Informacje15 stycznia 2011, 00:00,

Muzeum Historii Konstancina - podziel się materiałami


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Konstanciński Dom Kultury, Urząd Miasta i Gminy Konstancin Jeziorna oraz Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina im. Stefana żeromskiego rozpoczynają tworzenie Muzeum Historii Konstancina. Powstanie ono na początku w Internecie, aby w 2011 roku otworzyć swoje podwoje, w odbudowywanej obecnie Hugonówce.

MUZEUM HISTORII KONSTANCINA

Ocalić od zapomnienia. Historia naszego miasta tworzy niezwykle ciekawe dzieje, najpierw jego założenia, później powiększania się i aktualnego rozwoju. Przeszłość Konstancina wiążą się przede wszystkim z ludźmi, którzy go założyli, budowali, działali na rzecz jego rozwoju lub tylko mieszkali. Ponieważ z przeznaczenia Konstancin miał być letniskiem dla bogacącej się elity warszawskiej, sławnych ludzi związanych z uzdrowiskiem nie brakowało. Choć sporo już wiadomo, jest jeszcze dużo do zrobienia, bo historia naszego uzdrowiska, skrywa jeszcze wiele intrygujących tajemnic z przeszłości. Można je znaleźć w nielicznych tylko publikacjach o Konstancinie, kronikach historycznych lub krążące w opowieściach mieszkańców. To jednak nie wystarczy. Naszemu miastu potrzebne jest centrum, które będzie gromadziło materiały, zbierało porozrzucane fakty, nadawało kształt przeszłości tej odległej i tej bliższej. Zależy nam, by miejsce to pozostawało na zawsze w pamięci zwiedzających. Chcemy ocalić historię Konstancina od zapomnienia.

Apel o pomoc. Zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc przy powstawaniu kolekcji związanej z naszym uzdrowiskiem. Jeśli są Państwo w posiadaniu dokumentów, zdjęć, eksponatów, pamiątek związanych z Konstancinem i chcą podzielić się tymi zbiorami, prosimy o kontakt. Czekamy na wszystko, co wiąże się z powstawaniem miasta, życiem jego mieszkańców, gości, którzy pozostawili po sobie znaczący ślad. Materiały pochodzące sprzed powstania letniska, po jego założeniu, świadczące o utworzeniu uzdrowiska i obejmujące wszystkie lata rozwoju miasta aż po dzień dzisiejszy. Wszystko może okazać się wartościowe dla muzeum.

Obecny etap tworzenia zbiorów, będzie polegał na digitalizacji – robieniu zdjęć, skanowaniu materiałów i eksponatów oraz ich katalogowaniu. Zdajemy sobie sprawę, że wiele pamiątek jest dla Państwa bardzo cennych. Dlatego też, będziemy je przechowywać w depozycie na czas spisu. Jeśli wyrażą Państwo życzenie przekazania eksponatów w posiadanie muzeum, zostaną one z chęcią włączone do kolekcji. Mamy nadzieję, że wraz z nami przyłączą się Państwo do budowania Muzeum Konstancina. Pielęgnowanie własnej przeszłości to nasza wspólna sprawa!

Chętnych do podzielenia się materiałami o Konstancinie prosimy o kontakt na adres: kdk@kdk-info.pl, Hanna Kaniasta (22) 754-47-23 lub 515-139-191.
autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje12 stycznia 2011, 00:00,

Pojawią się biletomaty ZTM w Konstancinie i Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Pierwsze biletomaty na stacjach kolejowych w gminach podwarszawskich pojawiły się w ubiegłym roku. W tym roku w miejscowościach objętych strefą Wspólnego Biletu zostanie zamontowanych kilkanaście kolejnych urządzeń. W gminach podwarszawskich działa obecnie sześć urządzeń sprzedających bilety ZTM. Trzy urządzenia firmy ASEC - na przystankach PKP w Legionowie, Piasecznie i Pruszkowie oraz trzy Mennicy Polskiej - na przystankach w Otwocku, Piastowie i Sulejówku.

BILETOMAT ZTM

Ich liczba w tym roku znacząco wzrośnie. Biletomaty pojawią się m.in. na kolejnych stacjach PKP - Legionowo Przystanek, Sulejówek Miłosna i Ząbki oraz na przystankach WKD w Michałowicach i Opaczy. W planach na 2011 r. jest także montaż urządzeń na ul. Polnej w Konstancinie, rondzie Poniatowskiego w Legionowie, ul. Rejtana w Markach, przy zespole przystanków Szkolna w Piasecznie, ul. Traugutta w Piastowie i ul. Sportowej w Raszynie oraz na rynku w Starych Babicach.
autor/źródło: Konrad Klimczak - Zespół Prasowy Zarządu Transportu Miejskiego
Tematy:

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie