Informacje3 czerwca 2011, 00:00,

Muzyka renesansowa - Cantio Untiqua i Bornus Consort

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Centrum Kultury w Piasecznie oraz Parafia Św. Anny w Piasecznie, zapraszają wszystkich mieszkańców na koncert muzyki renesansowej - Cantio Untiqua i Bornus Consort, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 5 czerwca 2011 roku o godz. 19.30. Miejsce: Sala Niebieska Domu Parafialnego Kościoła Św. Anny w Piasecznie. Wstęp wolny.

Koncert muzyki renesansowej - Cantio Untiqua i Bornus Consort

Zespół wokalny Cantio Antiqua (www.cantioantiqua.eu) z Pragi powstał w końcu lat osiemdziesiątych z części studenckiego chóru Cantus Semper Vivus. Cantio Antiqua zajmuje się głównie muzyką późnego średniowiecza, renesansu i wczesnego baroku. Repertuar zespołu zawiera utwory wielogłosowe (do ośmiogłosowych), muzykę sakralną i świecką autorów czeskich, włoskich, francuskich, angielskich, niemieckich, hiszpańskich i polskich. Zespół Cantio Antiqua nagrał CD z czeskimi pieśniami Bożonarodzeniowymi od średniowiecza do baroku - Puer Nobis Nascitur, wybór świeckich pieśni europejskiego renesansu Vetera sed Aurra, jak również płytę Polskie pieśni renesansowe – nagranie koncertu w Pradze z udziałem zespołów Bornus Consort i Svobodne hudebni bratrstvo.

Nagranie tej płyty jest owocem kilkuletniej współpracy zespołu z Marcinem Bornus-Szczycińskim, założycielem i kierownikiem zespołu Bornus Consort. Od 2005 roku członkowie zespołu uczestniczą w warsztatach śpiewaczych przez niego prowadzonych w ramach Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Valticach. Koncerty Cantio Antiqua mają unikalny charakter dzięki muzycznej pasji wykonawców, starannemu przygotowaniu scenariuszy koncertowych i stylowym, renesansowym strojom.

Osnową koncertu w Piasecznie jest historia znamienitego dyplomaty z XVI wieku, Martina Spetli, podróżującego po Europie i utrzymującego bliskie kontakty z Polską. Zmyślnie skonstruowana fabuła daje możliwość zaprezentowania najpiękniejszych wielogłosowych utworów europejskiego renesansu, jak również pokazania ścisłej historycznej więzi Czech i Polski i wkładu obu narodów w kulturę europejską. Na koncercie w Piasecznie, zespół Bornus Consort, obchodzący w tym roku trzydziestolecie swojego istnienia, będzie reprezentowany przez trzech śpiewaków. Zaśpiewają oni wspólnie z zespołem z Czech, ale też sami wykonają parę trzygłosowych pereł wybitnego polskiego kompozytora – Mikołaja z Radomia. Bornus Consort w swoim dorobku ma setki koncertów zaśpiewanych w Polsce, Europie, Afryce i Azji i nagranie 11 płyt CD głównie z muzyką dawną. W Piasecznie wystąpi też dwóch przedstawicieli zespołu Svobodne hudebni bratrstvo - lutnista i flecista. Więcej o Bornus Consort: www.ars-musica.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje3 czerwca 2011, 00:00,

Góra Kalwaria żąda obwodnicy - dziś o 17. blokada ronda

3 czerwca 2011 roku o godz. 17.00 mieszkańcy Góry Kalwarii zablokują rondo, na którym zbiegają się ruchliwe drogi 79 z Warszawy do Sandomierza i 50, czyli obwodnica stolicy dla tirów. W piątek w popołudniowym szczycie lepiej omijać Górę Kalwarię. Mieszkańcy planują o godz. 17 zablokować skrzyżowanie ruchliwych dróg 79 (z Warszawy przez Piaseczno w stronę Sandomierza) i 50 (tzw. obwodnicy Warszawy dla tirów). To ma być protest przeciw zwlekaniu z budową planowanej od wielu lat obwodnicy Góry Kalwarii oraz dwupasmówki do Warszawy. Bez tej drogi miasto niemal non-stop jest zakorkowane a przez jego środek przedzierają się kawalkady tirów z zachodu na wschód Europy.

Góra Kalwaria żąda obwodnicy - Fot. Sławomir Kamiński / AG 2009-04-17

Podobny protest mieszkańcy Góry Kalwarii zorganizowali już w 2009 roku. Nie przyniósł on skutku: budowa wciąż odwleka się w czasie. Według ostatnich planów rządu obwodnica Góry Kalwarii ma być budowana "po 2013 roku", ale nikt nie wie kiedy dokładnie. Generalna dyrekcja dróg ma już większość niezbędnych decyzji, w tym środowiskową i wkrótce zamierza wystąpić o pozwolenie na budowę. Cała dokumentacja może jednak trafić na półkę, jeśli nie znajdą się pieniądze na inwestycję.
autor/źródło: ¬ródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna