Informacje30 marca 2008, 00:00,

Komisja ma uwagi do koncepcji zagospodarowania Parku

Po koniec lutego 2008 roku, na stronie internetowej Starostwa Powiatu Piaseczyńskiego www.piaseczno.pl pojawił się opis koncepcji architektoniczno urbanistycznej Biblioteki Powiatowej i zagospodarowania terenu Parku w Piasecznie. Studium programowo przestrzenne terenu ograniczonego ulicami Zgoda, Chyliczkowską, Armii Krajowej i Bolesława Prusa, uwzględnia cztery funkcje, które docelowo spełniać ma obszar objęty pracami projektowymi: przyrodnicza, rekreacyjna, kulturalna oraz oświatowa. Szczegóły przeczytacie w newsie: Koncepcja zagospodarowania Parku w Piasecznie.

W najnowszej gazecie CO I JAK (105 nr 03/2008), pojawił się artykuł autorstwa Magdaleny Woźniak, w którym możemy zapoznać się ze zgłoszonymi uwagami Komisji Zagospodarowania Parku w Piasecznie. Według Komisji, przedstawiona koncepcja jest przeinwestowana, bo proponowana zabudowa: biblioteka, stadion, rozbudowa starostwa, skatepark, odbyłaby się kosztem terenów zielonych. Park w Piasecznie powinien być miejscem spokojnego wypoczynku i rekreacji, należałoby więc dążyć raczej do powiększenia, niż uszczuplenia jego powierzchni zielonej, a także skoncentrować się na ratowaniu istniejących zabytkowych obiektów. Komisja Zagospodarowania Parku rozważa, czy należy realizować wszystkie przedstawione w koncepcji propozycje.

Uwagi Komisji do koncepcji zagospodarowania Parku w Piasecznie:
1. Wykluczona jest przedstawiona w jednym z wariantów skandaliczna propozycja wprowadzenia zabudowy mieszkaniowej w pasie pomiędzy Perełką a ulicą Prusa (jest to nieuzasadnione, nie zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego, oraz zaleceniami konserwatora i uszczupliłoby teren Parku w Piasecznie).
2. Niecelowa wydaje się też budowa stadionu w proponowanym przez projektantów wymiarze i kształcie (piaseczyńskie szkoły dysponują swoim zapleczem sportowym, gmina Piaseczno ma w planach budowę boisk dla znajdującego się tuż obok LO, trwają też rozmowy w sprawie budowy dużego kompleksu sportowo – rekreacyjnego w okolicach KS Piaseczno. Więcej na ten temat, możecie przeczytać w informacji: Piaseczyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji Weekendowej Kraina Rzeki Jeziorki).
3. Nie ma sensu również budowa skateparku, na którego realizację w innym miejscu także przeznaczone są już pieniądze w gminnym budżecie na 2008 rok.
4. Olbrzymi sprzeciw wzbudziła postmodernistyczna stylistyka budynku Biblioteki Powiatowej zaproponowana przez projektanta (według niego nawiązująca do istniejącego budynku starostwa). Według Komisji, należałoby nawiązać do tradycyjnej małomiasteczkowej piaseczyńskiej zabudowy.
5. Drobne uwagi Komisji dotyczyły placów zabaw, które niektórzy chętnie by wyeliminowali z powodu ich hałaśliwości, jednak ponieważ Park w Piasecznie ma służyć przecież w dużej mierze matkom z dziećmi pomysł wydaje się bezsensowny.
6. Według Komisji Zagospodarowania Parku, również fontanny, które zostały uwzględnione w koncepcji, nie wydają się konieczne w Parku, skoro w pobliżu tj.: na Skwerze Kisiela oraz na Placu Piłsudskiego są zaplanowane dwie, a w Parku i bez tego mamy staw i Perełke.

Powyżej wymienione uwagi zostały zgłoszone przez Komisję. Po ich rozważeniu i ewentualnym uwzględnieniu części z nich, koncepcja zagospodarowania Parku, powinna nabrać ostatecznego kształtu. Po jej zatwierdzeniu, następnym etapem byłoby opracowanie szczegółowej dokumentacji inwentaryzacyjno – projektowej, tj.: inwentaryzacji zieleni wraz z waloryzacją dendrologiczną i wytycznymi konserwatorskimi, inwentaryzacji i oceny stanu technicznego istniejących zabytkowych budynków, wraz z wnioskami konserwatorskimi, szczegółowego projektu zagospodarowania terenu wraz z projektem rewaloryzacji i nowych nasadzeń zieleni oraz projektu hydrologicznego rewaloryzacji stawu i Perełki, wraz z operatem wodno – prawnym. Według Magdaleny Woźniak, wcześniej powinno dojść do poważnej rozmowy pomiędzy starostwem powiatu piaseczyńskiego i gminą Piaseczno. Jak długo jeszcze będziemy czekać na zmodernizowany Park w Piasecznie? Czekamy na Wasze komentarze.

Osoby, które są zainteresowane poprzednimi newsami, na temat Parku w Piasecznie zapraszamy do zapoznania się z informacjami: Koncepcja zagospodarowania Parku w Piasecznie (2008-02-27), Koncepcja zagospodarowania Parku przy Chyliczkowskiej (informacja ze zdjęciem koncepcji z gazety Nad Wisłą, z dnia: 2008-02-22), Park Piaseczno co i jak piszczy w trawie Parku (2007-11-13), Park Miejski Piaseczno propozycje zagospodarowania (2007-07-13), Komisja Zagospodarowania Parku Miejskiego w Piasecznie (2007-06-29), spierają się zamiast odnowić Park Miejski w Piasecznie (2007-06-17), oraz planują odnowić park przy Chyliczkowskiej w Piasecznie (2007-04-12). Jeżeli macie jakieś uwagi na ten temat, to zapraszam do skomentowania informacji lub do rozmowy na naszym prywatnym forum mieszkańców powiatu piaseczyńskiego: Park w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński PIASECZNO

Informacje31 marca 2008, 00:00,

Anioły Pośród Ludzi - wiosenny koncert Góra Kalwaria

Ośrodek Kultury Góra Kalwaria zaprasza na pierwszą w tym roku plenerową imprezę: Anioły Pośród Ludzi. Wiosenny koncert odbędzie się w najbliższą sobotę 5 kwietnia 2008 roku, o godzinie 16:00. Koncert na wiosnę odbędzie się na skwerku, obok budynku Ośrodka Kultury. Wstęp na imprezę jest wolny. Informacja o koncercie pochodzi z serwisu mieszkańców GóraKalwaria.net (współpracują z nami)

Anioły Pośród Ludzi

Podczas sobotniego koncertu na wiosnę: Anioły Pośród Ludzi, wystąpią zespoły: Fuseless, DP Projeckt, In Vain, Gasz, Entropia, Ner-W, Boomslave. Serdecznie zapraszamy mieszkańców na wiosenny koncert plenerowy w Górze Kalwarii.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria