Informacje19 lipca 2017, 07:00,

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny w Konstancinie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny znajduje się w willi Świt przy ul. Żeromskiego 4, w której pisarz mieszkał wraz z żoną i córką. Muzeum można zwiedzać bezpłatnie w środy, soboty i niedziele, w godz. 10-16 (dni bezdeszczowe). Wcześniej można uzgodnić dokładny termin zwiedzania: tel. 666 700 009 (kustosz), 609 575 014 (fundacja), (22) 717 41 60 (administracja). Zwiedzaniu towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości rodziny Żeromskich. Zapraszamy.

MUZEUM GMINNE STEFANA ŻEROMSKIEGO I JEGO RODZINY

Obecnie w zabytkowej willi znajduje się m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, z jego biurkiem, fotelem i kanapą. Można również zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, obrazy, pierwsze wydania książek, a także przedmioty codziennego użytku. Willa Świt została zbudowana w 1913 roku, według projektu architekta Leona Chrzanowskiego, który wybudował ją dla malarza Zdzisława Jasińskiego. W lipcu 1920 roku Stefan Żeromski odkupił willę i mieszkał w niej z żoną i córką do końca życia (zmarł w listopadzie 1925 roku). Pisarz uwielbiał spacerować po letnisku, a także zajmować się ogrodem i domowymi pracami. W willi Żeromscy spędzali wiosnę, lato i część jesieni, dzieląc je między Konstancin i wakacyjne wyjazdy nad morze. Przed zimą przeprowadzali się do Warszawy.

W konstancińskim okresie życia pisarza powstały wybitne dzieła, m.in. dramaty „Ponad śnieg bielszym się stanę”, „Biała rękawiczka”, „Uciekła mi przepióreczka”, słynny reportaż polityczny „Na probostwie w Wyszkowie”, rozprawa o drogach kultury współczesnej „Snobizm i postęp”, dzieło historyczne „Wiatr od Morza”, i koronujące jego twórczość „Przedwiośnie”. Ponadto dwa opowiadania „Wilgę” i „Pomyłki” Żeromski poświęcił właśnie Konstancinowi, opisując w nich m.in. jego przyrodę oraz fascynujący pierwszowojenny cmentarz w Maryninie.

Muzeum prowadzi Konstanciński Dom Kultury we współpracy z Fundacją na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim.

Przeczytaj też: Trzy bilboardy za Ebbing Missouri w Kinie Plenerowym w Konstancinie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje12 lipca 2017, 16:00,

Wróbelek i żabka ekologiczna kanapka - Teatr 4 Miasto w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

12 lipca 2017 roku o godz. 18:00 zapraszamy do Teatralnego Zakątku w Piasecznie, podczas którego wystąpi Teatr 4 Miasto i przedstawi spektakl pn.: Wróbelek i żabka ekologiczna kanapka. Miejsce: Ogródek Jordanowski ul. Fabryczna ( vis a vis Przychodni), Piaseczno. Wstęp wolny. W przypadku deszczowej pogody impreza odbędzie się w sali Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Zapraszamy dzieci oraz ich rodziców na spektakl.

WRÓBELEK I ŻABKA EKOLOGICZNA KANAPKA - TEATR 4 MIASTO W PIASECZNIE

Wróbelek i żabka, ekologiczna kanapka to kabaretowa bajka w reż. Adama Dzieciniaka. Spektakl interaktywny uczący dzieci od 3-100 lat o ekologii i dobrym zachowaniu poprzez śmiech, tańce i śpiewy. Reżyser między innymi uwielbianej przez dzieci Pchły Szachrajki, tym razem postanowił nauczyć nas jak dbać o porządek i czystość naszej planety. Ekologia to ważna sprawa, także warto się o niej uczyć. A wszyscy wiemy, że najlepsza nauka, to nauka poprzez zabawę. Gwarantujemy świetną atmosferę i moc śmiechu wszystkim widzom.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie