Informacje4 listopada 2016, 11:00,

Krasnoludki w Mysiadle - Muzyczne opowieści i zabawy babuni


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


4 listopada 2016 roku o godz. 11.00 odbędzie się koncert dla maluszków z cyklu: Muzyczne opowieści i zabawy babuni pt. "Krasnoludki" w Klubie Rodziców. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2.

Krasnoludki w Mysiadle - Muzyczne opowieści i zabawy babuni

W listopadzie zaczynamy nową edycję krótkich, 30-minutowych koncertów dostosowanych specjalnie dla malutkich dzieci. Koncerty będą organizowane raz w miesiącu, tworząc cykl pt. "Muzyczne opowieści i zabawy babuni". Każdy koncert jest bajką o jakimś konkretnym instrumencie. Na początek skrzypce - w wykonaniu Eweliny Stepanczenko.

Zapraszamy do Klubu Rodziców w filii GOK Lesznowola w Mysiadle.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje10 listopada 2016, 19:00,

Na drodze do Niepodległości: Legiony Polskie w Czersku i Górze Kalwarii - historia nieznana


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Serdecznie zapraszam na prezentację historyczną pt. Na drodze do Niepodległości: Legiony Polskie w Czersku i Górze Kalwarii - historia nieznana, która odbędzie się 10 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii przy ul. Ks. Z. Sajny 1.

NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: LEGIONY POLSKIE W CZERSKU I GÓRZE KALWARII - HISTORIA NIEZNANA

Przygotowana przez mnie prezentacja ma na celu upamiętnienie 1 Pułku Artylerii Legionów Polskich stacjonującego w Czersku i Górze Kalwarii w czasie I wojny światowej. W 2016 roku mija 100 lat od momentu lokacji w Czersku i Górze Kalwarii legionistów Józefa Piłsudskiego, jest to również 100. rocznica utworzenia garnizonu wojska polskiego w Górze Kalwarii.

Artyleria odegrała ważną rolę na szlaku bojowym Legionów Polskich, uczestniczyła m.in. w walkach pod Rafajłową, Konarami czy Kostiuchniówką. Po odejściu z frontu w listopadzie 1916 roku 1 Pułk Artylerii LP rozlokowano w kilku garnizonach na terenie Królestwa Polskiego, w tym dowództwo pułku umieszczono początkowo w Czersku a następnie w Górze Kalwarii, gdzie znalazł się również I dywizjon. Podczas prezentacji przygotowanej w oparciu o unikatowe zdjęcia i archiwalne dokumenty przedstawiona będzie historia artylerzystów legionowych walczących o niepodległość Polski w I wojnie światowej.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Zaprezentowane zostaną szerzej nieznane zdjęcia, m.in. legionistów transportowanych kolejką wąskotorową z Warszawy do Góry Kalwarii, artylerzystów na kutrze przy nadwiślańskiej plaży, czy też pierwszych polskich żołnierzy w koszarach w Górze Kalwarii. Spotkanie będzie również okazją do pogłębienia wiedzy o historii Góry Kalwarii w okresie Wielkiej Wojny.

zapraszam
Piotr Rytko

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie