Informacje15 lutego 2013, 00:00,

Konstancja z Potulickich Hrabina Skórzewska - wykład prof. Ryszarda Nowickiego

Konstanciński Dom Kultury zaprasza w najbliższą sobotę 16 lutego 2013 roku na spotkanie z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina. Spotkanie połączone z wykładem prof. Ryszarda Nowickiego pt. Konstancja z Potulickich Hrabina Skórzewska, odbędzie się w siedzibie KDK przy ul. Jaworskiego 18 w Konstancinie-Jeziornie. Początek spotkania o godz. 17:00.

KONSTANCJA Z POTULICKICH HRABINA SKÓRZEWSKA WYK£AD PROFESORA RYSZARDA NOWICKIEGO

Konstancja z Potulickich hrabina Skórzewska, matka Witolda hrabiego Skórzewskiego, założyciela Konstancina i imienniczka tej miejscowości, jest bohaterką kolejnego wykładu prof. Ryszarda Nowickiego, historyka i bibliologa, profesora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autora szeregu prac poświęconych rodzinie Skórzewskich. Wykład przygotowany z okazji, obchodzonych po raz kolejny, Imienin Konstancji , dostarczy zapewne wiele, mało do tej pory znanych faktów z życia postaci, której portret udało się odnaleźć w 2012 r. Polecamy i serdecznie zapraszamy na spotkanie do KDK Konstancin.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna

Informacje15 lutego 2013, 00:00,

Kolposkopia w Centrum Medycznym CMP Piaseczno

Kolposkopia - metoda umożliwiająca dokładne badanie dolnego odcinka narządów rozrodczych kobiety. Badanie kolposkopowe ocenia powierzchnię szyjki macicy pod kątem obecności zmian sugerujących proces nowotworowy np. obecność wirusa HPV, wirusa brodawczaka.
Badanie kolposkopowe wykonujemy najczęściej po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego. Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie i podjąć odpowiednie decyzje dotyczące leczenia. Dzięki badaniu możemy wykryć przedkliniczne postacie raka szyjki macicy, dzięki temu wyleczalność w tym stadium wynosi 100%. Badanie jest bezbolesne.

Przygotowanie do badania

W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.
Kobiety zainteresowane badaniem kolposkopowym zapraszamy do CMP Piaseczno. Badania można wykonać we wtorki w godzinach 15.00 - 19.00 oraz piątki w godzinach 16.00 - 20.00

W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem infolinii 801 412 414 (koszt jak za połączenie loklane) lub 22 737 50 50

Zapraszamy do CMP Piaseczno!
ul. Pulawska 49