Informacje9 czerwca 2016, 08:54,

Mazowsze przygotowuje się na ŚDM Światowe Dni Młodzieży


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Darmowy wstęp do wszystkich instytucji kultury podległych samorządowi województwa mazowieckiego, możliwość bezpłatnego poruszania się pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej po Mazowszu, specjalna aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych – to tylko niektóre z atrakcji, jakie samorząd województwa mazowieckiego i spółki Koleje Mazowieckie oraz Warszawska Kolej Dojazdowa przygotowali z myślą o pielgrzymach biorących udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. To niewątpliwie największe wydarzenie tego roku, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju. Obchody podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy, czyli tzw. „Dni w Diecezjach” odbędzie się w dniach 20-25 lipca, drugi to „Wydarzenia Centralne” w Krakowie w dniach 25-31 lipca.

Według wstępnych szacunków w trakcie „Dni w Diecezjach” na terenie Mazowsza przebywać będzie ok. 50 tysięcy pielgrzymów. To właśnie z myślą o nich samorząd województwa mazowieckiego wraz z podległymi mu instytucjami przygotowali szereg udogodnień i atrakcji. Do korzystania z nich będzie uprawniał identyfikator opatrzony specjalnym hologramem. Zostaną one przekazane pielgrzymom przyjeżdżającym do 8 diecezji – Płockiej, Radomskiej, Siedleckiej, Łowickiej, Łomżyńskiej i Drohiczyńskiej, Warszawskiej i Warszawsko-Praskiej.

– Młodzież, która odwiedzi Mazowsze, to nie tylko pielgrzymi, ale również turyści. Warto więc pokazać im zarówno najciekawsze zabytki Mazowsza, jak i miejsca kultu czy obiekty sakralne. Na Mazowszu mamy wiele perełek architektury sakralnej np. małe, urokliwe, drewniane kościółki czy przydrożne kapliczki. Zależy nam przede wszystkim, żeby zabrali ze sobą jak najlepsze wspomnienia – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Przebywający na Mazowszu pielgrzymi będą mogli na terenie województwa bezpłatnie korzystać z transportu kolejowego za pośrednictwem Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej, a także za darmo zwiedzać podległe samorządowi Mazowsza instytucje kultury. Mowa aż o 30 placówkach m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Stacji Muzeum w Warszawie, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu czy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Przygotowany został specjalny przewodnik „Mazowsze przeżyj i poczuj. Szlak papieski i drogi Jakubowe na Mazowszu”. Został on wydany w ośmiu językach i przekazany do mazowieckich diecezji. Przewodnik zawiera opis miejsc związanych z papieżem Janem Pawłem II, opis szlaków „Drogi św. Jakuba w Polsce” oraz opis największych atrakcji turystycznych naszego regionu. Pielgrzymi otrzymają także drobny upominek w postaci nowoczesnego i praktycznego bidonu. Stworzona zostanie również aplikacja mobilna zawierająca informacje o atrakcjach turystycznych regionu, szlakach, wydarzeniach i obiektach sakralnych. Będzie ją można pobrać przy pomocy kodu QR z bidonu oraz przewodników, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store.

MAZOWSZE PRZYGOTOWUJE SIĘ NA ŚDM ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

– Światowe Dni Młodzieży są porównywalne w promocji turystycznej chociażby z takimi wydarzeniami jak EURO – podkreśliła Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki. – Zadbaliśmy przede wszystkim o to, aby pielgrzymi przebywający na Mazowszu otrzymali pełen pakiet informacji. Dlatego przygotowaliśmy specjalny przewodnik, a także uruchomimy aplikację mobilną, zawierającą szereg praktycznych informacji. Wszyscy pielgrzymi otrzymają też specjalne identyfikatory, opatrzone hologramem, dzięki którym będą mogli za darmo zwiedzić wszystkie instytucje kultury na terenie Mazowsza. Mamy nadzieję, że pielgrzymi którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, powrócą do nas w roli turystów.

Poza darmowymi przejazdami po Mazowszu w ramach „Dni w Diecezjach”, Koleje Mazowieckie zorganizują także przejazdy pielgrzymów na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Odbywać się to będzie w uzgodnieniu z mazowieckimi diecezjami. Obecnie szacowane jest zapotrzebowanie na tego typu transport.

– Włączenie się w tak ważne wydarzenie jak Światowe Dni Młodzieży traktujemy nie tylko jako swego rodzaju obowiązek, ale też powód do dumy. Jesteśmy w trakcie intensywnych przygotowań. Jako przewoźnik odpowiedzialny, zapewniamy o naszej gotowości do podjęcia się tego zadania oraz o tym, że dołożymy wszelkich starań, aby zarówno przewozy pielgrzymów na Mazowszu, jak i do Krakowa przebiegły sprawnie i bezpiecznie – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu Kolei Mazowieckich.

Koleje Mazowieckie przygotowały specjalną ofertę dla wszystkich tych, którzy nie będą uprawnieni do korzystania z bezpłatnego transportu, a chcieliby wziąć udział w obchodach Dni w Diecezjach. Mogą oni skorzystać m.in. z takich ofert jak:
• KM-35 – oferta przeznaczona dla dzieci i młodzieży do ukończenia 26. roku życia oraz dla osób, które ukończyły 60 lat. Uprawnienie do przejazdów z ulgą 35 proc. poświadcza dokument stwierdzający wiek.
• Bilet dobowy imienny – uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami KM (z wyjątkiem pociągu „Słoneczny” i „Dragon”) kursującymi w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Sierpc, Działdowo, Małkinia, Ostrołęka, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica, Czeremcha, Kutno przez 24 godziny.
• Bilet Lotniskowy – umożliwia podróżnym dojazd pociągiem Kolei Mazowieckich z każdej stacji kolejowej położonej w obszarze m.st. Warszawy (Centrum) do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin. Dodatkowo Bilet Lotniskowy uprawnia do podróżowania pojazdami komunikacji miejskiej w I strefie biletowej ZTM w dniu ważności biletu przez 75 minut od godziny wpisanej odręcznie przez podróżnego.”

– Podobnie jak Koleje Mazowieckie, również i spółka Warszawska Kolej Dojazdowa aktywnie włącza się w organizację Światowych Dni Młodzieży. To nie tylko darmowe przejazdy dla pielgrzymów posiadających identyfikatory, ale wspieramy także finansowo organizację pobytu w Grodzisku Mazowieckim dla pielgrzymów m.in. z Ameryki Południowej – dodał członek zarządu Warszawskiej Kolei Dojazdowej Michał Panfil.

Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje12 czerwca 2016, 19:00,

Mezzo forte czyli Fryderyk i Spółka - OFF-spring Festival Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

12 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 zapraszamy na Mezzo forte czyli "Fryderyk i Spółka" w ramach OFF - spring Festival. Miejsce: Kawiarnia Fryderyk, Pl. Piłsudskiego 9 w Piasecznie.

MEZZO FORTE CZYLI FRYDERYK I SPÓŁKA OFF-SPRING FESTIVAL PIASECZNO

Kameralny koncert muzyki klasycznej w wykonaniu uczniów i absolwentów Edukacji Muzycznej CK Piaseczno. Prezentowane utwory usłyszymy w wykonaniu duetów instrumentów dętych z towarzyszeniem fortepianu, duetu na skrzypce i fortepian oraz w wykonaniu fortepianu solo. Młodzi wykonawcy to aktualni uczestnicy zajęć muzycznych prowadzonych w Przystanku Kultura lub Nasi absolwenci CK, którzy kontynuują naukę w szkołach muzycznych i biorą czynny udział w Piaseczyńskiej Orkiestrze Dętej. Zapraszamy!

MEZZO FORTE CZYLI FRYDERYK I SPÓŁKA - OFF-SPRING FESTIVAL PIASECZNO

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie