Informacje13 marca 2008, 00:00,

Kongo Kraj Moich Korzeni - Muzeum Regionalne Piaseczno

Muzeum Regionalne Piaseczno zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy afrykańskich fotografii Witolda Grzesiewicza i Małgorzaty Grzesiewicz - Sałacińskiej, pod tytułem: KONGO KRAJ MOICH KORZENI. Wernisaż wystawy fotografii odbędzie się 15 marca 2008 roku, o godzinie 19:30 w Muzeum Regionalnym (Plac Piłsudskiego 10, Piaseczno). Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z piaseczyńskiego Ośrodka Kultury, w ramach naszej współpracy (współpracują z nami).

Podczas wernisażu odbędzie się koncert: Małgorzata Grzesiewicz - Sałacińska (sopran), Paweł Rozbicki (fortepian)m, w programie: Negro Spirituals. Wystawę afrykańskich fotografii Witolda Grzesiewicza i Małgorzaty Grzesiewicz – Sałacińskiej, będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym, w okresie od 16 marca do 6 kwietnia 2008 roku. Serdecznie zapraszamy na wystawę afrykańskich fotografii Witolda Grzesiewicza i Małgorzaty Grzesiewicz - Sałacińskiej, pod tytułem: Kongo Kraj Moich Korzeni.

Podczas wystawy w Muzeum Regionalnym w Piasecznie prezentowane będą czarno-białe fotografie z Konga wykonane przez Witolda Grzesiewicza (1900-1987). Autor zdjęć w latach 1929-1938 pracował, zatrudniony przez korporację francuską, w rejonach Ouesso. Z jego związku z Kongijką, córką wodza, Moatiną Boman, 2 września 1933 roku w Libonga przyszedł na świat mój ojciec Jan Nelli Grzesiewicz (1933-1999). Przywieziony do Polski w 1938 roku z zamiarem zapewnienia dobrego wykształcenia, Jan Nelli nigdy już nie wrócił do Konga. Zmarł nie wiedząc, że jego matka, Moatina żyła do 1994 roku z nadzieją, że - być może - "biały" wróci z ich synem... Jan Nelli Grzesiewicz związany był z Piasecznem, gdzie w latach 1968-1990 pracował na stanowisku specjalisty d/s eksportu i gospodarki magazynowej w Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej, oddział w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO

Informacje13 marca 2008, 00:00,

Misterium Drogi Krzyżowej w Parafii Św. Anny Piaseczno

Józef Zalewski Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Ksiądz Dariusz Gas Proboszcz Parafii Św. Anny w Piasecznie oraz Ośrodek Kultury Piaseczno zapraszają na MISTERIUM DROGI KRZYżOWEJ, które obędzie się w najbliższą niedzielę 16 marca 2008 roku, o godzinie 19:30. Miejsce: sala Domu Parafialnego Kościoła p.w. Sw. Anny w Piasecznie (Plac Piłsudskiego). Wstęp na Misterium Drogi Krzyżowej jest wolny. Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z Ośrodka Kultury Piaseczno (współpracują z nami).

Droga Krzyżowa Muzyczne Obrazy i Impresje Misterium Drogi Krzyżowej
kliknij, aby powiększyć zdjęcie

W Misterium Drogi Krzyżowej wezmą udział: Jan Nowicki (recytacje), Marek Stryszowski (saksofon, wokal), Cezary Chmiel (instrumenty klawiszowe), Tomasz Kudyk (trąbka), Tomasz Grochot (perkusja). Droga Krzyżowa Muzyczne Obrazy i Impresje to autorski projekt Marka Stryszowskiego ma charakter misterium muzyczno - poetyckiego, a oryginalność jego polega na specjalnie skomponowanej przez Cezarego Chmiela (muzyczne obrazy) i Marka Stryszowskiego (muzyczne impresje) współcześnie brzmiącej muzyce, inspirowanej filozoficznym tekstem ks. Jana Twardowskiego, które to elementy tworzą niepowtarzalną jakość. Inspiracją do powstania dzieła była chęć wyrażenia poprzez muzykę i poezję dramatycznych wydarzeń sprzed przeszło 2000 lat, które na stałe wpłynęły na historię cywilizacji. Poezję ks. Twardowskiego czytać będzie znakomity aktor legenda Jan Nowicki. Serdecznie zapraszamy na Misterium Drogi Krzyżowej do Parafii Św. Anny w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO