Informacje13 października 2007, 00:00,

Klub Pędziwiatr wycieczka rowerowa gdzie nas koła poniosą

Klub Turystyki Rowerowej Pędziwiatr Piaseczno organizuje kolejną wycieczkę klubową. Tym razem będzie to wycieczka pod hasłem: gdzie nas koła poniosą. Jak sama nazwa wskazuje - trasa wycieczki, nie jest znana i pojedziecie tam, gdzie Was dwa koła poniosą. Planowana trasa niedzielnej wycieczki rowerowej, nie powinna przekroczyć 40 km.

Klub Turystyki Rowerowej Pędziwiatr - logo

Osoby z Piaseczna i okolic zainteresowane wycieczką rowerową, spotykają się w najbliższą niedzielę 14 października 2007, o godzinie 10:00. Miejsce spotkania: przed budynkiem GOSiR, przy ulicy Sikorskiego w Piasecznie. Na zakończenie wycieczki planowane jest ognisko. Zapraszamy na wycieczkę Klubu Turystyki Rowerowej Pędziwiatr! ¬ródło informacji o niedzielnej wycieczce rowerowej: piaseczno.masa.waw.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje10 października 2007, 00:00,

Irena Sendlerowa z Tarczyna - szanse na pokojowego Nobla

Irena Sendlerowa, która w okresie międzywojennym mieszkała w Tarczynie, jest typowana przez media jako najpewniejszy laureat tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Irena Sendlerowa, uratowała z warszawskiego getta około 2500 żydowskich dzieci. Norweski Komitet Noblowski dopiero dziś podjął decyzję o przyznaniu tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureata poznamy w piątek o godzinie 11:00, gdy decyzja ta zostanie ogłoszona w Oslo. Trzymamy kciuki za panią Irenę Sendlerową.

Ojciec Ireny Sendlerowej był lekarzem. Jego pacjentami było wielu ubogich żydów. W okresie międzywojennym mieszkała w Tarczynie. Zaczęła pomagać żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942 r. świeżo utworzona Rada Pomocy żydom żegota mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida jako znak solidarności z żydami oraz jako sposób na ukrycie się pośród społeczności getta. Zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Aresztowana w 1943 r. przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. żegota zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. Przez całe życie, podobnie jak jej ojciec, związana była z ruchem socjalistycznym i PPS. ¬ródło, oraz więcej informacji znajdziecie na stronach życia Warszawy: link

Kandydaturę Pani Ireny zgłosił amerykański nauczyciel historii Norm Conrad. W 1999 r. wystawił on w swojej szkole w Pittsburgu w stanie Kansas napisaną przez siebie sztukę teatralną o Irenie Sendlerowej, zatytułowaną "Life in a Jar" (życie w słoiku) - rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń sprzed ponad 60 lat. Jej kandydaturę do pokojowego Nobla Conrad wysunął w porozumieniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Izraela Ehudem Olmertem. Inicjatywa Pokojowego Nobla dla Ireny Sendler: link. Irena Sendler komentuje akcję wspierającą jej kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla (film na Youtube):
" target="_blank" rel="nofollow">link
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Tarczyn