Informacje11 września 2014, 10:00,

Kolej wąskotorowa w końcu gminna

W czwartek 11 września 2014 roku, 4 samorządy gmin: Piaseczno, Grójec, Belsk Duży i Błędów przejęły od PKP S.A. mienie dawnej Grójeckiej Kolei Dojazdowej. Tym samym kończą się wieloletnie spory i przepychanki dotyczące wąskotorówki. - Dziś po blisko 3 latach starań przejęliśmy na współwłasność mienie dawnej Grójeckiej Kolei Dojazdowej. Cieszę się, że udało mi się przekonać do współpracy inne gminy, a także przezwyciężyliśmy wiele trudności aby pozyskać mienie kolejki. To sukces Gminy Piaseczno, ale także mój osobisty, ponieważ dużo pracy kosztowało nas przekonanie PKP S.A. i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do podjęcia tej decyzji - przyznaje Burmistrz Piasecznia Zdzisław Lis, lider i pomysłodawca projektu przejęcia przez samorządy gminne piaseczyńsko-grójeckiej wąskotorówki.

Kolej wąskotorowa w końcu gminna

Dzięki determinacji samorządów, z gminą Piaseczno na czele, dziś Piaseczyńsko - Grójecka Kolej Dojazdowa ciągnąca się na blisko 70 kilometrowym odcinku od Piaseczna do Nowego Miasta nad Pilicą przez dwa powiaty od 11 września w 68% należy do Gminy Piaseczno, w 30% do Grójca oraz po 1% do Błędowa i Belska Dużego.

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

Kolej wąskotorowa w końcu gminna

Uroczystego podpisana aktu dokonali włodarze 4 samorządów oraz przedstawiciele PKP S.A. Warto podkreślić, że sprawy własnościowe dotyczące kolejki trwały od 2002 roku. Wtedy to podpisano pierwszą umowę dzierżawy pomiędzy PKP a powiatem piaseczyńskim. Kolejne lata to kilkukrotne przekazywanie, użyczanie, a także spory w tym sądowe, pomiędzy gminą, powiatem, a Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej.

Kolej wąskotorowa w końcu gminna

Wkrótce poznamy szczegóły współpracy samorządów w zakresie prowadzenia przewozów, a także rewitalizacji i rozwoju piaseczyńsko-grójeckiej wąskotorówki.

Informacje13 września 2014, 10:00,

VI Międzynarodowy Puchar Burmistrza w Jeździe Szybkiej na Wrotkach

W ten weekend 13 i 14 września 2014 roku na torze w Słomczynie rozegrany zostanie VI Międzynarodowy Puchar Burmistrza w Jeździe Szybkiej na Wrotkach. Zmagania sportowców na żywo będzie można oglądać w Internecie. Emocje gwarantowane. O puchary i nagrody na torze wrotkarskim przy Zespole Szkół nr 4 (ul. Wilanowska 218) w Słomczynie powalczą najlepsi zawodnicy z kraju i z zagranicy. Organizatorami zawodów są: Uczniowski Klub Sportowy Zryw oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie.

Międzynarodowy Puchar Burmistrza w Jeździe Szybkiej na Wrotkach

Zapraszamy wszystkich do kibicowania w sobotę (13 września) od godz. 10.45 i w niedzielę (14 września) od godz. 9.30. Zmagania sportowców na żywo będzie można oglądać również w Internecie - relacja na stronie internetowej: www.uks-zryw.pl Patronat nad imprezą objęli Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna oraz Polski Związek Sportów Wrotkarskich.

Polecane dla Ciebie