Informacje11 listopada 2014, 10:00,

Narodowe Święto Niepodległości - Historyczna Defilada Niepodległościowa w Piasecznie

Zapraszamy do udziału w piaseczyńskich obchodach 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem chóru Lira. Msza odprawiona zostanie w kościele św. Anny w Piasecznie. Następnie obchody toczyć się będą na miejskim rynku i obejmą odśpiewanie hymnu, wystąpienia okolicznościowe i złożenie wiązanek przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 12.00 rozpocznie się Historyczna Defilada Niepodległościowa. W centrum miasta barwnie zaprezentują się grupy historyczne w mundurach z różnych okresów. Poza piechurami zobaczyć będzie można także konnicę oraz sprzęty wojskowe - motocykle i wozy bojowe. Po przemarszu, opatrzonym komentarzem narratora, grupy historyczne prezentować się będą na Pl. Piłsudskiego. Przemarsz Historycznej Defilady Niepodległościowej zaplanowany jest w godzinach 12.00 - 12.30, a tuż potem prezentacje grup historycznych (od 12.30 do 14.00). Na mieszkańców czekać będzie także poczęstunek gorącą grochówką (ok. godz. 13.00).

To nie koniec wydarzeń przewidzianych tego dnia dla mieszkańców. Zachęcamy do udziału w pieszej wycieczce z przewodnikiem, której tematem będzie „Jak Piaseczno niepodległość odzyskiwało”. Chętni powinni zebrać się przed ratuszem o godz. 14.00. O godz. 17.00 zaś odbędzie się koncert patriotyczny Teatru Tańca „Szansa”. Zapraszamy do sali niebieskiej Domu Parafialnego parafii św. Anny w Piasecznie.

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Centrum Kultury będzie miał miejsce koncert zatytułowany „Pieśni Polskie”. 14 listopada utwory Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Szymanowskiego czy Nowowiejskiego wykonają Aleksandra Resztik (sopran) i Piotr Latoszyński (fortepian). Początek koncertu o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Organizatorzy: gmina Piaseczno, powiat piaseczyński, parafia św. Anny w Piasecznie, Centrum Kultury w Piasecznie. Współorganizatorzy: ZSZ im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, Teatr Tańca „Szansa”, Weterani Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, Związek Kombatantów RPiBWP Koło w Piasecznie.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje10 listopada 2014, 15:01,

Daj się zauważyć - noś odblaski

Różnica w widoczności osób z odblaskiem i bez jest ogromna. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo nas samych i naszych dzieci na drogach i skrzyżowaniach. Testy wykonywane na drogach przez policję nieubłaganie pokazują, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości jedynie 30 metrów. Taka odległość często jest niewystarczająca, aby kierowca mógł wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Odblaski na ubraniu lub plecaku powodują, że człowiek staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry mogą zdecydować o zdrowiu i życiu wielu z nas.

Daj się zauważyć - noś odblaski

Gdzie najlepiej nosić odblaski?
Można je nosić na ubraniu, przyczepić do torby, plecaka czy nogawek spodni. Policjanci radzą, aby umieszczać je w polu działania świateł samochodowych, najlepiej po obydwu stronach tak, aby były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z różnych kierunków. Ważna jest też jakość samych odblasków, a co za tym idzie ich skuteczność na drodze. Policjanci zwracają uwagę, aby sprawdzać, czy dany produkt jest certyfikowany. Najlepiej, aby posiadał certyfikat EN13356.

Zatrważające statystyki
Jak wynika z danych statystycznych policji, około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią piesi. W okresie jesienno-zimowym stanowią, obok rowerzystów, grupę szczególnie zagrożoną wypadkiem, z uwagi na wcześnie zapadający zmrok i nieoświetlone lub słabo oświetlone drogi. Przebiegając przez jezdnie, wchodząc bez zastanowienia na przejście dla pieszych lub przechodząc na czerwonym świetle stwarzamy zagrożenie, które skutkować może śmiertelnym potrąceniem.

Noś odblaski po zmroku
Z potrzeby poprawienia sytuacji pieszego i rowerzysty na drodze zmienione zostało Prawo o ruchu drogowym, które obowiązuje od 31 sierpnia 2014 r. Teraz każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Odblaski muszą nosić także piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Osobom nie stosującym się do tego przepisu grozi mandat od 20 do 500 złotych. Dotychczas taki obowiązek dotyczył tylko dzieci poniżej 15. roku życia.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie