Informacje1 listopada 2017, 07:00,

Kwesta przed cmentarzami w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Jak co roku, w dzień Wszystkich Świętych (1 listopada 2017) w pobliżu piaseczyńskich nekropolii będzie można spotkać wolontariuszy kwestujących na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym. W tym roku kwesta odbędzie się już po raz osiemnasty. Członkowie Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie oraz wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek 1 listopada w godz. 8.00-17.00 przy cmentarzu parafialnym przy ul. Kościuszki i w godz. 8.00-16.00 przy cmentarzu komunalnym przy ul. Julianowskiej.

KWESTA PRZED CMENTARZAMI W PIASECZNIE

Piaseczyński cmentarz parafialny został założony ponad dwieście lat temu, w 1796 roku. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków, a na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych i zapomnianych pomników, które wymagają pilnej renowacji. Wśród kwestujących nie zabraknie przedstawicieli lokalnego samorządu, kierownictwa urzędu oraz radnych. – To bardzo cenna inicjatywa. Na ile możemy, staramy się wspierać te działania jako samorząd. A jako mieszkańcy po prostu włączamy się w tę akcję i zbieramy pieniądze do puszek jako wolontariusze – mówi Zdzisław Lis, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

KWESTA PRZED CMENTARZAMI W PIASECZNIE

Na przestrzeni osiemnastu lat działalności Komitetu udało się odrestaurować szereg pomników na cmentarzu parafialnym, które często są prawdziwymi dziełami sztuki. – Odnowiliśmy między innymi nagrobki Emilii Pomianowskiej, Andrzeja Szymońskiego, Emilii Drews, Seweryna Piekarskiego, Adama Jarzębowskiego i Konstantego Piekarskiego – wylicza Zbigniew Mucha, przewodniczący Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie.

KWESTA PRZED CMENTARZAMI W PIASECZNIE

Przewodniczący Mucha zaznacza jednocześnie, że renowacja nagrobków postępowałaby o wiele wolniej, gdyby nie pomoc samorządu Piaseczna. – W bieżącym roku, dzięki wsparciu finansowemu gminy Piaseczno w kwocie ponad 40 tys. zł, uda nam się odnowić pięć zabytkowych nagrobków, w przyszłym roku – kolejne trzy – deklaruje. W czasie ubiegłorocznej kwesty członkom Komitetu i wolontariuszom udało się uzbierać ponad 12 tys. zł. – Odwiedzając groby bliskich na piaseczyńskich cmentarzach, pamiętajmy także w tym roku o akcji Komitetu i w miarę możliwości wesprzyjmy ją finansowo – zachęca burmistrz Zdzisław Lis.

KWESTA PRZED CMENTARZAMI W PIASECZNIE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje26 października 2017, 17:21,

Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego - informator


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Nakładem Starostwa Powiatowego w Piasecznie ukazał się informator krajoznawczy „Nazwy miejscowe powiatu piaseczyńskiego”. Autorami publikacji są Dorota Zając i Stanisław Hofman. Publikacja ta ma na celu w prosty sposób wyjaśnić pochodzenie nazw miejscowości, rzek nazwy i kompleksów leśnych naszego regionu. Publikacja, która powstała we współpracy z Powiatową Biblioteką Publiczną jest dostępna we wszystkich bibliotekach powiatu oraz m.in. w Bibliotece Narodowej czy Bibliotece Uniwersyteckiej. Wydawnictwo w wersji pdf - pobierz / otwórz

NAZWY MIEJSCOWE POWIATU PIASECZYŃSKIEGO - INFORMATOR KRAJOZNAWCZY

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie