Artykuł partnerski6 lutego 2023, 11:09,

Kupno mieszkania od dewelopera – czy warto wykonać odbiór techniczny z fachowcem?

Kupno mieszkania od dewelopera – czy warto wykonać odbiór techniczny z fachowcem?

Interesuje Cię kupno mieszkania od dewelopera? A może już zdecydowałeś się na taki zakup i dostałeś kredyt na mieszkanie deweloperskie? Niebawem będziesz mógł odebrać swoje mieszkanie i chcesz zabezpieczyć się przed nierzadko szkodliwymi praktykami dewelopera? Już teraz zabierz ze sobą fachowca na odbiór techniczny! Dlaczego warto wykonać odbiór techniczny z fachowcem? Szczegóły na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

  1. Kredyt na mieszkanie deweloperskie – dlaczego warto wykonać odbiór techniczny z fachowcem?
  2. Co sprawdza fachowiec podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera?

Odbiory techniczne mieszkań od dewelopera to ważny moment w procesie zakupu na rynku pierwotnym. To właśnie wtedy można sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i czy wszystko faktycznie jest w porządku. Chcesz mieć pewność, że faktycznie aspekty prawne i techniczne się zgadzają? W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą na odbiór techniczny fachowca. Jakie elementy są sprawdzane podczas odbioru przez specjalistę? Z jakich jeszcze powodów warto odbierać mieszkanie z fachowcem, któremu pokaże się umowę deweloperską? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Kredyt na mieszkanie deweloperskie – dlaczego warto wykonać odbiór techniczny z fachowcem?

Masz kredyt na  mieszkanie deweloperskie? A może dopiero interesuje Cię kupno mieszkania od dewelopera oraz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Bez względu na Twoje plany, musisz wiedzieć, że po zakończeniu budowy danej nieruchomości, następuje odbiór techniczny mieszkania. To idealny moment na to, aby sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z wymaganiami technicznymi oraz z ogólnym projektem. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie przeoczysz żadnych szkodliwych praktyk dewelopera oraz zauważysz pewne elementy wykonane przez budowniczych, które wymagają poprawy, koniecznie przyjdź na odbiór techniczny z fachowcem. Dlaczego warto wykonać odbiór techniczny ze specjalistą?

Przede wszystkim dlatego, że fachowiec ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w ocenie jakości wykonania budynku oraz w identyfikacji nieprawidłowości. Sprawdzi przede wszystkim to, czy instalacje są poprawnie wykonane i czy nie ma żadnych usterek, które mogą w przyszłości powodować problemy. Ponadto fachowiec odpowiedzialny za odbiory mieszkań Warszawa może pomóc w uzyskaniu informacji związanych z gwarancją i rękojmią za wady, co jest bardzo ważne w przypadku mieszkań od dewelopera. Dodatkowo fachowiec sprawdzi, czy wszystkie instalacje i urządzenia są zgodne z wymaganiami bezpieczeństwa oraz, czy ogólnie mieszkanie jest bezpieczne dla przyszłych lokatorów. Na co dokładnie zwraca uwagę fachowiec podczas odbioru technicznego? Na pytanie odpowiadamy w dalszej części niniejszego wpisu. 

Co sprawdza fachowiec podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera?

Co dokładnie sprawdza fachowiec podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera? Kontrolowana jest przede wszystkim stolarka drzwiowa i okienna, posadzki oraz wylewki. Ponadto fachowiec zwróci uwagę na ściany, tynki, instalację elektryczną oraz instalację wodno-kanalizacyjną. Dobry specjalista będzie sprawdzać także piony, poziomy i kąty, współliniowość punktów oraz wszystkie inne przynależności, do których zalicza się głównie balkon, komórkę lokatorską czy garaż.

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą fachowca, koniecznie wybierz takiego, który ma nie tylko doświadczenie, ale także profesjonalny sprzęt. Przede wszystkim chodzi o urządzenia, którego deweloper w żaden sposób nie podważy.

Bez względu na to, czy ktoś kupuje mieszkanie na kredyt hipoteczny, czy płaci gotówką, przed podpisaniem umowy deweloperskiej należy wszystko dokładnie sprawdzić. Taka umowa deweloperska pomoże później podczas odbioru nieruchomości z rynku pierwotnego w zweryfikowaniu jej stanu. Nie można więc skupiać się wyłącznie na tym, czy ma się odpowiednią zdolność kredytową na zakup mieszkania, ale też trzeba później zadbać o to, aby z punktu widzenia nabywcy wszystko było zgodne z zapisami w umowie deweloperskiej. Dopiero wtedy można oficjalnie odebrać klucze i zabrać się za świętowanie zakupu nieruchomości.

autor/źródło: Artykuł partnerski

Napisz komentarz

Artykuł partnerski28 listopada 2022, 13:08,

Jak prawidłowo zaszalować wieniec

Jak prawidłowo zaszalować wieniec

Co to jest szalunek wieńca? Wyjaśniamy różnice między szalowaniem tradycyjnym a traconym. Która metoda jest tańsza, a która znacznie przyśpiesza prace budowlane? Postaramy się jak najlepiej przybliżyć temat szalowania wieńca.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Wieniec stropowy to poprowadzone po obwodzie budynku, belki żelbetowe, nadające całej konstrukcji domu sztywności i odporności na uszkodzenia, na które budynek jest narażonych podczas nierównomiernemu osiadaniu gruntu pod budynkiem. Belki zwieńczające strop zespalają całą konstrukcję, jednocześnie kotwią i usztywniają konstrukcję stropową - są ostatnim etapem przed pokryciem dachu.

Wieńce to prostokątne belki niezbędne przy stropach żelbetowych monolitycznych, stropach refabrykowanych, stropach gęstożebrowych, a czasem także stropach drewnianych. Jest to obowiązkowe umocnienie na każdej kondygnacji, wzdłuż wszystkich ścian zewnętrznych, a także wzdłuż nośnych ścian wewnętrznych.

Wieńce służą również to zakotwienia szpilek, które przenoszą obciążenia pionowe dachu na wieńce właśnie oraz zapobiegają oderwaniu się murłaty. Wygięte w literę "L", połączone ze zbrojeniem wieńca, muszą też być dość głęboko zakotwione, żeby się nie poluzowały. STM, czyli szalunek tracony wieńca pod murłatę to rozwiązanie wymyślone specjalnie pod konstrukcję dachu wykonywanego tradycyjnie lub z wiązarów dachowych.

 

SZALOWANIE WIEŃCA

Szalunek (inaczej deskowanie) to rodzaj formy, dzięki której nadajemy mieszankom betonowym zamierzony kształt. W przypadku szalunku wieńca stropowego, wyróżniamy dwie metody: szalunek tymczasowy (najczęściej wykonywany z drewna) i szalunek stały (wykonywany z płyty wiórowo-cementowej lub w nowoczesnym budownictwie - styropianowej). W zależności od przeznaczenia wyróżnić możemy szalunki, stropowe, szalunki ścienne lub szalunki do wykopów. W trym artykule przyjrzymy się szalowaniu wieńców stropowych.

Najbardziej popularną metodą jest szalunek wieńca w systemie tradycyjnym. Na jej wybór wpływa przede wszystkim cena materiału. Możemy użyć desek sosnowych, płyt OSB, sklejki lub jakiegokolwiek materiału który nie przepuści kompilacji betonu. Taki szalunek należy jednak najpierw przygotować, zaleca się użycie płynu antyadhezyjnego, który ułatwi oddzielenie formy od mieszanki betonowej. Rozwiązanie tradycyjnego szalowania wieńca wiąże się z przygotowaniem i zamocowaniem desek, w taki sposób żeby był możliwy ich późniejszy demontaż. Ta klasyczna metoda, wydaje się być tańszą, ale wymaga większych umiejętności, a przede wszystkim jest zdecydowanie bardziej czasochłonna, niż montaż traconego szalunku wieńca pod murłatę.

Szalunek wieńca tracony, zwany potocznie permanentnym, jest wykonywany najczęściej z impregnowanej płyty wiórowo-cementowej, która jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz na grzyby i pleśnie. Wykorzystuje się ją przy wykonywaniu m.in. ścian i stropów, stawianiu słupów czy kształtowaniu nadproży. To co odróżnia szalunek tracony od szalunku tradycyjnego jest to, że nie wymaga on demontażu. Stanowi on stały element wieńca, a przy okazji stanowi dodatkową warstwę izolacyjną.

Mostki termiczne to kolejny problem, który pojawia się przy stawianiu budynków. To z ich powodu, między innymi poprzez wieńce, następuje szybkie wychładzanie pomieszczeń budynków oraz zawilgocenie ścian zewnętrznych. Szalunek tracony minimalizuje ryzyko ich powstania niemalże do minimum.

 

ELEMENTY POTRZEBNE DO SZALOWANIA, W ZALEŻNOŚCI OD ZASTOSOWANEGO SYSTEMU

Przytwierdzenie szalunku wieńca pod murłatę polega na ustawieniu go na krawędzi, przewiercenie muru i przymocowanie elementu przy pomocy wkrętów lub kotew. Przy tym systemie zbędne są wszystkie narzędzia potrzebne do demontażu, jak przy zwykłym deskowaniu.

Przy szalunku traconym nie ma konieczności rozstawiania rusztowań, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz czas wykonywania pracy, a wraz z tym zmniejszenie kosztów budowy. Całość prac zajmuje zaledwie kilka godzin, co jest dużym plusem, bo na wykonanie tradycyjnego szalunku do zalania wieńca, czasem trzeba poświęcić nawet 2-3 dni.

autor/źródło: Artykuł partnerski

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie