Informacje31 grudnia 2007, 00:00,

Nie spalajmy odpadów w domowych piecach - informacja

Bardzo ciekawy tekst o tym, jak trujemy się sami lub trują nas sąsiedzi pojawił się w portalu Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria www.gorakalwaria.pl Zachęcam do zapoznania się. Może raport da nam do myślenia. Trucizna z komina! Za oknem nie ma śniegu, ale sezon grzewczy trwa w pełni. Z kominów domów, które posiadają własne systemy ogrzewania, wydobywa się wtedy charakterystyczny dym i nieprzyjemny kwaśny zapach.

W wielu domowych piecach, zwłaszcza na wsi, spala się odpady, bo to pozornie łatwe i oszczędne. Do pieców wrzuca się wszystko, co daje się spalić: papiery, opakowania po żywności, plastikowe pojemniki, folie, kartony itp. Nie wszyscy wiedza, że spalanie odpadów łączy się z wydzielaniem różnych substancji chemicznych, wśród których mogą się znaleźć groźne trucizny. W procesie spalania śmieci, w szczególności tworzyw sztucznych, powstają toksyczne substancje takie jak:
dwutlenek siarki (SO2) atakuje najczęściej drogi oddechowe i struny głosowe. Wdychanie SO2 powoduje skurcze oskrzeli.
tlenki azotu (NOx) toksyczne działanie dwutlenku azotu polega na ograniczaniu dotlenienia organizmu; obciąża on zdolności obronne ustroju na infekcje bakteryjne. NO2 działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe, jest przyczyną zaburzeń w oddychaniu, powoduje choroby alergiczne.
tlenek węgla (CO) powstaje w wyniku niezupełnego spalania węgla. Jest niezwykle groźny, silnie toksyczny. Powoduje ciężkie zatrucia (zaczadzenie). Najbardziej wrażliwy na jego działanie jest mózg.
metale ciężkie(głównie Cd, Pb, Hg) odkładają się w szpiku kostnym, śledzionie i nerkach; uszkadzają układ nerwowy , powodują anemię, zaburzenia snu, pogorszenie sprawności umysłowej, agresywność; mogą wywołać zmiany nowotworowe.
wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) wywołują ostre i przewlekłe zatrucia.
dioksyny to jedne z najsilniejszych trucizn, jakie zna ludzkość. Są one 10 000 razy bardziej trujące od cyjanku potasu, lecz ich działanie nie jest natychmiastowe; powoli, ale skutecznie uszkadzają one narządy wewnętrzne: wątrobę, płuca, nerki, rdzeń kręgowy i korę mózgową, zwiększają także ryzyko wystąpienia nowotworów. Niecałe dwa miligramy dioksyn wystarczą, by zabić ważącego 80 kilogramów człowieka.

Spalanie odpadów w domowych piecach odbywa się w niskich temperaturach (200 – 500 0C), z czym wiąże się zwiększona emisja zanieczyszczeń do atmosfery i gleby. Poza tym kominy domów są niskim źródłem emisji i w tej sytuacji uniemożliwione zostaje wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i rozproszenie ich przez wiatr. Niekontrolowane spalanie odpadów miedzy innymi takich jak: butelki, opakowania plastikowe, kawałki mebli, laminatów, buty, worki, kolorowe gazety, opon jest obecnie głównym źródłem zanieczyszczania środowiska dioksynami. Substancje te, wydzielane w trakcie spalania, przedostają się do powietrza wraz z dymem i osiadają na glebie w postaci pyłów. Długo utrzymują się w środowisku, kumulują się w organizmach zwierząt i ludzi.

Palenie odpadów powoduje ponadto odkładanie się tzw. mokrej sadzy w kominach. To z kolei może prowadzić do powstania kosztownych usterek, a nawet do zapalenia się instalacji grzewczej. Jeśli chcesz zachować czyste środowisko oraz zdrowie Twoje i Twojej Rodziny to: Nigdy nie pal odpadów w piecach (w szczególności opakowań z tworzyw sztucznych, folii, gum, opon). Zainwestuj w nowoczesne kotły i piece o wysokiej sprawności energetycznej i ekologicznej. Stosuj proekologiczne źródła energii (olej, gaz, groszek).
autor/źródło: Katarzyna Schab - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria

Informacje1 stycznia 2008, 00:00,

Blog mieszkańców powiatu piaseczyńskiego Blog Roku 2007

Nasz blog e-mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, został zgłoszony do konkursu: BLOG ROKU 2007. Konkurs na najlepsze blogi minionego roku, jest organizowany przez spółkę Grupa Onet.pl Konkurs Blog Roku 2007, polega na wybraniu 10 Najlepszych Blogów 2007 w 10 kategoriach tematycznych, oraz jednego najlepszego Bloga Roku 2007. Wyboru najlepszych dziesięciu blogów w konkursie BLOG ROKU, dokonają Internauci oraz specjalnie powołana Kapituła Konkursu. Od 15 stycznia 2008 roku rozpocznie się etap głosowania SMS'ami, przez internautów, o którym poinformujemy w serwisie.

Nasz blog bierze udział w konkursie Blog Roku 2007 w kategorii Moje zainteresowania i pasje (blogi tematyczne)

Analizując statystyki naszego blogu e-mieszkańców, dostrzegamy rosnącą z dnia na dzień odwiedzalność. Coraz częściej widać w statystykach powracających czytelników naszego serwisu, przez co wnioskujemy, że forma prezentacji informacji spotkała się z waszą akceptacją i coraz częściej do nas zaglądacie w poszukiwaniu interesujących wydarzeń z regionu. W związku z tym, postanowiliśmy zgłosić do konkursu nasz blog, który jest tworzony przez e-mieszkańców, dla wszystkich mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, którzy interesują się sprawami powiatu piaseczyńskiego oraz gmin, w których mieszkają. Nasz blog bierze udział w konkursie Blog Roku 2007 w kategorii: Moje zainteresowania i pasje (blogi tematyczne): blogroku.pl/powiat-piaseczynski

Od prawie roku prezentujemy aktualne informacje o wydarzeniach rozrywkowych, sportowych i kulturalnych w powiecie piaseczyńskim i poszczególnych gminach w powiecie: Piaseczno, Góra Kalwaria, Lesznowola, Konstancin-Jeziorna, Prażmów, Tarczyn. Blog, który właśnie czytasz, to powiat piaseczyński oczami e-mieszkańca. Zapraszamy wszystkich do korzystania i współtworzenia prywatnego serwisu powiatu piaseczyńskiego, bo to najlepsze miejsce dla każdego e-mieszkańca. Dziękujemy Wam za dotychczasowe zainteresowanie naszym serwisem.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego blogu e-mieszkańców powiatu piaseczyńskiego
Tematy: