Informacje1 marca 2008, 00:00,

Losy piaseczyńskiej komunikacji EXPRESS PIASECZNO

Kilka dni temu poinformowaliśmy Was, że z związku z koniecznością wymiany taboru w okresie od 1 marca do 25 maja 2008 roku, firma PPKS Piaseczno zawiesza kursowanie autobusów EXPRESS PIASECZNO i NOCNY EXPRESS PIASECZNO. W związku z tym, wysłałem maila w tej sprawie do Pana Daniela Putkiewicza z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Otrzymałem odpowiedź, którą przedstawiam Wam poniżej:

Najprawdopodobniej od soboty 1 marca Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Piasecznie, które obecnie użytkuje linię Piaseczyński Express wstrzyma kursowanie linii na trasie Bobrowiec - Piaseczno i Piaseczno - Warszawa.

Wiadomość o tym dotarła do Urzędu Miasta i Gminy dopiero w środę i to dzięki informacjom przekazywanym przez pasażerów. Choć gmina nie posiada umowy z PPKS Piaseczno, to zgodnie z obowiązującymi przepisami przewoźnik powinien poinformować o zmianie rozkładu z 14-dniowym wyprzedzeniem. Wiceburmistrz Zdzisław Lis natychmiast skontaktował się z dyrekcją PPKS Piaseczno. Dyrektor przedsiębiorstwa zapewniał, że zawieszona zostaje tylko część kursów i do tego okresowo w związku z wymianą taboru. Wiceburmistrz najpierw w rozmowie telefonicznej a następnie pisemnie poprosił o przesłanie oficjalnych informacji na ten temat. Jednak żadna oficjalna informacja do urzędu nie dotarła. W związku z tym w piątek 29.02.2008 Wiceburmistrz Bogdan Temoszczuk interweniował w tej sprawie u Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Ponadto Wydział Dróg i Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, skierował do PPKS Piaseczno kolejne pismo, w którym wskazano na naruszenie przepisów oraz związane z tym konsekwencje, ale z uwagi na uciążliwości dla pasażerów zadeklarował możliwość współfinansowania linii, co najmniej do końca maja.

Z informacji nieoficjalnych uzyskanych z firmy Moblis, która założyła Piaseczyński Express, a następnie wydzierżawiła linię wraz z taborem PPKS-owi wynika, że Mobilis planuje w maju uruchomienie linii pod ta samą marką, ale z nowym taborem. Najprawdopodobniej zawieszenie dotychczasowej linii, jest efektem nieporozumień między przedsiębiorstwami. W poniedziałek odbędzie się w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno spotkanie z przedstawicielami firmy Mobilis oraz Warbus, na temat ewentualnej organizacji tymczasowej komunikacji na trasie obsługiwanej do tej pory w ramach Piaseczyńskiego Expressu.

W czwartek 28.02.2008 r. wpłynęła do urzędu nowa propozycja aneksu do porozumienia międzygminnego w sprawie linii obsługiwanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (ZTM). Najnowsza wersja aneksu jest efektem wielotygodniowych negocjacji z przedstawicielami ZTM na temat docelowego modelu sieci połączeń na terenie miasta i gminy Piaseczno ich organizacji oraz harmonogramu wzrostu udziału gminy we współfinansowaniu linii do 40 proc. ogólnych kosztów funkcjonowania "siedemsetek". Pierwszym efektem porozumienia będzie zwiększenie liczby autobusów (10 kursów) na linii 709, następnie sfinalizowanie rozmów o uruchomieniu nowych linii na terenie gminy, uzgodnienie harmonogramu ich wprowadzania, a także ścisła współpraca przy rozmowach z PLK PKP na temat uruchomienia połączeń SKM do stacji kolejowych Zalesie Górne i Piaseczno.

W poniedziałek 10 marca odbędzie się długo oczekiwane spotkanie w dyrekcją Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Warszawie na którym zostaną omówione zasady przejęcia przez gminę budynków oraz terenu wokół stacji kolejowych, co umożliwi dokończenie rozpoczętych przez gminę prac projektowych związanych z budową parkingów.

Co do nocnych, to zajmiemy się tematem jak tylko ugasimy pożar z kursowaniem autobusów dziennych Express Piaseczno. Z naszych analiz wynika, że w obecnej sytuacji finansowanej gminy efektywniej będzie dofinansować dotychczasowy model funkcjonowania nocnych (ze szczególnym uwzględnieniem weekendów) a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na uruchomienie nowych połączeń dziennych ZTM. [Daniel Putkiewicz]

Informacje w naszym serwisie powiązane tematycznie: Czy Piaseczno straci nocne autobusy Express Piaseczno? (2007-07-23), Nocny Express Piaseczno - nocny bus pozostaje bez zmian (2007-08-02), Zawieszają kursowanie autobusów EXPRESS PIASECZNO (2008-02-28). Zapraszamy również do rozmowy na naszym prywatnym forum mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, w wątku: Express Piaseczno.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO

Informacje25 lutego 2008, 00:00,

Koncert Wielkopostny Pieśni Wielkopostne Stara Iwiczna

Gminny Ośrodek Kultury Lesznowola oraz Proboszcz Parafii Stara Iwiczna serdecznie zapraszają mieszkańców na KONCERT WIELKOPOSTNY, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 2 marca 2008 roku o godzinie 19:00. Miejsce Koncertu Wielkopostnego: Kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej.

Koncert Wielkopostny w Starej Iwicznej

Koncert Wielkopostny z tradycyjnymi pieśniami wielkopostnymi, podczas którego wystąpią Agata Harz, Remigiusz Hanaj z Klubu Wędrowca i goście m.in. śpiewające słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zapraszamy na Koncert Wielkopostny do Starej Iwicznej.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński LESZNOWOLA
Tematy:Lesznowola