Informacje21 lutego 2009, 00:00,

Konkurs WIELKANOCNY JARMARK w gminie TARCZYN

Gminny Ośrodek Kultury Tarczyn ogłosił I edycję konkursu plastycznego WIELKANOCNY JARMARK. Tematyka konkursu nawiązuje do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy: symbolika, obrzędy, zwyczaje, wystrój, dekoracje. Kategorie prac: pisanka, kartka świąteczna oraz stroik. Konkurs adresowany jest do dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów oraz osób dorosłych. Prace należy przesyłać do Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. Księdza Czesława Oszkiela 3 w Tarczynie. Termin nadsyłania prac upływa 3 kwietnia 2009 roku. Więcej informacji na temat konkursu Wielkanocny Jarmark, można uzyskać telefonicznie pod numerem: (022) 727-71-96

Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu Wielkanocny Jarmark, jedną pracę wykonaną samodzielnie. Dopuszczalne są prace zbiorowe (np. rodzinne). Technika wykonania pracy plastycznej: rysunek, malarstwo, wydzieranka, technika mieszana (np. collage), prace przestrzenne. Preferowane użycie materiałów naturalnych. Każda zgłoszona do konkursu praca plastyczna powinna być opatrzona trwale umocowaną i nie uszkadzającą kompozycji kartą informacyjną zawierającą imię i nazwisko, wiek autora (kategoria), adres, nazwę szkoły tel. kontaktowy. Po ogłoszeniu wyników, prace laureatów konkursu zostaną wyeksponowane na wystawie w sali Ośrodka Kultury.

Celem wielkanocnego konkursu Wielkanocny Jarmark jest: propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej, pogłębienie wiedzy na temat symbolu i znaczenia jajka w obrzędowości ludowej, stworzenie możliwości do indywidualnej oraz rodzinnej, grupowej działalności artystycznej, a poprzez to rozwijanie zdolności, odkrywanie możliwości i pogłębienie więzi rodzinnych oraz popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych. Zachęcamy mieszkańców do przyłączenia się do konkursu.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Tarczyn

Informacje21 lutego 2009, 00:00,

Kochasz dzieci, nie pal śmieci - wystawa w galerii Auchan

Informujemy, że w dniach od 21 lutego do 1 marca 2009 roku, na terenie Galerii Handlowej Auchan Piaseczno przy ul. Puławskiej 46 w Piasecznie, prezentowana będzie wystawa pod tytułem: KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI. Wystawa przygotowana jest przez Fundację Ekologiczną ARKA. Podczas wystawy można obejrzeć 12 szokujących fotomontaży autorstwa Wiesława £ysakowskiego i Dariusza Paczkowskiego, które dotyczą różnych aspektów zagospodarowania odpadów, ze szczególnym naciskiem na problem spalania śmieci w piecach domowych.

KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI

Podczas spalania śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, metale ciężkie, a także rakotwórcze dioksyny i furany. Spalane śmieci zatruwają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Spalając plastikowe butelki i folie wytwarzasz chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny – kwaśne deszcze. Trujemy dzieci skazując je na choroby górnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Za palenie śmieci grozi grzywna w wysokości 5000 zł. Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z wystawą w galerii handlowej Auchan w Piasecznie.

KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI

Kampania KOCHASZ DZIECI, NIE PAL ŚMIECI, jest realizowana jest przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Kampanię wspiera także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Raport Komisji Europejskiej informuje, iż co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tysięcy Polaków. W Unii, co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza pochodzi z naszego kraju. Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci niestety nie tylko jest smrodliwy, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci. Podczas spalania emitujemy do atmosfery: pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt, tlenek azotu - powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc. A i to nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami. Więcej informacji na stronie internetowej: www.fundacjaarka.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno