Informacje19 grudnia 2015, 17:30,

Kolędogranie - koncert kolęd w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego w Piasecznie

W sobotę 19 grudnia 2015 roku zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego. Występy podopiecznych Centrum Kultury rozpoczną się o godz. 17.30 w sali przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy na kolędogranie w Piasecznie.

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=6&t=7671
Informacje18 grudnia 2015, 08:00,

Otwarcie dworca PKP w Piasecznie

W piątek 18 grudnia 2015 roku uruchomiony zostanie dworzec PKP w Piasecznie. Gmina uzyskała już pozwolenie na użytkowanie budynku wydane przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. W czwartek do głównego holu przenosić będą się kasy kolejowe, które obsługuje firma zewnętrzna, zaś w styczniu planowane jest ogłoszenie konkursów dla najemców punktów usługowych.

Otwarcie dworca PKP w Piasecznie

Przebudowa dworca rozpoczęła się w maju 2014 r. Choć prace remontowe przebiegały dosyć sprawnie, to kilka tygodni po ich rozpoczęciu niespodziewanie konserwator zabytków wpisał dworzec do rejestru zabytków. W konsekwencji konieczna była modyfikacja dokumentacji projektowej, głównie w kwestii konstrukcji dachu i docieplenia budynku. Wpłynęło to na znaczne wydłużenie robót budowlanych. W wielu kwestiach gmina na bieżąco konsultowała się z konserwatorem, m.in. rozmawiano o kształcie elewacji, gdyż konserwator nie zgodził się na izolację ze styropianu. W końcu gmina otrzymała zgodę na użycie zewnętrznych tynków ciepłochronnych. Konserwator zalecił również zachowanie oryginalnej, choć zniszczonej posadzki w dworcowej poczekalni. – Nie mam wątpliwości, że pomimo trudności i długiego oczekiwania wyremontowany dworzec spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających podróżnych. Jest to główny węzeł przesiadkowy w naszym systemie komunikacji i wreszcie pasażerowie będą mogli skorzystać z komfortowej poczekalni i oferowanych tam usług – mówi burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis.

Zakres prac i zagospodarowanie budynku

W ramach zasadniczych prac budowlanych wykonano m.in. izolację i ocieplenie ścian fundamentowych, a także remont elewacji. Dach podniesiono o 80 cm, co pozwoliło zaadaptować poddasze. Wymieniono również instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, gazową i centralnego ogrzewania. Wstawiono nowe okna i drzwi. Na elewacji frontowej zamontowano elektryczny zegar. Wewnątrz budynku, obok pomieszczeń typowo dworcowych, takich jak poczekalnia, pomieszczenia kasowe czy ogólnodostępne toalety, pojawią się drobne punkty usługowe. W półokrągłej, nadwieszonej części budynku, w której pierwotnie znajdowała się nastawnia semaforów, zostanie ulokowana restauracja, która będzie zajmować dwie kondygnacje. W pomieszczeniach piwnicznych zostanie urządzona kuchnia, a na piętrze sala restauracyjna. W północnej, wyższej części budynku została przebudowana klatka schodowa, która zapewnia dogodną komunikację pomiędzy kondygnacjami, na których ulokowano pomieszczenia biurowe przeznaczone do wynajmu oraz dojście do poddasza użytkowego, gdzie mieszczą się pomieszczenia techniczne, m.in. kotłownia zasilana z miejskiej sieci cieplnej.

Zagospodarowanie okolic budynku

Wokół dworca wykonano nowe chodniki, posadowiono bankomat i biletomat. Ustawione zostaną również donice z zielenią, a usługi świadczone do tej pory w budkach blaszanych obok dworca przeniesione zostaną do jego wnętrza.

Finansowanie

Inwestycja kosztowała blisko 4 mln zł, w tym gminie udało się pozyskać zewnętrzne środki w ramach Inicjatywy JESSICA. Łączna kwota niskooprocentowanych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego SA na termomodernizację i rewitalizację dworca wyniosła ponad 1,9 mln zł. Pozostała kwota pokryta została z budżetu gminy Piaseczno.

Perony

Wkrótce ma się rozpocząć także przebudowa i modernizacja peronu przez Polskie Linie Kolejowe, które planują w Piasecznie zrobić dwa niezależne perony po dwóch stronach torów oraz wykonać nową kładkę doprowadzającą na perony.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Anonimowy, 16 lipca 2019
Oj, może Redakcja zatrudni osoby bardziej fachowe, bo nie ma jeszcze kotłowni zasilanych z sieci cieplnej , a tym bardziej na poddaszu !
Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=5&t=5004&start=75