Informacje24 lipca 2007, 00:00,

Klub Pędziwiatr - rajd w 63 rocznicę bitwy pod Pęcicami

Klub Turystyki Rowerowej Pędziwiatr w Piasecznie organizuje kolejną wycieczkę klubową. Tym razem celem wycieczki rowerowej będzie rajd: Po Kamienistej Drodze, w 63 rocznicę Powstania Warszawskiego, bitwy i egzekucji 2 sierpnia 1944 roku w Pęcicach. Pęcice to wieś położona w powiecie pruszkowskim, w gminie Michałowice. Zobacz Pęcice na mapie targeo: link

Klub Turystyki Rowerowej Pędziwiatr - logo

Trasa wycieczki to: Piaseczno - Pęcice - Piaseczno, czyli około 40 kilometrów. Osoby zainteresowaną wycieczką, spotykają się w najbliższą niedzielę 29 lipca 2007 roku, o godzinie 10:00. Miejsce spotkania: GOSiR w Piasecznie, przy ulicy Sikorskiego 20. Zapraszamy! ¬ródło informacji: piasmk.blox.pl

Rys historii: Po wybuchu Powstania Warszawskiego, pomiędzy 1 a 2 sierpnia 1944, wycofująca się z warszawskiej dzielnicy Ochota grupa powstańców w liczbie 700 ludzi pod dowództwem komendanta obwodu, ppłk. Mieczysława Sokołowskiego ps. "Grzymała", przemieszczając się wzdłuż linii kolejki EKD, próbowała się przedostać do lasów sękocińskich poprzez Reguły i Pęcice, gdzie natknęła się na Niemców. W wyniku spotkania doszło do potyczki, w efekcie, której większość 700 osobowego zespołu przebiła się w rejon Sękocina, a 67 powstańców, w większości rannych, zostało pochwyconych. 7 jeńców polskich oszczędzono na skutek wstawiennictwa jednego z rannych oficerów niemieckich. Pozostałych 60 osób, po storturowaniu, rozstrzelano 2 sierpnia 1944 około godziny 18:00 w Pęcicach. Zwłoki pomordowanych ekshumowano w 1946 i w większości zidentyfikowano, na miejscu zbrodni ustawiono symboliczne mauzoleum.
(źródło historii wydarzeń: wikipedia.org)
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje25 lipca 2007, 00:00,

Festyn sportowo rekreacyjny przy basenie w Górze Kalwarii

W serwisie gorakalwaria.net pojawiło się zaproszenie dla dzieci i młodzieży na festyn sportowo – rekreacyjny, który odbędzie się w najbliższy czwartek 26 czerwca 2007 roku, w godzinach od 10:00 do 14:00 przy basenie w Górze Kalwarii. Zapraszamy wszystkie dzieci na festyn do Góry Kalwarii.

Organizatorzy w ramach festynu przygotowali: siatkówkę plażową, konkurs rzutu gumiakiem oraz beretem z antenką na odległość, tor sprawnościowo - szybkościowy, kręcenie hula - hopem na czas, oraz bieg w workach.
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria