury przy ul. XXI wieku, gdzie w projekcie planu przewiduje się powstanie parku. Jednak realizacja jakichkolwiek zamierzeń tam, jest kwestią bliżej nieokreślonej przyszłości, gdyż wykorzystanie tego terenu uzależnione jest od woli właściciela nieruchomości, który ma na tym terenie magazyny. Nie mówiąc o tym, że jakakolwiek nowa inwestycja wiąże się z budową i procesem inwestycyjnym, który potrwałby co najmniej kilka lat. Obiekt przy ul. Julianowskiej, jest gotowy do adaptacji. Gdyby doszło do zakupu to już w przyszłym roku mogłyby tam zaistnieć funkcje publiczne.

Stan obecny

Przez wiele lat Józefosław dynamicznie się rozwijał, jednak nie funkcjonowały tam żadne funkcje publiczne. Chcąc to zmienić, obecne władze uruchomiły filię Centrum Kultury, najpierw w porozumieniu z proboszczem na terenie parafii a od 2014 roku w budynku przy ul. Uroczej, gdzie również powstała filia biblioteki. Wówczas był to jedyny obiekt w okolicy, który spełniał minimalne wymagania dla takich funkcji, jednak od początku lokalizacja ta traktowana była jako rozwiązanie tymczasowe. Trzyletnia umowa z firmą Green Oak sp. z o.o została przedłużona 1 września 2017 r. na kolejne trzy, z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Za 490 mkw. powierzchni łącznie z korytarzami jednostki organizacyjne gminy płacą ok. 240 000 zł rocznie czynszu nie licząc opłat za media.

Nie ma jak na swoim

Własny obiekt daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa oraz możliwość rozwoju. W tym roku Biblioteka Publiczna otrzymała grant o wartości 1,2 mln zł na modernizację swoich obiektów. Pamiętać jednak należy, że wykorzystać takie środki teraz lub w przyszłości, zgodnie z warunkami konkursu, można jedynie posiadając tytuł własności modernizowanego obiektu. W nowym budynku o powierzchni 1000 mkw. będzie można także otworzyć przedszkole dla 100 dzieci, a wiemy, że budowa przedszkola od podstaw, łącznie z zakupem działki, to wydatek co najmniej kilku milionów złotych. Ostateczna cena zakupu budynku przy ul. Julianowskiej nie jest jeszcze znana, trwają negocjacje, a punktem wyjścia do rozmów jest operat szacunkowy.

UMiG Piaseczno

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje29 października 2017, 10:00,

Odsłonięcie muralu w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Ośrodek Kultury Góra Kalwaria zaprasza na odsłonięcie muralu, które odbędzie się 29 października 2017 roku o godz. 11.00 Miejsce: ul. por. Białka 9 przy Stacji Kultura w Górze Kalwarii. Mural jest dziełem trojga artystów plastyków: Justyny Szeligi, Katarzyny Gągol oraz Matta Ługowskiego. Projekt powstał na bazie rysunków, prac plastycznych dzieci i młodzieży z Góry Kalwarii, które włączyły się również w jego realizację.

ODSŁONIĘCIE MURALU W GÓRZE KALWARII

Artyści prowadzący warsztaty:
JUSTYNA SZELIGA
- Magister Sztuki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze specjalnością: Malarstwo Ścienne w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego oraz Rysunek w Katedrze Rysunku ASP w Warszawie. Posiada na swoim koncie wiele prac z zakresu malarstwa ściennego, m.in. projekt i realizacja malowideł dla The Art Hotel Vienna, realizacja muralu na pięćdziesięciolecie PCKiSz w Ciechanowie na podstawie obrazu Bolesława Biegasa, projekt i realizacja malowideł ściennych w kościele parafialnym p.w. M.B. Szkaplerznej w Korzennej, nagroda w konkursie na projekt muralu dla Ratusza dzielnicy Rembertów w Warszawie.

KATARZYNA GĄGOL - Magister Sztuki Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie ze specjalnością Konserwacja Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej, a także Magister Sztuki Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie ze specjalnością Malarstwo Ścienne w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego. Od 2013 do 2014 r. Asystentka w Pracowni Rysunku i Form Monumentalnych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od czerwca do listopada 2015 r. Pracownik Biura Wystaw w Domu Artysty Plastyka. Ma na swoi koncie liczne prace konserwatorskie m.in. konserwacja malarstwa ściennego w krużgankach Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, konserwacja polichromowanych drewnianych paneli i elementów rzeźbiarskich z gabinetu chińskiego Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, konserwacja malarstwa ściennego w Muzeum Warszawskiej Pragi, konserwacja pięciu obrazów sztalugowych ze zbiorów Muzeum Miasta Warszawy, Konserwacja malarstwa ściennego w drewnianym kościele barokowym w Skomlinie (woj. Łódzkie).

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

ODSŁONIĘCIE MURALU W GÓRZE KALWARII

MATEUSZ ŁUGOWSKI - Magister Sztuki Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP na specjalizacji Malarstwo Ścienne w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego. Współtwórca wielu realizacji ściennych m.in. w Gościńcu Bernackich w Smołdzinie, Galerii Kolorów LIZ B.-H, muralu na fasadzie Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, projektu i realizacji malowideł ściennych w kościele parafialnym p.w. M.B. Szkaplerznej w Korzennej. W 2014 roku reprezentował pracownię malarstwa ściennego warszawskiej ASP na warsztatach "IP sgraffito Sofia ve.nu.sgra." w Sofii (Bułgaria) w ramach kursu LLP-Erasmus.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z tworzenia muralu: link 1 oraz link 2.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie