Informacje23 czerwca 2016, 17:05,

Notatka prasowa z konferencji Kradniesz = Wpadniesz PWiK Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


PWiK Piaseczno Sp. z o.o. we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie zorganizował konferencję prasową poświęcona wdrożeniu programu pod nazwą KRADNIESZ = WPADNIESZ.

Piaseczyńskie wodociągi mogą się pochwalić, że jako pierwsze na Mazowszu wprowadzają znakowanie mienia mikrocząsteczkami DNA.

NOTATKA PRASOWA Z KONFERENCJI KRADNIESZ = WPADNIESZ PWIK PIASECZNO

Pani Prezes Barbara Rudzińska – Mękal wie jak ogromnym zagrożeniem dla każdego z nas jest kradzież pokrywy zabezpieczającej studzienkę kanalizacyjną. Dzięki znakowaniu mienia wodno – kanalizacyjnego mikrocząsteczkami niewidocznymi dla ludzkiego oka chce wyeliminować proceder kradzieży i tym samym chronić zdrowie i życie mieszkańców Piaseczna.

Kradzieże elementów infrastruktury wodno – kanalizacyjnej to problem z którym wodociągi borykają się od lat.

Funkcjonariusze Policji wraz z PWiK Piaseczno Sp. z o.o. rozpoczną wspólne działania zmierzające do całkowitego wyeliminowania osób dokonujących kradzieży elementów infrastruktury wodno – kanalizacyjnej na terenie miasta i Gminy Piaseczno. Pomocnym narzędziem w walce z tym negatywnym zjawiskiem będzie wprowadzenie nowoczesnego systemu zabezpieczeń DNA, czyli nadanie niepowtarzalnego „kodu” wartościowemu mieniu przy pomocy mikrocząsteczek niewidocznych dla ludzkiego oka. Zabezpieczenie metodą DNA jest na tyle trwałe, iż nie da się go usunąć ani podrobić. Kod zaaplikowany na wszystkich przedmiotach jest odporny na korozję, warunki atmosferyczne, działanie olejów, soli, kwasów, benzyny itp.

Od tej pory każdy właz czy hydrant będzie posiadał charakterystyczne cechy do łatwego zidentyfikowania właściciela w przypadku kontroli w punktach skupu złomu przeprowadzanych przez Policję. Wystarczy jedna taka mikrocząsteczka, aby można było przy pomocy latarki UV zidentyfikować mienie i jednoznacznie stwierdzić czy pochodzi ono z kradzieży. Obrót przedmiotami zabezpieczonymi metodą DNA jest więc niemożliwy ze względu na zbyt wysokie ryzyko zarówno dla złodzieja jak i pasera.

Po części teoretycznej, każdy z uczestników konferencji mógł spróbować swoich sił w znakowaniu mikrocząsteczkami DNA.

NOTATKA PRASOWA Z KONFERENCJI KRADNIESZ = WPADNIESZ PWIK PIASECZNO

Pani Prezes Rudzińska- Mękal przekaże Komendzie Powiatowej Policji w Piasecznie i podległym im jednostkom sprzęt, który ułatwi i umożliwiał zidentyfikowanie skradzionego mienia.

Podczas konferencji nasz gość specjalny Rafał Marton (znakomity pilot rajdowy, wielokrotny uczestnik rajdu Dakar, pilot Adama Małysza) opowiedział jak groźne dla życia motocyklistów i kierowców czterokołowych jest niezabezpieczona studzienka, trafnie stwierdził iż osoby dokonujące kradzieży są „nieświadomymi zabójcami”.

Rozpoczęte przez funkcjonariuszy Policji i PWiK w Piasecznie działania w tym temacie mają nie tylko ograniczyć koszty ujawnianych kradzieży elementów wodno – kanalizacyjnych, ale przede wszystkim chronić zdrowie i życie mieszkańców oraz osób przebywających na terenie miasta i gminy Piaseczna.

Przyłączcie się do programu - jeżeli tylko zauważycie otwartą studzienkę lub będziecie świadkami kradzieży reagujcie, nie pozostawajcie bierni, dzwońcie na Policję lub do PWiK.

Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje2 lipca 2016, 12:00,

Szwedzi na zamku - festyn rodzinny na Zamku w Czersku


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Pierwszy lipcowy weekendw Czerskuznów upłynie pod znakiem historii. Zamek opanują Szwedzi, a przez dwa dni można będzie podziwiać widowiskową rekonstrukcję wydarzeń sprzed 360 lat. Zapraszamy 2-3 lipca do Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. 

SZWEDZI NA ZAMKU - FESTYN RODZINNY NA ZAMKU W CZERSKU

Wydarzenie rozpocznie scena inscenizacji napadu Szwedów na zamek.Scenariusz festynu nawiązuje do historiiwarowni z 1656 r. Wówczas to, po przegranej bitwie pod Warką, część rozbitej przez Czarneckiego dywizjiszwedzkiej znalazła schronieniena czerskim zamku. Najeźdźcy spalili miasto, a uciekając, wysadzili mury warowni.Główne starcie, będące najważniejszym punktem weekendowej imprezy, odbędzie się w sobotę wieczorem.

Widowisku przez dwa dni towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji: zaciąg do regimentów, pokazy musztry muszkieterów oraz konne w wykonaniu szwedzkiej rajtarii, popisy szablowe, a dla gawiedzi turniej łuczniczy, nauka tańców dawnych i szermierki. Będzie można przyjrzeć się, jak żyli wówczas ludzie, w co byli ubrani, porozmawiać z rekonstruktorami i posilić się specjałami kuchni szlacheckiej.

Szwedzi na zamku - program festynu rodzinnego:
Sobota, 2 lipca 2016 r.

12.00 – Powitanie uczestników, scenka napadu na zamek
13.00 – Pokaz konny w wykonaniu szwedzkiej rajtarii
14.00 – Pojedynki szablowe
15.00 – Zaciąg do regimentów oraz pokazy musztry muszkieterów
16.00 – Szkółka szermierki dla dzieci
17.00 – Pokaz artyleryjski
17.30 – Bieg muszkieterski
18.00 – Finał konkursu kulinarnego
18.15 – Zespół muzyki dawnej
19.00 – Pokazy konne w wykonaniu jazdy autoramentu narodowego
20.00 – Starcie wieczorne – próba odbicia zamku
20.30 – Zakończenie pierwszego dnia
Niedziela, 3 lipca 2016 r.
12.00 – Powitanie gości, wystrzały armatnie na Anioł Pański
12.30 – Musztra zachodnich regimentów
13.00 – Potyczka o zamek
14.00 – Szermierka dla dzieci
15.00 – Pokazy konne
16.00 – Turniej łuczniczy – dla gości
17.00 – Pokazy konne
18.00 – Zakończenie imprezy.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Prezentacja ze zdjęciami na temat festynu Szwedzi na Zamku w Czersku (pdf)

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie