Informacje1 marca 2017, 19:30,

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


1 marca 2017 roku odbędą się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Górze Kalwarii. Koncert Multimedialny oparty na wspomnieniach Żołnierza Niezłomnego płk. Józefa Małka ps. "Tygrys".

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W GÓRZE KALWARII

Józef Małek jako siedemnastoletni harcerz wstąpił do organizacji Orzeł Biały, podporządkowanej następnie Związkowi Walki Zbrojnej. Po złożeniu przysięgi otrzymał pseudonim "Tygrys". W 1942 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego AK a po akcji w Starachowicach w 1943 r. został żołnierzem oddziału dowodzonego przez Antoniego Hedę "Szarego", biorącym: czynny udział we wszystkich akcjach bojowych w tym spektakularnym odbiciu więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 r. Aresztowany przez UB otrzymał karę śmierci, której cudem unikął. Na wiele lat musiał zapomnieć o swojej partyzanckiej przeszłości.

Podczas spotkania będzie można poznać prawdziwą historię żołnierza walczącego o honor, ojczyznę i wolność. Zabrzmią piosenki związane z partyzanckim losem powojennego Podziemia Niepodległościowego – te pisane w lasach przez partyzantów, ale i współczesne jak Epitafium dla majora "Ognia" autorstwa Andrzeja Kołakowskiego. Usłyszymy premierowe wykonanie utworu pt "INKA" w wykonaniu autorki piosenki oraz utwory Zbigniewa Herberta, które pomogą w zrozumieniu heroicznej i tragicznej walki, jaką podjęli Żołnierze Zbrojnego Podziemia Niepodległościowego w latach 1944-1963.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje24 lutego 2017, 17:00,

Roślinne kolaże - wystawa plastyczna Izabelli Bis w Tarczynie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Zapraszamy na wernisaż wystawy plastycznej Izabelli Bis pn.: Roślinne Kolaże, który odbędzie się 24 lutego 2017 roku o godz. 17.00 w holu głównym Gminnego Ośrodka Kultury w Tarczynie, ul. J. Stępkowskiego 17. Zapraszamy na wystawę.

ROŚLINNE KOLAŻE - WYSTAWA PLASTYCZNA IZABELLI BIS W TARCZYNIE

Przeczytaj też: Wakacyjna podróż z Kolejką Wąskotorową

ROŚLINNE KOLAŻE - WYSTAWA PLASTYCZNA IZABELLI BIS W TARCZYNIE

ROŚLINNE KOLAŻE - WYSTAWA PLASTYCZNA IZABELLI BIS W TARCZYNIE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie