Informacje2 stycznia 2016, 08:00,

Nieodpłatna pomoc prawna na terenie powiatu piaseczyńskiego

Od dnia 2 stycznia 2016 roku mieszkańcy Powiatu Piaseczyńskiego będą mogli korzystać z 7 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Porady będą udzielane we wszystkich gminach należących do Powiatu Piaseczyńskiego.

Nieodpłatna pomoc prawna na terenie powiatu piaseczyńskiego

Nieodpłatną pomoc prawną otrzyma osoba fizyczna, która:
- w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających zwrócenie się o jej udzielenie, ma przyznane świadczenie z pomocy społecznej,
- posiada ważną Kartę Dużej Rodziny,
- jest kombatantem lub ofiarą represji wojennych i powojennych,
- jest weteranem lub weteranem poszkodowanym;
- nie ukończyła 26 roku życia;
- ukończyła 65 lat;
- jest w trudnej sytuacji z powodu wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej.

Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:
- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- prawa karnego,
- prawa administracyjnego,
- prawa ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej, sprawy emerytalno-rentowe
- prawa rodzinnego,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie będzie obejmować spraw podatkowych, spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (oprócz samego przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności). Porad będą udzielać adwokaci i radcowie prawni na podstawie umów zawartych z Powiatem Piaseczyńskim, a także adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, prawnicy z co najmniej 3-letnim doświadczeniem działający w ramach organizacji pozarządowych, z którymi Powiat Piaseczyński zawarł umowy na udzielanie nieodpłatnych porad prawnych.

Punkty świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie piaseczyńskim (.pdf)

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=22&t=11672
Informacje3 stycznia 2016, 19:06,

W Piasecznie powstaje żydowski szlak turystyczny

Zakład krawca Meppena, mykwa i inne obiekty związane z Żydami z Piaseczna (woj. mazowieckie) znajdą się na specjalnej trasie turystycznej. W formie questingu przygotowuje ją Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno.

W PIASECZNIE POWSTAJE ŻYDOWSKI SZLAK TURYSTYCZNY
Trasa questu rozpocznie się na Rynku (fot: Krzysztof Bielawski)

Questing to rodzaj gry, która polega na poznawaniu historii w oparciu o przystępnie napisane, rymowane przewodniki. Łączy elementy gry miejskiej i harcerskich podchodów, a jego uczestnicy poruszają się po nieoznakowanych trasach, wykorzystując przewodniki drukowane lub wyświetlane na urządzeniach mobilnych.

– Dzięki questingowi chcemy przybliżyć mieszkańcom naszego miasta (i nie tylko) historię Żydów zamieszkujących Piaseczno – zapowiada Przemysław Kowalski z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno. Uważa, że projekt przyczyni się do promocji miasta i budowy poczucia lokalnego patriotyzmu.

Prace na przygotowaniem trasy powoli dobiegają końca. Autorzy piaseczyńskiego questingu opracowali informacje m. in. o cadyku Kalmanie Szapiro, rabinie Najfeldzie, miejscowych kupcach i rzemieślnikach, cmentarzu czy mykwie. W zebraniu wiadomości pomaga Jerzy Dusza, urodzony w 1928 r. regionalista i autor bloga o historii Piaseczna.

– Prócz questu chcielibyśmy również zorganizować spotkania dotyczące kultury żydowskiej – dodaje Przemysław Kowalski.

Autor: Krzysztof Bielawski http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/5003,w-piasecznie-powstaje-zydowski-szlak-turystyczny/
Źródło: Deja A., Szlakiem Żydów, „Przegląd Piaseczyński” z 29.12.2015.

Beata, 16 lipca 2019
na forum http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=11676