Informacje23 marca 2013, 00:00,

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


24 marca 2013 roku o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę i da wyraz wielkiego zamiłowania do wielkopostnej tradycji wspólnego doświadczania Męki Pańskiej, zapoczątkowanej tu już w XVII wieku. Bractwo Męki Pańskiej zaprasza wszystkich na niezwykłe, uliczne widowisko misteryjne, podczas którego widzowie będą mogli przeżyć i odczuć emocje ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa. Pasja rozpocznie się od wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, wśród targowiska, tłumów i kramów. Przedstawiciele Cechu Rzemiosł z Góry Kalwarii urządzają tradycyjny targ, na wzór tego z Jerozolimy, który będzie trwał od godz. 12.00 do 14.00 na Rynku Miejskim. O godz. 12.30 Jezus wraz z uczniami wjedzie do miasta na osiołku, pośród tłumu mieszkańców, następnie zostaną pobłogosławione tradycyjne palmy, (do nabycia na targowisku), i uformuje się uroczysta procesja, prowadząca do kościoła parafialnego, gdzie będzie można wziąć udział w Liturgii Niedzieli Palmowej.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

O godz. 15.00 zostanie rozegrana scena historyczna – Burmistrz Miasta, wraz z rajcami przekażą Piłatowi wyrok skazujący Jezusa. Dekret Piłata odczytany zostanie przez pachołka miejskiego z grupy rekonstrukcji historycznej Polish Haiduking Team, tuż po zakończeniu historycznego wstępu, którego dokona znany bard i poeta Jacek Kowalski. Organizatorzy – Bractwo Męki Pańskiej – zadbali o wydobycie z archiwalnych ksiąg miejskich autentycznego odpisu dokumentu z 1761 r., skazującego Jezusa na śmierć, a stylizowanego na ówczesny miejski akt sądowy, który był co roku odczytywany w dawnej Nowej Jerozolimie – Górze Kalwarii. Po scenie historycznej nastąpi właściwa część Misterium, które przeniesie na 2 godziny jego uczestników w odległą przeszłość, do czasów, gdy Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium kalwaryjskim na terenie Polski. Pomogą w tym aktorzy i statyści (około 100 osób) przebrani w historyczne stroje, oraz żołnierze rzymscy uzbrojeni w proporce, tarcze i miecze. Nie zabraknie również pięknych autorskich pieśni pasyjnych, które towarzyszyć będą każdej stacji drogi krzyżowej. O oprawę muzyczną widowiska zadba grający na żywo zespół Monogramista JK, pod kierownictwem Jacka Kowalskiego, który jest również autorem tekstów pieśni i rymowanego scenariusza misterium.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

Odrodzenia zapomnianej formy teatralnej, jaką są paraliturgiczne, plenerowe widowiska teatralne, dokonała w 2009 roku grupa osób działająca charytatywnie w Bractwie Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywie Młodych w Górze Kalwarii. Dopracowując i ulepszając plan misterium, zabiegała o większy rozmach, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i wierności tradycji górnokalwaryjskiej. Pasja będzie rozgrywana w miejskiej przestrzeni przed ratuszem, poszerzona nie tylko o część historyczną, ale też o dodatkową scenę, Jezusa wjeżdżającego wraz z uczniami do Jerozolimy podczas lokalnego miejskiego targu. Misterium wspiera finansowo Gmina Góra Kalwaria, Powiat Piaseczyński, prywatne firmy oraz sami mieszkańcy, którzy dorzucają swoją cegiełkę podczas niedzielnych kwest. W przedsięwzięcie zaangażowana jest cała rzesza wolontariuszy, przygotowujących kostiumy, dekoracje, organizująca sceny - tzw. mansjony i nagłośnienie. Aktorzy-amatorzy, pod kierunkiem reżysera przedsięwzięcia, £ukasza Głodka, szefa Młodzieżowej Inicjatywy Teatralnej, pracują pilnie nad układem scenicznym. Nad religijnym aspektem czuwa ks. Wojciech Skóra - marianin, kustosz sanktuarium bł. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach. Całość koordynuje Konrad Mojsa - prezes Bractwa Męki Pańskiej.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

UWAGA ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU: W związku z uroczystościami Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową, w godz. 7 - 17 zamknięte będą ulice: Piłsudskiego, 3-go Maja oraz Ratuszowa w okolicy dworca PKS. Jednocześnie informujemy kierowców i pasażerów, że na czas trwania uroczystości będzie obowiązywał objazd ulicami: Wierzbowskiego, Ks. Sajny i Szpitalną, z tymczasowym przystankiem dla wsiadających i wysiadających przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Kalwarii na ul. Ks. Sajny 14. Na dworcu PKS zostanie umieszczona informacja dla podróżnych. Zachęcamy wszystkich do korzystania z parkingów znajdujących się na terenie placu manewrowego byłej Jednostki Wojskowej oraz na placu targowym przy ul. Mariańskiej. Prosimy o zwrócenie uwagi na znaki informujące o zmianach. UMiG Góra Kalwaria przeprasza za wszelkie utrudnienia.

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII

ALBUM O MISTERIUM: W tym roku powstał album poświęcony Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii. Album zawiera tekst całego Misterium wraz ze słowami i nutami pieśni, jest ilustrowany dużą liczbą fotografii wykonanych przez Pawła Kulę. Większość zdjęć została wykonana podczas Misterium i w trakcie przygotowań w 2012 roku, część w poprzednich latach – 2010 i 2011. Słowo wstępne napisał x. Wojciech Skóra MIC – kustosz Grobu bł. Ojca Papczyńskiego na Mariankach i jednoczęśnie moderator Bractwa Męki Pańskiej, oraz Jacek Kowalski – autor tekstów i pieśni. Reżyser, £ukasz Głodek, przygotował opis sceny historycznej, która rozpoczyna całe Misterium. Album będzie można nabyć w Niedzielę Palmową podczas Jarmarku Wielkanocnego. W zakładce czytaj słowo wstępne od Marszałka Województwa. Więcej o ALBUMIE na stronie internetowej: www.kalwaria-mazowsza.org

MISTERIUM MęKI PAńSKIEJ W GÓRZE KALWARII
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Napisz komentarz

Informacje22 marca 2013, 00:00,

Marcin Skrzynecki - spotkanie ze złotym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich w tenisie stołowym


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Poniedziałkowy trening (18 marca 2013 r.) na długo zostanie w pamięci najmłodszych zawodników UKS Return Piaseczno. Jak każdego dnia trenowali intensywnie, jednak dziś pod koniec treningu spotkała ich miła niespodzianka. Na treningu w Piasecznie zjawił się złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, Marcin Skrzynecki.

MARCIN SKRZYNECKI W PIASECZNIE - SPOTKANIE ZE Z£OTYM MEDALIST¡ Z LONDYNU

Młodzi tenisiści mieli okazję porozmawiać z reprezentantem Polski, dowiedzieć się więcej o jego karierze i drodze do medalu zdobytego na Igrzyskach. Dzieci wyglądały na bardzo zadowolone kiedy dowiedziały się, że medalista także stresuje się podczas startów i zdarzają mu się gorsze występy - zupełnie tak jak im. Potem była chwila na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć i rozegranie kilku akcji z Naszym gościem.

MARCIN SKRZYNECKI W PIASECZNIE - SPOTKANIE ZE Z£OTYM MEDALIST¡ Z LONDYNU
autor/źródło: Maciej Chojnicki - UKS Return Piaseczno www.returnpiaseczno.pl
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie