Informacje11 kwietnia 2014, 00:00,

Kiermasz Wielkanocny na Rynku w Piasecznie

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku zapraszamy mieszkańców na Kiermasz Wielkanocny na Rynku w Piasecznie. Podczas kiermaszu jak zwykle piękne wyroby rękodzielników i rzemieślników, atrakcje dla dzieci (zagadki, warsztaty), rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy mazurek i babę wielkanocną oraz poczęstunek dla mieszkańców. Kiermasz odbędzie się na Pl. Piłsudskiego (Rynek) w godz. 10.00-15.00. Zapraszamy na Kiermasz Wielkanocny w Piasecznie.

Kiermasz Wielkanocny na Rynku w Piasecznie

Program Kiermaszu Wielkanocnego 2014:
10.00 – rozpoczęcie „Kiermaszu Wielkanocnego”
10.00 – 15.00 – kramy handlowe: pisanki, palmy, ozdoby wielkanocne, rękodzieło - sprzedaż palm i pisanek konkursowych - dochód ze sprzedaży przekazany zostanie Fundacji „Pomóż Dorosnąć”
11.30 – 13.00 – przyjmowanie wypieków na konkurs– mazurki i baby wielkanocne ok. 12.30 – życzenia świąteczne Burmistrza - „ dzielenie się jajkiem” i poczęstunek żurem
13.00 – ogłoszenie wyników konkursów wielkanocnych – Konkurs na Pisankę, Konkurs na Tradycyjną Palmę, wręczenie nagród
14.00 – ogłoszenie wyników konkursu na mazurek i babę wielkanocną; ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, degustacja wypieków konkursowych
15.00 – zakończenie Kiermaszu Wielkanocnego.
W ciągu trwania całej imprezy prowadzone będą konkursy dla dzieci – „zagadki wielkanocne”.

Rodzinne warsztaty plastyczne
12.00 – 14.00 – Rodzinne Warsztaty Plastyczne (bezpłatne) tematycznie związane ze Świętami Wielkanocnymi , Przystanek Kultura (Pl. Piłsudskiego 9) sala 18 i sala 39.
autor/źródło: Redakcja serwisu informacyjnego mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje11 kwietnia 2014, 00:00,

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii

W Niedzielę Palmową - 13 kwietnia 2014 roku o godz. 15.00 - już po raz piąty Góra Kalwaria przeistoczy się w Nową Jerozolimę. Na ulice wyjdzie lud jerozolimski, przed Piłatem stanie Jezus, oskarżany przez faryzeuszy i dostojników żydowskich, rzymscy żołnierze powiodą Go na Golgotę. Maryja, Weronika i płaczące Niewiasty wyjdą Mu naprzeciw, Szymon Cyrenejczyk wesprze w dźwiganiu krzyża, Piotr będzie żałował tego, że się zaparł, Judasz, utraciwszy nadzieję, ucieknie przed możliwością przebaczenia. Na Golgocie setnik rzymski, Longinus, rozpozna w Ukrzyżowanym Syna Bożego. Dokona się Męka, dokona się tryumf Krzyża. Zapraszamy wszystkich na niezwykłe, uliczne widowisko misteryjne do Góry Kalwarii. Po ponad 200 latach przerwy powracamy do wielkopostnej tradycji wspólnego przeżywania Męki Pańskiej, zapoczątkowanej tu już w XVII wieku.

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii

O godz. 12.15 na rynku odbędzie się uroczysty wjazd Jezusa na osiołku do miasta – w otoczeniu uczniów, pośród tłumu mieszkańców, w scenerii ulicznego targowiska, przygotowanego przez Cech Rzemiosł z Góry Kalwarii. Uroczysta procesja przejdzie do kościoła parafialnego, gdzie będzie można wziąć udział w Liturgii Niedzieli Palmowej.

O godz. 15.00 właściwe Misterium rozpocznie się od krótkiej sceny historycznej, nawiązującej do tradycji z XVII wieku (kiedy to Góra Kalwaria była najważniejszym sanktuarium pasyjnym Mazowsza), podczas której zostanie odczytany Dekret Piłata skazujący Chrystusa na śmierć – odpis autentycznego dokumentu z 1761 roku, stylizowanego na ówczesny miejski akt sądowy, który był co roku odczytywany w dawnej Nowej Jerozolimie – Górze Kalwarii. Zostanie on następnie przekazany przez Burmistrza Miasta Piłatowi. W ten sposób XVII-wieczne doświadczenie Męki Chrystusa splecie się z naszym, przeżywanym w XXI wieku.

Po scenie historycznej nastąpi główna część Misterium Męki Pańskiej. Na ulice wyjdą aktorzy i statyści (około setki osób) przebrani w historyczne stroje, a także rekonstruktorzy – rzymscy legioniści z LEGIO XIIII GMV. Zabrzmią piękne pieśni pasyjne – o oprawę muzyczną widowiska zadba grający na żywo zespół Monogramista JK, pod kierownictwem Jacka Kowalskiego, który jest również autorem tekstów pieśni i rymowanego scenariusza misterium.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii

Powrót do korzeni Odrodzenia zapomnianej formy teatralnej, jaką są paraliturgiczne, plenerowe widowiska teatralne, dokonała w 2009 roku grupa osób działająca charytatywnie wBractwie Męki Pańskiej i Społecznej Inicjatywie Młodych w Górze Kalwarii. Dopracowując i ulepszając plan misterium, zabiegała o większy rozmach, przy jednoczesnym zachowaniu lokalnego charakteru i wierności tradycji górnokalwaryjskiej. Pasja będzie rozgrywana w miejskiej przestrzeni przed ratuszem, poszerzona nie tylko o część historyczną, ale też o dodatkową scenę, Jezusa wjeżdżającego wraz z uczniami do Jerozolimy podczas lokalnego miejskiego targu. Zaproszono do współpracy aż 20 legionistów rzymskich z LEGIO XIIII GMV pod kierunkiem Michała Stępnia, którzy utorują Chrystusowi przejście wśród tłumów. W spektaklu weźmie udział też oślica Jagoda, przywieziona z Czarnego Lasu, na której Jezus wjedzie do miasta.

autor/źródło: Redakcja serwisu informacyjnego mieszkańców gminy Góra Kalwaria