Informacje12 sierpnia 2010, 00:00,

Mieszkańcy Piaseczna dla powodzian - podsumowanie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, zakończył akcję pomocy powodzianom, w trakcie której dzięki ofiarności mieszkańców zorganizowano sześć transportów z kilkunastoma tonami darów dla najbardziej poszkodowanych miejscowości. To tylko część pomocy, gdyż mieszkańcy i firmy przekazywały również dary bezpośrednio poszkodowanym lub organizacjom pozarządowym prowadzącym akcje charytatywne.

Mieszkańcy Piaseczna dla powodzian

W drugiej połowie lipca wyjechał z Piaseczna ostatni z sześciu transportów darów dla ofiar czerwcowej i lipcowej powodzi. Tym razem gminny samochód zawiózł nowy sprzęt AGD: kuchenkę, lodówko-zamrażarkę, pralkę a także drobny sprzęt gospodarstwa domowego oraz ubrania, które trafiły do dziesięcioosobowej rodziny, najbardziej poszkodowanej przez powódź w miejscowości Winiary. Sprzęt zakupiony został przez pracowników i właściciela jednej z piaseczyńskich firm. Sprawił on wiele radości rodzinie, która w powodzi straciła cały swój dobytek. Dom państwa Gubernat został całkowicie zalany a gospodarstwo zdewastowane.

Mieszkańcy Piaseczna dla powodzian

Wcześniej gmina przy współudziale jednej z piaseczyńskich firm transportowych zorganizowała transport darów ofiarowanych przez gospodarzy z Jesówki, Jazgarzewszczyzny oraz Głoskowa dla rolników z miejscowości Wilków, w której Wisła zalała większość obszaru gminy.

Mieszkańcy Piaseczna dla powodzian

Pierwszy transport darów przekazanych przez mieszkańców Piaseczna w punkcie zbiórki zorganizowanym w budynku straży miejskiej został już w pierwszych dniach czerwca przekazany gminie Gąbin. Mieszkańcy tej gminy zmagali się z wodami Wisły, która przerwała wały w miejscowości Świniary. Tam oprócz artykułów spożywczych i chemii gospodarczej, kompletów pościeli i śpiworów przekazano wiele darów przydatnych w usuwaniu skutków powodzi m.in. pompy, szczotki, wiadra, węże ogrodowe czy gumowce i rękawiczki.

Mieszkańcy Piaseczna dla powodzian

Drugi transport darów przekazanych przez mieszkańców gminy Piaseczno dla powodzian pojechał do poszkodowanych z gminy Dwikozy niedaleko Sandomierza w województwie świętokrzyskim. Wisła oraz rzeka Opatówka przerwała tam wały zalewając domy i pola z uprawami owoców i warzyw w kilkunastu miejscowościach. W tej niewielkiej gminie, w której zamieszkuje na stałe ok. 9 tysięcy mieszkańców, wydano ok. 800 zaświadczeń i kart dla powodzian na podstawie, których poszkodowani korzystają z darów.

Niezależnie od akcji koordynowanej przez gminę w pomoc powodzianom zaangażowali się bezpośrednio mieszkańcy miejscowości Baszkówka, Bąkówka, Głosków Letnisko, Głosków Wieś, Gołków Wieś i Wola Gołkowska, którzy poprzez sołectwa organizowali zbiórki i transport darów we własnym zakresie, poświęcając swój czas i środki finansowe. Zebrali oni cały samochód dostawczy darów dla mieszkańców zalanych miejscowości w gminie Dwikozy. Do jednego z sołectw na terenie gminy Wilków trafiły transporty darów organizowane przez mieszkańców żabieńca. Zbiórkę prowadzili też mieszkańcy Złotokłosu.

W imieniu powodzian serdecznie dziękujemy darczyńcom oraz instytucjom organizującym i wspierającym zbiórkę za wszelką pomoc i zaangażowanie. Słowa uznania należą się przedszkolom i szkołom, które włączyły się w akcję oraz sklepom i firmom prywatnym z terenu gminy Piaseczno.

Niestety przykład kolejnych zatopionych w sierpniu miejscowości na Dolnym Śląsku pokazuje, że groźna aura nie daje za wygraną i ulewne deszcze wciąż niszczą kolejne miejscowości. Konsekwencje tych niespotykanych do tej pory w takiej skali w Polsce zjawisk meteorologicznych nie ominęły niestety również Piaseczna. Wszystkich tych, którzy chcą nieść pomoc prosimy o kontakt z wybranymi organizacjami pozarządowymi organizującymi transporty darów.


Polska Akcja Humanitarna - www.pah.org.pl
Caritas - www.caritas.pl
Polski Czerwony Krzyż - www.pck.pl
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje12 sierpnia 2010, 00:00,

Możliwość indywidualnego starania się o fundusze na dofinansowanie instalacji kolektorów słonecznych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Pojawił się ostatnio Program dający możliwość indywidualnego starania się o pozyskanie środków na dofinansowanie instalacji kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych. W końcu czerwca br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z kilkoma bankami umowy mające uruchomić program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Program dopłat miałby zostać uruchomiony już późnym latem tego roku. Przewiduje on możliwość uzyskania przez osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe dogodnego kredytu bankowego na ten cel wraz z możliwością uzyskania 45% dopłaty. Może to oznaczać, że osoba fizyczna pokryłaby 55% kosztu całego przedsięwzięcia.

Indywidualni inwestorzy mogliby liczyć na dofinansowanie, z tego programu, następujących kosztów kwalifikowanych:
1. sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego
2. zakupu kolektora słonecznego, nowego zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej, ciepłomierza,
3. montażu całego zestawu,
4. podatku VAT.

Realizacja kredytu miałaby następować w formie bezgotówkowej poprzez pokrycie udokumentowanymi fakturami dokonanych opłat dla dostawcy lub wykonawcy instalacji. Z Programu nie mogliby skorzystać odbiorcy ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania. Efekty tak realizowanego przedsięwzięcia nie mogłyby być także wykorzystywane w działalności gospodarczej właściciela domu/posesji.

Kontrolę prawidłowości realizacji przedsięwzięcia i wykorzystania kredytu przeprowadzi bank.

Zastosowane kolektory musiałyby legitymować się europejskim certyfikatem „Solar Keymark”, nadanym przez jednostkę certyfikującą lub być zgodne z normą PN EN-12975-2 wykonaną przez akredytowane laboratorium badawcze.

Linie kredytowe na ten cel mają być dostępne w placówkach następujących banków: Bank Ochrony Środowiska; Warszawski Bank Spółdzielczy; Krakowski Bank Spółdzielczy; Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Mazowiecki Bank Regionalny SA, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA oraz zrzeszone w nich Banki Spółdzielcze. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie www.nfosigw.gov.pl
autor/źródło: Janusz Bielicki - bielicki@piaseczno.eu
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie