Informacje26 stycznia 2016, 18:30,

Koncert kolęd w Piasecznie w wykonaniu chórów Lira i Oktawa

26 stycznia 2016 roku o godz. 18.30 odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chórów: Lira (Piaseczno) i Oktawa (Lesznowola). Miejsce: Domu Kultury Piaseczno przy ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny. Zapraszamy na koncert kolęd w Piasecznie!

KONCERT KOLĘD W PIASECZNIE W WYKONANIU CHÓRÓW LIRA I OKTAWA

Informacje25 stycznia 2016, 19:10,

Prezydenci polskich miast w Piasecznie - Związek Miast Polskich

Delegaci z 27 polskich miast w piątek 22 stycznia odwiedzili Piaseczno, gdzie wzięli udział w posiedzeniu Zarządu Związku Miast Polskich.

PREZYDENCI POLSKICH MIAST W PIASECZNIE - ZWIĄZEK MIAST POLSKICH

Związek miast monitoruje zmiany prawa z punktu widzenia skutków dla miast i od lat reprezentuje interesy samorządów na zewnątrz wobec przedstawicieli rządu oraz Unii Europejskiej. Tylko największe miasta mają potencjał, by robić to na własną rękę, a razem w ramach ZMP jesteśmy skuteczniejsi. Dbanie o te sprawy przekłada się wprost na jakość życia mieszkańców. ZMP jest także jedną z większych platform wymiany dobrych praktyk. Przy okazji zarządu ponad dwudziestu burmistrzów i prezydentów mogło poznać nasze miasto i jego specyfikę. To ważne, bo wyzwania stojące przed Piasecznem są wyjątkowe w skali kraju.

Na sali konferencyjnej 22 stycznia br. znamienitych gości przywitał Burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis, życząc owocnego spotkania. Krótką prezentację przybliżającą charakter naszej gminy przedstawił natomiast pełnomocnik burmistrza ds. rozwoju gminy Daniel Putkiewicz.

PREZYDENCI POLSKICH MIAST W PIASECZNIE - ZWIĄZEK MIAST POLSKICH

Podczas posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich, który spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich, delegaci zaopiniowali projekty aktów prawnych (ustaw i rozporządzeń), założeń i koncepcji dotyczących miast, m.in. projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (MRPiPS, 500 zł miesięcznie na dziecko do 18. roku życia), o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków europejskich przez JST (centralizacja rozliczeń w zakresie podatku VAT w samorządach), o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (MEN, likwidacja obowiązku realizowania przez nauczycieli tzw. godzin karcianych), o zakazie propagowania komunizmu (senacki, chodzi o to, że nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm czy inny ustrój totalitarny) oraz założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej (MZ). Członkowie Zarządu ZMP omówili także problem oddzielenia własności budynku od własności gruntu oraz barier w procesie inwestycyjno-budowlanym (np. zmienność prawa i jego wykładni).

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

PREZYDENCI POLSKICH MIAST W PIASECZNIE - ZWIĄZEK MIAST POLSKICH

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.

Związek reprezentuje interesy miast członkowskich w organizacjach europejskich skupiających samorządy, takich jak Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych CLRAE czy Komitet Regionów. Wiceprezes ZMP, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski został 7 grudnia 2015 r. wybrany na współprzewodniczącego CEMR. Piaseczno uchwałę o przystąpieniu do ZMP podjęło 22 września 2005 roku. Z województwa mazowieckiego do Związku należy 38 miast (wraz z Piasecznem): Brwinów, Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki, Iłża, Józefów, Kobyłka, Kozienice, Legionowo, Łosice, Marki, Milanówek, Mińsk Mazowiecki, Mława, Mszczonów, Ostrów Mazowiecka, Otwock, Piastów, Płock, Płońsk, Pruszków, Pułtusk, Raciąż, Radom, Serock, Siedlce, Sochaczew, Sokołów Podlaski, Sulejówek, Szydłowiec, Tłuszcz, Warszawa, Węgrów, Wołomin, Wyszków, Ząbki, Zielonka, Żyrardów.