Informacje18 lipca 2009, 00:00,

Lesznowola najlepszą w Polsce innowacyjną gminą wiejską


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Ranking Rzeczpospolitej rozstrzygnięty: Lesznowola w ścisłej czołówce złotej setki polskich gmin 2009. Już po raz jedenasty kapituła RANKINGU SAMORZ¡DÓW, wybrała najlepsze polskie miasta, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie. Gala z okazji wręczenia nagród odbyła się w siedzibie Rzeczpospolitej 10 lipca. Gmina Lesznowola w kategorii gmin wiejskich znalazła się na 11. miejscu w kraju wśród 1586 polskich gmin tej kategorii. Lesznowola znalazła się także na 1 miejscu w Polsce z dwudziestoma punktami w konkursie na najbardziej innowacyjną gminę wiejską. Według założeń autorów zestawienia, najwyżej sklasyfikowane gminy konsekwentnie wprowadzają nowoczesne technologie zarówno do życia mieszkańców, jak i do własnego działania. Tylko 10 gmin na ponad 250 sklasyfikowanych uzyskało od 20 do 22 punktów, a wśród nich tylko dwie nie są dużym, bogatym miastem na prawach powiatu (takim jak Poznań, Gliwice, Katowice). Te dwa samorządy to Lesznowola i Dzierżoniów.

Lesznowola najlepszą w Polsce innowacyjną gminą wiejską

Pamiątkowe dyplomy z rąk prof. dra hab. Michała Kuleszy - twórcy reformy samorządowej oraz Pawła Jabłońskiego - zastępcy redaktora naczelnego Rzeczpospolitej odebrała Maria Jolanta Batycka-Wąsik - Wójt Gminy Lesznowola. Prof. Kulesza w swoim wystąpieniu podczas piątkowej gali powiedział: - Ten ranking to pozytywne współzawodnictwo, ale pamiętajmy, że zwłaszcza państwo musi zapewnić samorządom takie warunki, by nie zmarnować ich energii. Ten ranking oparty jest na szerokiej podstawie metodologicznej, jest więc obiektywny. O zwycięstwie decyduje dużo czynników, podejście jest bardzo zobiektywizowane. Zwyciężają po prostu najlepsi. Ireneusz Fąfara, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i członek kapituły podkreślił, że doceniono skuteczne, przyjazne i innowacyjne samorządy.

W pierwszym etapie prac Komisji nad wyłonieniem najlepszych polskich samorządów oparto się na danych Ministerstwa Finansów, następnie na danych liczbowych z ankiet przygotowanych na bazie sprawozdań do Regionalnych Izb Obrachunkowych; Kuratoriów Oświaty. Dane przeliczane były na wskaźniki dynamiki lub liczbę mieszkańców. Pomogły one ocenić jakość zarządzania i życia w miastach oraz gminach. Brane pod uwagę wielkości pochodziły z ostatnich czterech lat i świadczyły o stabilności i stałych trendach w rozwoju poszczególnych samorządów. Celem autorów rankingu było uhonorowanie tych samorządów, które najbardziej dbają o rozwój, o podnoszenie jakości życia przy zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Samorządy były oceniane w dwóch etapach. W pierwszym Jury dokonała wyboru na podstawie wskaźników gminy, które najlepiej zarządzały swoimi finansami w latach 2005-2008 i jednocześnie najwięcej inwestowały.

Aby wybrać samorządy do drugiego etapu, punktowano:
- dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na mieszkańca,
- wartość środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca,
- zadłużenie Samorządu w stosunku do dochodów,
- nadwyżkę operacyjną w stosunku do dochodów,
- dynamikę wzrostu dochodów własnych,
- relację nakładów inwestycyjnych do przyrostu zadłużenia,
- dynamikę wzrostu wydatków ogółem na mieszkańca w wybranych działach (transport, łączność, ochrona środowiska).

W gminach, które przeszły do drugiego etapu przeprowadzono badania dotyczące:
- udziału wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi,
- wydatków mieszkaniowych w przeliczeniu na mieszkańca,
- wyników sprawdzianów oraz egzaminów gimnazjalnych w latach 2008- 2009,
- liczby nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w przeliczeniu na 1000 mieszkańców,
- posiadanie przez Urząd certyfikatu ISO,
- udziału wydatków na promocję gminy w wydatkach ogółem,
- statutowych zapisów dotyczących przekazywania środków finansowych jednostkom pomocniczym,
- stopy bezrobocia itd.

W swoim liście skierowanym do Wójta Gminy Lesznowola, przewodniczący Kapituły prof. dr hab. Jerzy Buzek napisał: „Chciałbym tą drogą przesłać moje szczere wyrazy uznania dla osiągnięć Państwa Gminy znajdującej się w czołówce najlepiej rozwijających się gmin w Polsce w 2009 roku. Kierując ten list na Pani ręce, gratuluję i pozdrawiam wszystkich samorządowców oraz mieszkańców gminy Lesznowola. To dzięki Państwu wspólnymi wysiłkami staje się ona przykładem sprawnego i mądrego zarządzania środkami publicznymi, a zarazem miejscem przyjaznym dla pracy i życia. Nasze samorządy działają już dziewiętnaście lat wnosząc nową jakość. Polskie gminy i miasta rozwijają się coraz dynamiczniej i zachowują regułę odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego. Stosują nowe technologie, coraz lepiej wykorzystują środki unijne. Dbają atrakcyjność inwestycyjną i konkurencyjność. Nadal przy tym pozostają najlepszą szkołą demokracji. Z prawdziwą przyjemnością odnotowuję po raz kolejny obecność Lesznowoli w tym gronie. Jako były premier RP i patron reformy samorządowej z 1998r, którą uważam za bardzo udany projekt, szczególną uwagę przykładam do tej tematyki. Z kolei jako euro deputowany zauważam olbrzymi potencjał naszych samorządów, który wyzwolić można m.in. dzięki sprawnemu i zgodnemu z polityką proinnowacyjną UE wykorzystaniem środków pomocowych.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Lesznowola

Napisz komentarz

Informacje10 lipca 2009, 00:00,

Filip Wojciechowski Trio na Musica de Camera Konstancin


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Szkoła Muzyczna w Konstancinie, Konstanciński Dom Kultury i Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna serdecznie zapraszają mieszkańców na cykl koncertów MUSICA DA CAMERA, czyli klasyka, jazz i muzyka filmowa w Amfiteatrze w Konstancinie. W najbliższą niedzielę 12 lipca 2009 roku o godzinie 16:00 zagra zespół Filip Wojciechowski Trio, w składzie: Filip Wojciechowski (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja), oraz Tomasz Kiniorski (flet). W programie przewidziano: Suita fletowa C.Bollinga oraz jazzowe transkrypcje muzyki klasycznej, J.S.Bach i F. Chopin.

Filip Wojciechowski Trio

Filip Wojciechowski Trio powstało w 1989 r. pod nazwą Central Heating Trio i od początku swojej działalności artystycznej odnosiło znaczące sukcesy na jazzowych konkursach w kraju i za granicą. Trio dokonało wielu nagrań dla Polskiego Radia i brało udział w takich festiwalach jak: Bratislava Jazz Days, Jazz Jamboree "Tribute to Miles", Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu i Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii. Repertuar zespołu stanowią jazzowe opracowania muzyki klasycznej i kompozycje lidera. Więcej informacji: www.filipwojciechowski.art.pl Filip Wojciechowski Trio, można obejrzeć i posłuchać na stronie internetowej YouTube: filipwojciechowski
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Konstancin

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie