Informacje2 kwietnia 2016, 16:00,

Mecz na szczycie Ligi Okręgowej - MKS Piaseczno vs. Perła Złotokłos


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


2 kwietnia 2016 roku na Stadionie Miejskim rozegrany zostanie mecz Ligi Okręgowej pomiędzy MKS Piaseczno a Perłą Złotokłos. Zapraszamy na godz. 16.00.

MECZ NA SZCZYCIE LIGI OKRĘGOWEJ - MKS PIASECZNO VS. PERŁA ZŁOTOKŁOS

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje1 kwietnia 2016, 18:00,

Posągi z Wyspy Wielkanocnej w fotografii Jacka Herman-Iżyckiego


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Od 2 kwietnia do 22 maja 2016 roku będzie można oglądać wystawę prezentującą specyfikę Wyspy Wielkanocnej pn.: Posągi z Wyspy Wielkanocnej w fotografii Jacka Herman-Iżyckiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00. Miejsce: Muzeum Regionalne w Piasecznie Pl. Piłsudskiego 10, Piaseczno. Podczas wernisażu spotkanie z autorami wystawy – Jackiem Herman-Iżyckim i Robertem Andrzejem Dulem. Serdecznie zapraszamy!

POSĄGI Z WYSPY WIELKANOCNEJ W FOTOGRAFII JACKA HERMAN-IŻYCKIEGO

Wyspa Wielkanocna leży na Południowym Pacyfiku, oddalona o tysiące kilometrów od najbliższego zamieszkałego lądu. Szczyt kultury i możliwości twórczych jej mieszkańców przypadł na okres od X do XII stulecia. Z tego okresu pochodzi najwięcej kamiennych posągów moai, z których słynie wyspa. Te niezwykłe obiekty, ślady dawnej kultury mieszkańców, utrwalił na fotografiach podczas swojej wizyty na Wyspie Wielkanocnej podróżnik – Jacek Herman-Iżycki. Na wystawie kolorowym fotografiom przedstawiającym moai towarzyszyć będą próbki skał oraz współczesne wyroby pamiątkarskie nawiązujące stylistycznie do dawnej

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

POSĄGI Z WYSPY WIELKANOCNEJ W FOTOGRAFII JACKA HERMAN-IŻYCKIEGO

Jacek Herman-Iżycki
Podróżnik, fotograf amator, wydawca. Od szkolnych lat pasjonowały go podróże. Najpierw obozy rowerowe po Polsce, na studiach – poza granicami kraju. Łączył je z drugim hobby – fotografią. Wystawa fotograficzna o Kopenhadze, zorganizowana na Politechnice Warszawskiej, przyniosła muz zaproszenie do udziału – jako fotograf – w pierwszej akademickiej wyprawie turystycznej do Afryki w 1976 r. Wyjazd ten rozbudził jego pasje. Przez 3 lata przygotowywał samotną wyprawę rowerową po Afryce. W styczniu 1980 r., na zmontowanym przez siebie specjalnym rowerze rozpoczął wyprawę z Algierii przez Saharę do Nigru i Nigerii, a następnie przez Kamerun, Republikę Środkowej Afryki, Sudan i Ugandę do Egiptu. W ciągu 9 miesięcy przejechał nim ponad 10 000 km. Pokonanie Sahary rowerem zrobiło ogromne wrażenie na wielu słuchaczach jego wspomnień – nazwano go „Człowiekiem z piasku”. Odwiedził ponad 50 krajów m.in. Egipt, Sudan, Madagaskar, Gwatemalę i Honduras, Chiny, Tanzanię, Mozambik, Malawi, Indie, Jemen, Chile, Argentynę. Podczas podróży zaliczył udane wejście na Kilimandżaro (Tanzania), rejs żaglowcem „Europa” z Ziemi Ognistej na Antarktydę czy wizytę w Parku Narodowym Odzala (Kongo) jako czwarty turysta w jego historii. Jacek Herman-Iżycki autorem wystaw fotograficznych ze swoich podroży, które prezentowane były w wielu muzeach i placówkach kulturalnych w Polsce ( m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, Muzeum Zachodniego Mazowsza w Żyrardowie). Jest wydawcą i autorem publikacji albumowych, poświęconych podróżom do odległych miejsc na świecie. Wydaje także publikacje i albumy poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu Łemkowszczyzny i Beskidu Niskiego.

POSĄGI Z WYSPY WIELKANOCNEJ W FOTOGRAFII JACKA HERMAN-IŻYCKIEGO

Robert Andrzej Dul
Etnolog, podróżnik. Urodził się i mieszka w Piasecznie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego(Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej), podyplomowych studiów muzealniczych i zabytkoznawczych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Wieloletni kustosz i pracownik Działu Kultur Pozaeuropejskich Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Obecnie działa jako ekspert w Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury i współpracuje z organizacjami pozarządowymi na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Autor książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat kultury i sztuk rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii, antropologii teatru i tańca, podróżnictwa i muzeologii.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie