Informacje12 maja 2016, 18:19,

Koncepcja zagospodarowania terenów przyległych do Rowu Jeziorki w Józefosławiu

Późną jesienią 2015 roku gmina Piaseczno przystąpiła do realizacji koncepcji zakładającej stworzenie wzdłuż rowu Jeziorki ciągu spacerowego połączonego miejscami rekreacyjnymi ulokowanymi u zbiegu głównych arterii komunikacyjnych Józefosławia.

KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA TERENÓW PRZYLEGŁYCH DO ROWU JEZIORKI W JÓZEFOSŁAWIU

Rów przebiega w zróżnicowanym urbanistycznie terenie częściowo w korycie otwartym, a częściowo pod powierzchnią ziemi. Tam, gdzie jest to możliwe, koncepcja zakłada uwypuklenie walorów rekreacyjnych i połączenie terenów zielonych z naturalnym sąsiedztwem przepływającej wody. Tam, gdzie rów schodzi pod ziemię, aranżacja zieleni nawiązuje do przepływającej pod spodem wody poprzez zastosowanie falistych elementów małej architektury.

KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA TERENÓW PRZYLEGŁYCH DO ROWU JEZIORKI W JÓZEFOSŁAWIU

– Wykonanie całej koncepcji opiera się na wykupie lub dzierżawie niezbędnych do jej realizacji gruntów oraz na niemałych środkach finansowych, jakie musimy zabezpieczyć w budżecie, aby zrealizować te plany – mówi burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis. – Zależy nam jednak, by w tak bardzo zabudowanej przestrzeni, jaką jest Józefosław, znalazło się trochę miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego postanowiliśmy o etapowej realizacji tej koncepcji, przeznaczając w zeszłym roku kwotę blisko 140 tys. zł na rozpoczęcie pierwszych prac – dodaje burmistrz.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Informacje11 maja 2016, 18:55,

Inwestycje Powiatu Piaseczyńskiego - Janosik bumu nie powstrzymał

37 projektów drogowych, 12 remontów placówek oświatowych, modernizacja sypiącego się budynku starostwa – trwa bum inwestycyjny w Powiecie Piaseczyńskim. To wszystko pomimo największego w kraju „janosikowego”, czyli kwoty, którą starostwo odprowadza do budżetu państwa na rzecz biedniejszych samorządów.

INWESTYCJE POWIATU PIASECZYŃSKIEGO - JANOSIK BUMU NIE POWSTRZYMAŁ

W marcu rozpoczął się długo oczekiwany remont internatu RCKU w Piasecznie. Prace obejmują termomodernizację budynku, w tym wymianę okien, drzwi zewnętrznych i pokrycia dachowego, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i wybudowanie nowej kotłowni na poddaszu. Trwa również drugi etap remontu internatu przy Zespole Szkół im. Marszałka Franciszka Bielińskiego w Górze Kalwarii. Przebudowany zostanie cały parter nieremontowanego od lat budynku. Wymienione będą wszystkie instalacje, armatury, tynki, drzwi, a nawet podłogi. Te ostatnie zostaną również obniżone, dzięki czemu pomieszczenia staną się wyższe o 10 cm. Kontynuowana będzie również przebudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie, tego samego, który decyzją poprzednich władz powiatu miał być zamknięty, a wychowankowie przeniesieni do Konstancina.

INWESTYCJE POWIATU PIASECZYŃSKIEGO - JANOSIK BUMU NIE POWSTRZYMAŁ

Co ciekawe, jednym z powodów tamtej decyzji był brak możliwości dofinansowania koniecznego remontu. Szacowany koszt mającego się niebawem zacząć drugiego etapu inwestycji to 8 mln zł, z czego połowa tej sumy to właśnie dofinansowanie! - Bo chcieć to móc – mówi Ksawery Gut, Członek Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego, odpowiedziany za inwestycje. W tym roku zrealizowanych zostanie również aż 37 projektów drogowych na łączną kwotę ponad 22 mln zł. Największe z nich to warta 5,4 mln zł trwająca już budowa mostu w Obórkach oraz budowana za 3,8 mln zł nowa jezdnia, ścieżka rowerowa i chodnik na odcinku od Baniochy do Szymanowa.

INWESTYCJE POWIATU PIASECZYŃSKIEGO - JANOSIK BUMU NIE POWSTRZYMAŁ

W przeciwieństwie do wielu innych samorządów powiat piaseczyński posiada środki na inwestycje. – W grudniu 2014, odziedziczony po poprzednikach budżet przewidywał na ten cel tylko 13 mln zł. Teraz możemy przeznaczyć na to aż 37 mln zł – porównuje Ksawery Gut. Ta różnica to zasługa oszczędności oraz wielu zakończonych sukcesem starań o dofinansowanie. – Ostatnio mamy do tego dobrą rękę – cieszy się wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. – W minionym roku udało nam się pozyskać prawie 10 mln zł. Teraz jest dopiero maj, a już udało nam się pozyskać ponad 9 mln zł. Dodatkowo staramy się o dofinansowanie na cztery kosztowne termomodernizacje– mówi Arkadiusz Strzyżewski. – Mam nadzieję, że ta dobra passa będzie trwać, bo korzystają na tym wszyscy mieszkańcy powiatu – dodaje.

Biuro Promocji Powiatu Piaseczyńskiego