Informacje1 marca 2018, 11:00,

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


1 marca 2018 roku zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu piaseczyńskiego do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy: Powiat Piaseczyński, Gmina Piaseczno, Parafia św. Anny w Piasecznie, Centrum Kultury w Piasecznie, Zespół Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, Extreme Warrior Park, Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi".

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

W tym roku zainauguruje je Pierwszy Bieg Żołnierzy Niezłomnych: Grochowa-Piskórka, który wystartuje równo o północy ze środy na czwartek. Jego trasa pobiegnie przez Las Chojnowski – od startu koło Grochowej do mety w Piskórce, przy skrzyżowaniu ul. Głównej z Jagodową. – Zapraszamy wszystkich do uczczenia pamięci Niezłomnych – zachęca Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski. – Długość trasy wynosi 1963 metry i jest to dystans symboliczny. W 1963 roku we wsi Majdan ujęto Józefa Franczaka, pseudonim „Laluś”, ostatniego Żołnierza Wyklętego – tłumaczy starosta.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Na trasie będzie można spotkać przeszkody zarówno naturalne, jak i techniczne - takie jak zasieki i noszenie drewnianego bala. Na części odcinka może pojawić się błoto oraz woda. Bieg zakończy się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy krzyżu w Piskórce, upamiętniającym poległych w 1944 roku. Zapisy na stronie: extremewarriorpark.pl/bieg-zolnierzy-niezlomnych Regulamin biegu do zapoznania się po kliknięciu w link: regulamin pierwszego biegu żołnierzy niezłomnych (pdf).

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Równo w południe w Domu Kultury w Piasecznie rozpocznie się pokaz filmu „Czy warto było tak żyć” – filmowej opowieści o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu", twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego walczącego po wojnie z komunistycznym zniewoleniem.

O godz. 14:00 w kościele św. Anny w Piasecznie rozpocznie się msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po niej, na dziedzińcu przed kościołem, rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, kombatantów, służb mundurowych, młodzieży szkolnej i mieszkańców. Po Apelu Pamięci nastąpi złożenie wiązanek pod tablicą pamiątkową. Zapraszamy!

Biuro Promocji Powiatu Piaseczyńskiego

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje27 lutego 2018, 09:00,

Oczarowani przyrodą - VII edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Zapraszamy do udziału w VII edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego. Organizatorzy zapraszają uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego do udziału w Powiatowym Konkursie Plastycznym. Konkurs co roku organizowany jest pod innym hasłem, ale zawsze nawiązuje do tematyki przyrodniczej. Tytuł tegorocznej edycji brzmi „Oczarowani przyrodą”. Prace konkursowe można nadsyłać do 23 marca 2018 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie: www.piasecznososw.otostrona.pl

OCZAROWANI PRZYRODĄ - VII EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

regulamin konkursu - link
zgoda uczestnika - link

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie