Informacje30 sierpnia 2015, 11:00,

Najpierw Badanie Później Trenowanie - piknik i mini-olimpiada w Piasecznie

30 sierpnia 2015 roku na Rynku i w Parku Miejskim w Piasecznie odbędzie się otwarty piknik z mini-olimpiadą pod hasłem NAJPIERW BADANIE - PÓŹNIEJ TRENOWANIE! Podczas tego wydarzenia młodzi mieszkańcy gminy, pod okiem swoich rodziców, będą mogli skorzystać z konsultacji medycznych pod kątem ich predyspozycji sportowych oraz wziąć udział w konkurencjach sportowych ze świetnymi nagrodami. Ich rodzice dowiedzą się natomiast wszystkiego na temat niedocenianego problemu medycyny sportowej.

Najpierw Badanie Później Trenowanie - piknik i mini-olimpiada w Piasecznie

Podczas pikniku połączonego z mini-olimpiadą dzieci, nastolatki i ich rodzice będą oni mogli bezpłatnie:
• skorzystać z konsultacji medycznych ukierunkowanych na sprawdzenie predyspozycji zdrowotnych dzieci do trenowania danej dziedziny sportu
• skorzystać z badań cukru, słuchu, ciśnienia i innych
• dowiedzieć się wszystkiego na temat problematyki medycyny sportu
• wziąć udział w szalonej mini-olimpiadzie dla dzieci w różnych kategoriach wiekowych (7-10 lat,11-13 lat, 15-19 lat), której ukończenie każdorazowo będzie nagradzane
• skorzystać z pokazów ratownictwa medycznego
• nauczyć najmłodszych robienia opatrunków w „szpitalu dla pluszaków”
• poznać zasady zdrowej diety, właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia
• skorzystać z porad trenera osobistego
• odbyć trening obwodowy na powietrzu
• poćwiczyć zumbę, taniec brzucha i fitness na powietrzu
• skorzystać z animacji dziecięcych, między innymi z użyciem klocków LEGO.

Udział w pikniku i atrakcjach jest bezpłatny.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Najpierw Badanie Później Trenowanie - piknik i mini-olimpiada w Piasecznie

Na pikniku każdy uczestnik mini-olimpiady otrzyma mapę stacji, na których będzie miał do wykonania zabawne i przyjemne zadania i konkurencje sportowe, dostosowaną do jego kategorii wiekowej. Po zebraniu wszystkich stempli na mapie oznaczających zrealizowanie zadań, każda osoba otrzyma zestaw nagród. Wszystkie informacje na temat pikniku można znaleźć na: www.kontaktmlodapolkat.wix.com/najpierwbadanie

Piknik z mini-olimpiadą będzie nie tylko pożytecznym i zdrowym sposobem na spędzenie niedzielnego popołudnia 30 sierpnia, ale będzie przede wszystkim okazją do zrozumienia problematyki medycyny sportu, bo czy na pewno „sport to zdrowie”..? Tak, o ile dostosujemy trening do możliwości naszego organizmu!

Najpierw Badanie Później Trenowanie - piknik i mini-olimpiada w Piasecznie

Obecnie w sporcie ma miejsce zbyt wczesne rozpoczynanie specjalizacji i niewłaściwe dostosowywanie charakteru i wielkości obciążeń fizycznych do wieku rozwojowego przede wszystkim dzieci i młodzieży, co prowadzi do przeciążeń całego organizmu, w szczególności narządu ruchu. Często spotykamy dziś przypadki zasłabnięć podczas gry w piłkę nożną, problemów ze stawami oraz spowodowanymi niewłaściwym doborem ćwiczeń lub dyscypliny sportowej.

Współczesna medycyna sportowa zaleca zajmowanie się nie tylko sportowcem wyczynowym, ale także każdym aktywnym fizycznie, od wczesnego dzieciństwa do późnej starości człowiekiem, zarówno w zdrowiu jak i chorobie. Profilaktyka tzw. medycyny sportu przejawia się w: badaniach kwalifikujących do uprawiania sportu, okresowych badaniach kontrolnych, optymalizacji metod żywienia i treningu sportowców, zapobieganiu kontuzjom i urazom.

Najpierw Badanie Później Trenowanie - piknik i mini-olimpiada w Piasecznie

Niestety wiedza w zakresie profilaktyki osób nie uprawiających sportu wyczynowo, a jedynie aktywnych fizycznie wciąż nie jest powszechna. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest właściwy dobór dyscypliny sportowej dla ich dziecka czy okresowe badanie kontrolne wskazujące na wydolność organizmu dpoczas uprawiania sportu. Stąd pomysł na inicjatywę pod hasłem „NAJPIERW BADANIE - PÓŹNIEJ TRENOWANIE”.

Pomysłodawcą upowszechnienia wiedzy w tym zakresie była Przychodnia Tolek z Lesznowoli. Pomysł został podchwycony przez Stowarzyszenie Polka Potrafi.pl w Piasecznie i tak powstał edukacyjny piknik połączony z olimpiadą sportową. Akcja ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat medycyny sportu i jednocześnie promocję zdrowego i aktywnego stylu życia. Nie chodzi o zniechęcenie do uprawiania sportu, ale przeciwnie – trenowanie w sposób świadomy i efektywny.

Wydarzenia „Najpierw badanie – potem trenowanie” jest organizowane pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno i zostało dofinansowane przez tę instytucję. Więcej informacji: www.kontaktmlodapolkat.wix.com/najpierwbadanie