Informacje26 listopada 2008, 00:00,

Koncert BUDYń i SPRAWCY RZEPAKU w MGOK Piaseczno

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno serdecznie zaprasza na koncert zespołu: Budyń i Sprawcy Rzepaku, który wystąpi w składzie: Jacek Szymkiewicz (gitara, głos), Darek Sprawka (puzon, tuba), Ola Rzepka (perkusja, klawisze, różne przedmioty), Marcin Zabrocki (saksofon, elektronika). Koncert odbędzie się 28 listopada 2008 roku, o godzinie 20:00 w sali Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp 10 złotych. Serdecznie zapraszamy na koncert Budyń i Sprawcy Rzepaku.

BUDYń i SPRAWCY RZEPAKU - "U Bazyla"

Budyń to pseudonim Jacka Szymkiewicza, wokalisty i gitarzysty zespołu Pogodno, z którym nagrał 7 płyt i dał niezliczoną ilość koncertów. Gościnnie występował i współpracował jako wokalista i tekściarz z takimi artystami jak Nosowska czy Janerka. Niedawno Budyń pojawił się na wielokrotnie nagradzanej, akustycznej płycie zespołu Hey MTV Unplugged. Jego piosenki znalazły się na składankach poświęconych Władysławowi Broniewskiemu i Jackowi Olterowi (współpraca z Marcinem Świetlickim). Pisze także scenariusze oraz muzykę do sztuk teatralnych.

Kiedy w 2004 roku Pogodno ogłosiło chwilową przerwę w działalności, Budyń postanowił spożytkować swoje niekończące się zasoby twórcze i wraz z zespołem Braty z Rakemna wyruszył w trasę promującą jego w pełni autorski materiał. Pod szyldem Budyń nagrał też swoją pierwszą solową płytę Kilof, określaną jako jeden z bardziej bezkompromisowych albumów w polskim rocku. W międzyczasie Pogodno powróciło do pełnej aktywności artystycznej, a solowe działanie Szymkiewicz odłożył na jakiś czas na półkę wraz z gotowym już materiałem na drugą płytę. Aż do przełomu lat 2006/2007, kiedy z Budyniem zaczęła grać na perkusji i klawiszach Ola Rzepka. W czasie krótkiej trasy występując jako duet - określany często przez uczestników pierwszych koncertów mianem polskiego White Stripes - przypomnieli stare utwory Budynia w całkowicie zmienionych aranżacjach. Następnie dołączył do nich Darek Sprawka i swoją tubą basową oraz puzonem uzupełnił sekcję rytmiczną. W ten sposób powstał nowy projekt, nazwany po jakimś czasie Budyń i Sprawcy Rzepaku. W 2008 roku wydany został przez Polskie Radio Szczecin drugi album solowy Budynia Baset zawierający także słuchowisko Krzysztofa Czeczota Dublin One Way, do którego Jacek Szymkiewicz przygotował muzykę.

Oprócz autorskich piosenek, zespół przygotował także materiał obejmujący reinterpretacje tradycyjnych melodii i pieśni żydowskich oraz aranżacje dzieł takich kompozytorów jak Gideon Klein, a wszystko w swoim specyficznym stylu, czyli z odpowiednio wyważoną dawką poczucia humoru, mocnej rockowej energii oraz jazzowej subtelności i powagi. Zespół zaprezentował ten materiał na tegorocznej edycji Off Festiwalu w Mysłowicach oraz festiwalu Tzadik w Poznaniu z gościnnym udziałem Marcina Zabrockiego vel Pana Dzidzi – wesołego akordeonisty z Polanowa, lidera legendarnej oniryczno – efemerycznej kultowej formacji Pu pu pi du. Więcej informacji na stronie internetowej: www.myspace.com/budynsolo
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje27 listopada 2008, 00:00,

45-lecie oddziału PTTK w Muzeum Regionalnym Piaseczno

Muzeum Regionalne Piaseczno serdecznie zaprasza na jubileuszową wystawę: 45-lecie oddziału PTTK w Piasecznie. Wystawa prezentuje dorobek piaseczyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego. Wśród prezentowanych materiałów znajdują się dokumenty, mapy, fotografie związane z działalnością oddziału oraz akcesoria i wyposażenie turystyczne. Wystawa przygotowana została przez PTTK w Piasecznie. Można ją oglądać od 23 listopada do 7 grudnia 2008 roku w Muzeum Regionalnym, Plac Piłsudskiego 10 w Piasecznie. Zapraszamy mieszkańców na wystawę.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno