Informacje17 listopada 2012, 00:00,

Koncert zespołu YESHE - Niedziela z Jazzem

Centrum Kultury Piaseczno zaprasza wszystkich mieszkańców na Niedzielę z Jazzem, która odbędzie się 18 listopada 2012 roku, o godzinie 19.00 w sali Ośrodka Kultury, przy ulicy Kościuszki 49 w Piasecznie. Podczas koncertu wystąpi zespół YESHE, w składzie: Antoni Ziut Gralak - trąbka, Piotr Pawlak - gitary, Dariusz Makaruk - sampling, Paweł Osicki - perkusja, Dorota Jabłońska - VJ jasnachmura, Antek Sojka - reżyseria dźwięku. Wstęp 15 złotych. Zapraszam ma niedzielę z jazzem w Piasecznie.

KONCERT ZESPO£U YESHE - NIEDZIELA Z JAZZEM W PIASECZNIE

Antoni Ziut Gralak, postać obecna w muzyce od lat 80 kiedy to wspólnie z formacją Tie break zdobyła wszystkie możliwe nagrody, które mógł otrzymać zespół jazzowy grający w tamtym okresie w Polsce. Najnowszy album Antoniego Gralaka - "Piastowska 1" ukazał się na rynku 30 października nakładem Sony Music Poland. Muzyka zawarta na płycie to swoisty konglomerat etno, nowych brzmień elektronicznych oraz nu jazzu a momentami muzyki improwizowanej. "Piastowska" to rejestracja fragmentów koncertu, który odbył się w 2010 roku na benefisie Andrzeja Urbanowicza, nieżyjącego już malarza awangardzisty.

Echa tego spotkania widoczne są w materiałach wizualizacyjnych przygotowanych przez VJ do prezentacji w trakcie koncertu, materiały wykorzystują za zgodą Andrzeja fragmenty jego obrazów, co nadaje wielowątkowego wymiaru muzyce prezentowanej przez zespół powodując, iż mamy do czynienia z performancem popularyzującym sztuki audiowizualne o bardzo wysokich walorach artystyczno - komercyjnych. To stwierdzenie wynika z faktu, że muzyka oparta o elementy etniczne (muzyka indyjska), w połączeniu z nowymi brzmieniami oraz improwizacją jest doskonale przyjmowana przez publiczność. Całość jest umiejętnie prowadzona przez osobę lidera Antoniego Gralaka, który dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu scenicznemu, oraz artystycznemu tworzy z muzykami bardzo wartościowy kolaż muzyczny, idealnie współgrający z wizualizacjami. Fanpage: facebook.com/antonigralak

KONCERT ZESPO£U YESHE - NIEDZIELA Z JAZZEM W PIASECZNIE
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje17 listopada 2012, 00:00,

Akcja Bezpieczny powrót ze szkoły do domu

Pod takim hasłem piaseczyńscy policjanci przeprowadzili wczoraj akcję dla czterech szkół zlokalizowanych przy głównych ciągach komunikacyjnych w Piasecznie, Zalesiu Górnym i Górze Kalwarii. W ramach akcji rozdawane były dzieciom opaski odblaskowe oraz prowadzone prelekcje bezpiecznego poruszania się po drogach. Złe warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmierzch, a co za tym idzie ograniczona widoczność, piesi i rowerzyści ubrani na ciemno, bez żadnych elementów odblaskowych, poruszający się po nieoświetlonych drogach są niewidoczni. Reflektory samochodu widać nawet z odległości kilku kilometrów, kierowca zaś ma ograniczoną widoczność. Jesienią i zimą warunki na drogach będą coraz gorsze.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

Celem naszych działań jest dążenie do zmniejszenia liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, a także podniesienie świadomości osób pieszych, w tym przede wszystkim dzieci na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze. Policjanci z Piaseczna pozyskali do współpracy firmę przewozową, która ufundowała odblaski. W ten sposób chcemy zachęcić dzieci do noszenia elementów odblaskowych, aby były widoczne na drodze. W tym roku jest to już kolejna akcja rozdawania elementów odblaskowych i kolejne spotkania w szkołach pod kątem bezpiecznych zachowań m.in. na drodze. Prowadzone działania profilaktyczne, mają na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i.in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

ZDJęCIA Z AKCJI BEZPIECZNY POWRÓT ZE SZKO£Y DO DOMU

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym ale wszędzie gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.

autor/źródło: Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie
Tematy: