Informacje29 sierpnia 2013, 00:00,

L12 - nowa linia komunikacyjna do Złotokłosu

W poniedziałek 2 września 2013 roku do Złotokłosu pojedziemy nową linią, która wprowadzi spore ułatwienia komunikacyjne dla mieszkańców okołopiaseczyńskich miejscowości. Autobusy linii L12 pojadą z przystanku przy Urzędzie Miasta w Piasecznie przez Zalesie Dolne, Zalesinek, Gołków, Głosków, Baszkówkę, Wólkę Pracką do Złotokłosu. Nowa trasa została wydzielona z istniejącej dotąd trasy linii L2, która od września również będzie zmodyfikowana.

L12 - nowa linia komunikacyjna do Złotokłosu

Do tej pory autobus zataczał pętlę, jadąc w obu kierunkach inną trasą. Teraz dwie oddzielne linie, na różnych trasach, połączą Złotokłos z Piasecznem. – Wcześniej mieszkańcy Głoskowa, chcąc dostać się do Złotokłosu, musieli jechać okrężną trasą przez Piaseczno, co znacznie wydłużało ich podróż. Nowe rozwiązanie usprawni tę komunikację, a przede wszystkim skróci czas podróży dzięki bezpośredniemu połączeniu wszystkich miejscowości leżących na trasie autobusu – mówi burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis.

Na początek na trasie nowej linii L12 będzie dziesięć kursów. Biorąc pod uwagę, że wszystkie kursy na trasie L2 zostaną utrzymane, możemy mówić o ponad pięćdziesięcioprocentowym wzroście częstotliwości połączeń na tym kierunku. Opłaty za przejazd na obu zmienionych liniach będą takie same i będą wynosić: bilet jednorazowy pełnopłatny - 5 zł, bilet jednorazowy ulgowy (50%) - 2,50 zł, bilet miesięczny pełnopłatny - 90 zł, bilet miesięczny ulgowy (50%) - 45 zł. Komunikacja na obu trasach odbywa się w ramach sytemu wspólnego biletu ZTM.

Szczegółowy rozkład oraz przebieg zmienionych tras obu linii od września będzie dostępny na stronach internetowych ZTM Warszawa: www.ztm.waw.pl
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje28 sierpnia 2013, 00:00,

POKAZY KOWALSKIE NA RYNKU PIASECZNO

Centrum Kultury w Piasecznie oraz Kowale z Kuźni w Gołkowie zapraszają mieszkańców na bezpłatne pokazy kowalskie, które odbędą się w sobotnie popołudnie na piaseczyńskim rynku. Najbliższy pokaz odbędzie się 31 sierpnia 2013 roku w godz. 12.00-16.00. Miejsce: Pl. Piłsudskiego (Rynek) w Piasecznie. Zapraszamy na pokazy kowalskie w Piasecznie.

GIN¡CE ZAWODY - POKAZY KOWALSKIE W PIASECZNIE

Niegdyś w Piasecznie funkcjonowało kilka kuźni. Dziś zawód ten, szczególnie młodym, kojarzy się wyłącznie z kuciem podków. W trakcie pokazu można będzie zobaczyć pracę kowala wraz z pomocnikiem, poznać narzędzia kowalskie, przekonać się jaka jest plastyczność metalu, a także spróbować swoich sił przy kowadle. Kowale zaprezentują także różne wyroby kowalskie (nie tylko podkowy) oraz oczywiście pokażą jak kuje się podkowy.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno