Informacje13 września 2019, 11:15,

Na jednej z ulic w Gminie Piaseczno zostanie zlikwidowane oświetlenie

Gmina Piaseczno informuje, iż w związku z pracami polegającymi na skablowaniu sieci elektroenergetycznej w ulicy oraz związanym z pracami demontażem słupów energetycznych, nastąpi czasowa likwidacja oświetlenia ulicznego przy ul. Ogrodowej w Józefosławiu.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Niedogodności potrwają kilka tygodni

W chwili obecnej  Gmina  jest na etapie wyłonienia wykonawcy oświetlenia. Czas oczekiwania na lampy może potrwać około 6 tygodni.

autor/źródło: Urząd Gminy Piaseczno

Informacje13 września 2019, 08:59,

Dlaczego boimy się piątku 13-tego?

Piątek trzynastego wypada 13 września 2019. Przesądy tego dnia są głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości. Strach przed piątkiem trzynastego dorobił się nawet swojej nazwy: to paraskewidekatriafobia. Pochodzi od greckiego parakevi (piątek), dekatreis oznacza trzynasty, a fobia to po grecku strach. Skąd bierze się zatem strach przed tym dniem?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Wierzycie w przesądy?

Piątek trzynastego: Pierwszy w 2019
Warto wspomnieć, że piątek trzynastego, który wypada 13 września, jest pierwszym, ale nie ostatnim piątkiem trzynastego w tym roku. Kolejny wypada 13.12.2019. Czy w związku z tym powinniśmy szczególnie uważać? Skąd w wzięła się fala strachu, która kojarzy się z tą datą?

Prawdopodobnie jej feralność swój początek bierze z 13 października 1307 roku, kiedy aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji, Filipa IV m. in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Miał być to jednak jedynie pretekst do pozbycia się wymienionych, gdyż król był u nich ogromnie zadłużony. Według tej hipotezy, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się jednak dopiero na początku XX wieku.

Piątek trzynastego: Przesądy
Wokół piątku trzynastego nagromadziło się wiele przesądów i zabobonów, które przez sporą część społeczeństwa są praktykowane i przestrzegane w ten dzień. Oto najpopularniejsze z nich.
    czarny kot - przebiegający przez drogę, to znak pecha, lepiej zawrócić
    nie oglądaj się za siebie - to zły znak
    uwaga na lustra - stłuczone, to siedem lat nieszczęścia
    wstawanie z łóżka lewą nogą - nie zwiastuje nic dobrego, lepiej wstać prawą, ewentualnie dwoma nogami