Informacje1 sierpnia 2008, 00:00,

Kilka słów od Magdaleny Woźniak Radnej Gminy Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Witam, i ja dołączę się do dyskusji - nazywam się Magda Woźniak - jestem właścicielem i redaktorem naczelnym gazety Co i Jak, a przy okazji także radną. Na ogół nie mam czasu surfować po necie i obserwować dyskusje mieszkańców. Namówiona przez £ukasza Krawczyńskiego, weszłam na Wasze forum dyskusyjne i złapałam doła: radni do wymiany, jaśnie państwo nieroby itd. W pierwszym odruchu chciałam się włączyć, potem zrezygnowałam, bo bronić samego siebie głupio wychodzi, a poza tym odpowiadanie i ciągłe śledzenie dyskusji, odpowiadanie na mniej lub bardziej sensowne pretensje i ciągłe tłumaczenie się przed kilkoma osobami, jest beznadziejne i pochłaniałoby mnóstwo czasu, który można jednak lepiej z spożytkować. Szczególnie, że osoby te, jak wynika z wypowiedzi niespecjalnie czytają lokalne gazety i często są totalnie niezorientowane w tematach, które poruszają, a za swoją niewiedzę winią innych.

Nie mam czasu, żeby codziennie zdawać relację z postępu robót przy SkateParku, czy z kolejnego spotkania w sprawie Placu Piłsudskiego, Parku przy Chyliczkowskiej, czy skweru Kisiela, czym prowadzona przeze mnie Komisja Promocji się zajmuje. Szczególnie wkurzają mnie odzywki typu - czy ktoś wreszcie zainteresuje się Parkiem Miejskim (kto choć trochę czyta lokalne gazety wie jak sprawa Parku wygląda i jak wyglądają rozmowy ze starostwem na ten temat). Albo: niech rada i burmistrz w soboty spotyka się z mieszkańcami żeby wysłuchać ich głosu - tymczasem mamy taki system i na tym polega demokracja, że wybraliśmy sobie radnych i to do nich należy zgłaszać swoje uwagi, które jeśli będą sensowne i możliwe do zrealizowania powinny być potem przez tego radnego pilotowane i np.: wprowadzane do budżetu.

Osobiście nie mam czasu ani ochoty - nawet pod groźbą nazwania mnie nierobem - relacjonować kilkuosobowej grupie dyskusyjnej spotkań z mieszkańcami, wielu, często bardzo prywatnych spraw i kłopotów, w których im pomagamy, nie mam czasu opisywać ile czasu Komisja Ochrony Środowiska, poświęca na pilotowanie kolejnych planów i sukcesywne nadzorowanie pracy urzędników, czym w ogóle nie powinna się zajmować. itd itp Wiem, że dyskutanci to wyborcy, którzy mają prawo nie wiedzieć i wymagać, i że moja wypowiedź brzmi arogancko. Uważam jednak, że jeśli ktoś chce uczestniczyć w życiu publicznym, brać udział w dyskusjach, krytykować i zwracać uwagę to najpierw powinien włożyć minimum wysiłku w zapoznanie się z informacjami zawartymi w lokalnej prasie czy na stronach internetowych gminnych lub takich jak Wasza. Powinien tez korzystać z pośredników, jakimi są właśnie radni i do nich składać wnioski i uwagi.

Niemożliwe jest oczekiwać, że po całym dniu pracy zawodowej i samorządowej radni będą jeszcze składali wyczerpujące sprawozdania kilku czy kilkunastu osobom. Dlatego choć nie jestem fanką tego pomysłu, to jednak popieram projekt powstania Młodzieżowej Rady Gminy - niech osoby zainteresowane problemami gminy się ujawnią, okażą chęć do pracy i poświęcania czasu, i zobaczą jak to działa - że nie wystarczy wejść i powiedzieć - proszę zbudować mi tu chodnik a to drogę, że trzeba się liczyć z możliwościami budżetu, z innymi koniecznymi inwestycjami, że może się okazać że droga nie jest nasza i nie możemy budować chodnika, bo właściciel nie chce wpuścić na swój grunt, że inni radni nie poprą pomysłu itd.

Uczestniczę w pracach Komisji ds. Parku Miejskiego, gdzie tzw. czynnik społeczny jest bogato reprezentowany, m.in. jest tam przedstawiciel młodzieży, który ani razu nie był uprzejmy zabrać głosu, podczas gdy zapewne na różnych forach jest niesłychanie aktywny i krytyczny. Uważam, że po prostu każdy powinien mieć możliwość pracy w samorządzie - pokazać co potrafi i spróbować zmierzyć się z naszą urzędniczą rzeczywistością i z naszymi idiotycznymi ustawami.

Wstrząsające jest też to, że osoby typu Mariusz Słowik - niespecjalnie aktywne w pracach rady - wykorzystują m.in. Wasze forum do autolansu, którego żaden z odbiorców nie jest w stanie zweryfikować więc ufnie go kupuje. Np. proponowany przez Mariusza projekt uchwały w sprawie usprawnienia komunikacji w gminie jest naprawdę na miarę Kolumba, jeśli weźmie się pod uwagę, że prace nad komunikacją - min rozmowy z ZTM trwają od dawna (temat jest pilotowany przez Daniela Putkiewicza), o czym Mariusz doskonale wie. Na jesieni upubliczniona zostanie - opracowana na wniosek PO - koncepcja komunikacyjna gminy, o czym p. Mariusz tez wie. Typowe działanie p. Mariusza - cos ma się za chwilę wydarzyć, więc postawmy szybciutko stosowny wniosek i proszę… jaki jestem skuteczny! Potem wrzućmy do Internetu - koniecznie z fotką! kompletna wiocha i obciach - ale niestety takie działanie okazuje się skuteczne. Dodam, że znam doskonale wiele osób zabierających pracowicie głos we wszelkich internetowych dyskusjach i wiem, jak wygląda lub wyglądała ich praca w samorządzie. Na ogól sprawdza się zasada: krowa, która dużo ryczy mało mleka daje…

To tyle moich rozważań. Myślę, że skoro Pan zaprasza, to od czasu do czasu chętnie skorzystałabym i przysłała kilka informacji, na których upublicznieniu by nam zależało. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
autor/źródło: Magda Woźniak - Radna Gminy Piaseczno - Redaktor gazety Co i Jak

Napisz komentarz

Informacje1 sierpnia 2008, 00:00,

Turniej Rycerski Bractw Zakonnych na Zamku w Czersku


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria informuje, że w najbliższy weekend 2 i 3 sierpnia 2008 roku, na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku odbędzie się Turniej Rycerski Bractw Zakonnych. Początek imprezy w sobotę o godz. 10:00 - nastąpi przedstawienie grup i pocztów przybyłych na turniej oraz oficjalne rozpoczęcie turnieju. W godzinach od 11:00 do 12:00 rozgrywany będzie turniej łuczniczy. Natomiast w godzinach 12:00-16:00 (z przerwą około godz. 13:00-14:00) odbywać się będzie turniej rycerski, w tym pojedynki jeden na jeden oraz walki grupowe.

Organizatorzy przewidzieli w programie także: godz. 17:00 - ślub średniowieczny, 18:30-19:00 - bitwa wieczorna, 20:00 - uczta dla członków bractw rycerskich. W niedzielę na Zamku w Czersku, o godz. 10:00 rozpoczną się gry i zabawy plebejskie (także dla publiczności), o godz. 11:00 walki grupowe. Zakończenie turnieju zaplanowano na godz. 12:00. Bilet normalny kosztuje 6 zł, natomiast ulgowy 3 zł. Serdecznie zapraszamy mieszkańców na Turniej Rycerski Bractw Zakonnych w Czersku.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie