Informacje8 kwietnia 2017, 15:00,

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii 2017


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W sobotę 8 kwietnia 2017 roku (u progu Wielkiego Tygodnia, w wigilię Niedzieli Palmowej) o godz. 15.00 Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę a na jej ulicach, jak przed wiekami, odegrane zostanie Misterium Męki Pańskiej.

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W GÓRZE KALWARII 2017

Znowu, już po raz siódmy, Góra Kalwaria powróci do swej sarmackiej przeszłości, do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej.Tradycji zapoczątkowanej tu już w XVII wieku, kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym na terenie Mazowsza, a może i całej ówczesnej, ogromnej Polski, Rzeczpospolitej Obojga Narodów a na pobliskich Mariankach żył i nauczał św. Stanisław Papczyński, założyciel zakonu marianów i wielki czciciel Chrystusa cierpiącego.

Widowisko rozpocznie scena historyczna, odwołująca się do tradycji wpisywania wyroku wydanego na Jezusa do akt miejskich – odczytany zostanie „Dekret Piłata”, pochodzący z 1761 roku.

Następnie kilkudziesięciu mieszkańców miasta i okolic w strojach jerozolimskiego ludu i dostojników, rzymskich panów i żołnierzy odegra wielkopiątkowe wydarzenia poczynając od sądu Piłata nad Jezusem, poprzez Drogę Krzyżową - spotkanie Jezusa z Matką, scenę Szymona Cyrenejczyka, Weroniki, płaczących Niewiast, Kuszenie Judasza - aż do Ukrzyżowania.

Zabrzmią przejmujące pieśni, autorstwa poety i pieśniarza Jacka Kowalskiego, napisane specjalnie dla Misterium. Stroje, dekoracje, rekwizyty zostały wykonane podczas wielotygodniowych przygotowań własnymi siłami Bractwa Misterium Męki Pańskiej, które zostało założone właśnie dla kultywowania duchowości pasyjnej i działa pod opieką ks. Wojciecha Skóry- kustosza sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach.Kolejne sceny zostaną odegrane na wysokich podestach, tak by wszyscy mogli je dobrze widzieć, całość będzie profesjonalnie nagłośniona, muzykę będzie wykonywał na żywo zespół Monogramista JK.

Coroczne Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii to przede wszystkim sposobność do osobistego przeżycia spotkania z cierpiącym Chrystusem u progu Wielkiego Tygodnia. Wprowadzenie do głębokiego przeżycia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Uczestniczą w nim tysiące mieszkańców Góry Kalwarii, a także przyjezdni z okolic i Warszawy.

Misterium odbędzie się 8 kwietnia o godz. 15.00 na placu przed ratuszem w Górze Kalwarii. Dojazd z Warszawy autobusami PKS Piaseczno i PKS Grójec (do Góry Kalwarii) oraz ZTM 742. Dane kontaktowe: Bractwo Misterium Męki Pańskiej, 05-530 Góra Kalwaria, ul. Św. Ojca Papczyńskiego 6, Szczegóły na stronie: www.kalwaria-mazowsza.org

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje9 kwietnia 2017, 09:00,

Wielkanocny Jarmark Rękodzieła w Górze Kalwarii 2017


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Serdecznie zapraszamy w Niedzielę Palmową, 9 kwietnia 2017 r. w godz. 9.00 - 17.00 do udziału w Wielkanocnym Jarmarku Rękodzieła w Górze Kalwarii, który jest adresowany przede wszystkim do artystów i rzemieślników oraz producentów zdrowej lokalnej żywności takiej jak: miody, chleby, sery, przetwory owocowe i inne. Mile widziani są twórcy ludowi wystawiający i sprzedający swoje wyroby, zwłaszcza te nawiązujące do tradycji Świąt Wielkanocnych.

WIELKANOCNY JARMARK RĘKODZIEŁA W GÓRZE KALWARII 2017

Dla zwiedzających i wystawców wstęp na Jarmark jest bezpłatny. Jarmark zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta - ul.3-go Maja. Gmina nie zapewnia stanowisk handlowych. W celu zgłoszenia i uzyskania bliższych informacji prosimy o kontakt z Biurem Promocji UMiG e-mail:promocja@gorakalwaria.pl, tel.22 727 95 17 W celu zgłoszenia swojego udziału proszę zadzwonić lub wysłać wiadomość.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie