Informacje19 maja 2017, 06:00,

Katolicka Szkoła pod Żaglami w rejsie dookoła Europy


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


19 maja 2017 roku Wolontariusze II edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami wyruszą w rejs dookoła Europy.

KATOLICKA SZKOŁA POD ŻAGLAMI W REJSIE DOOKOŁA EUROPY

Dzień przed wyjazdem, wraz z rodzicami oraz wszystkimi osobami zaangażowanymi w realizację projektu Katolickiej Szkoły pod Żaglami, wezmą udział we Mszy Św. sprawowanej przez kardynała Kazimierza Nycza. W piątek, tuż przed rozpoczęciem podróży do Nicei będą uczestniczyć w spotkaniu z władzami gminy oraz powiatu. Na miejsce dotrą w sobotę po południu. W porcie czekać już będzie gotowy do podniesienia żagli żaglowiec STS Pogoria. Wielka morska podróż obejmie Morze Śródziemne, które następnie opuszczą przez cieśninę Gibraltarską aby wypłynąć na Ocean Atlantycki. Po 28 dniach żeglugi dobiją do portu w Cherbourg skąd wrócą do Polski.

Do II edycji Katolickiej Szkoły pod Żaglami zgłosiła się ponad setka młodzieży z całego powiatu piaseczyńskiego. Do rejsu zakwalifikowało się 37 wolontariuszy z czego troje brało już udział w rejsie w trakcie pierwszej edycji w roku 2014/15. Dzięki zdobytemu wówczas doświadczeniu zostaną im teraz powierzone odpowiedzialne funkcje starszych wachtowych. Pozostali członkowie rejsu po raz pierwszy będą wspinali się na reje, stawiali i klarowali żagle, myli pokład, czyścili dzwon, stali na „oku”, posługiwali się mapami morskimi i nawigacją, obliczali i wyznaczali trasę podróży a ponadto zupełnie zwyczajnie przygotowywali posiłki oraz myli łazienki i toalety.

Pomiędzy poszczególnymi obowiązkami – dla każdej z czterech wacht innymi – czekać ich będzie spotkanie ze szkołą – historia, geografia czy też biologia – w warunkach morskich staną się żywymi lekcjami. Wieczorami będą gromadzili się w mesie, która no godzinę zamieni się w małą kapliczkę, aby uczestniczyć w odprawianej przez ks. Macieja Mszy Świętej.

W trakcie rejsu będą mieli okazję zwiedzić Malagę oraz Lizbonę gdzie po wielce prawdopodobnej chorobie morskiej może ich dopaść choroba lądowa. Niewątpliwie nie wpłynie ona jednak negatywnie na odbiór wszystkich zewnętrznych bodźców, z którymi większość z młodzieży zetknie się po raz pierwszy. Przepiękne krajobrazy jak również dzieła architektury zapadną głęboko w pamięć.

Wśród młodych adeptów żeglarstwa będzie, tak jak i w pierwsze edycji, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych w Łbiskach. Tym razem w rejs popłynie Agnieszka. Swą morską przygodę zakończy w Maladze skąd do Polski wróci samolotem.

Miesięczny rejs żaglowcem jest nie tylko przygodą lecz również wielkim wyzwaniem, wyzwaniem, z którym nasza młodzież sobie poradzi. Aby popłynąć w rejs musieli bowiem podjąć działania w wolontariacie co wymagało poświęcenia czasu, nierzadko walki z samym sobą, ze swoim wygodnictwem, egoizmem, czasem wewnętrznym oporem. Ale im się udało. W ciągu całego 2016 roku poświęcili 7208, 5 godzin na działanie na rzecz innych. Odwiedzili ponad 100 miejsc gdzie służyli swoją pomocą. Pomagali dzieciom w nauce, uatrakcyjniali spędzanie wolnego czasu Osobom Starszym oraz Dzieciom niepełnosprawnym, prowadzili przerwy na sportowo, działali w harcerstwie. Opiekowali się zwierzętami. Uczestniczyli w organizacjach i przeprowadzaniu kiermaszów, pikników, festynów i imprez sportowych. Duża grupa zaangażowała się w służbę w trakcie Światowych Dni Młodzieży zarówno na terenie własnej parafii jak i w Krakowie. Działali w Bibliotekach, ZHP, Caritasie, Domach Opieki, Świetlicach ogniskowych, schroniskach i lecznicach dla zwierząt, Fundacjach, Przedszkolach, Szkołach oraz w Dziecięcym Uniwersytecie Ciekawej Historii , Domu Aktora w Skolimowie i WOŚP – ie.

W podsumowaniu rocznego wolontariatu Kacper napisał tak: „Wolontariat przede wszystkim pomógł mi zbudować w sobie wartości, których wcześniej mi brakowało. Myślę, że bardziej nauczyłem się dostrzegać potrzeby innych osób. Nauczyłem się być otwartym i bez żadnych skrupułów zapytać czy ktoś nie potrzebuje pomocy i bez wahania powiedzieć “TAK”, gdy ktoś o tę pomoc poprosi. Oprócz tego poznałem bardzo dużo nowych i wartościowych osób, z którymi kontakt utrzymuję cały czas. Lecz to co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to jest swego rodzaju poczucie niedosytu. Mimo że cały czas starałem się nieść pomoc i byłem zadowolony z tego co zrobiłem, to jednocześnie patrzyłem jak dużo dobrego mógłbym jeszcze zrobić. Myślę, że jest to taki worek bez dna, z którego cały czas możemy wyciągać i dawać innym ludziom, lecz cały czas wiemy, że moglibyśmy dać więcej i więcej, dlatego nigdy nie powinniśmy przestawać.”

Mamy nadzieję, że rejs będzie również wspaniałym przeżyciem i że w przyszłości niejednokrotnie naszych Wolontariuszy spotkamy jak po raz kolejny rezygnują z własnych przyjemności na rzecz innych.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje13 maja 2017, 08:00,

VI Flis Festiwal spotkane na Urzeczu


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W weekend, 13 i 14 maja 2017 roku w Gassach nad Wisłą odbędzie się VI Flis Festiwal. Podczas tegorocznego spotkania kultur nadrzecznych na Urzeczu nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi, dawnych zawodów i obyczajów. Nie zabraknie również koncertów i pokazów zespołów folkowych oraz degustacji flisackich przysmaków. Gwiazdą festiwalu będzie znana Kapela ze Wsi Warszawa.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

W podkonstancińskich Gassach, gdzie odbywa się Flis Festiwal, od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozpościerającego się na zalewowych terenach pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Choć dziś trudno w to uwierzyć, rzeka zawsze bardziej łączyła niż dzieliła, stanowiąc w przeszłości najprostszy środek transportu i komunikacji. Urzecze – gwarowo zwane Łurzycem – tradycyjnie związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia. Wszystkie te czynniki wpłynęły na odrębną tożsamość Łurzycoków, manifestującą się m.in. w unikatowych strojach wilanowskich, budownictwie czy specyficznej, nadrzecznej gospodarce.

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Chcemy promować zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzykę, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe urzeckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie licznych atrakcji, wśród których będą m.in. widowiskowe pokazy tradycyjnych łodzi szkut, batów, galarów, które przypłyną do Gassów z całej Polski. Natomiast na scenie będzie można zobaczyć występy folkowych zespołów zarówno muzycznych, jak i tanecznych. Gwiazdą będzie: KAPELA ZE WSI WARSZAWA!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

VI FLIS FESTIWAL PROGRAM:

13.05 SOBOTA Ostroga na Wiśle
14.30 Otwarcie w zatoce w Gassach z udziałem flisaków i zaproszonych gości Poświęcenie łodzi oraz prezentacja i Parada Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych
15.00 Występy zespołów: Powsinianie, Łurzycanki, Urzeczeni i Kalwarki, Majtki Pana Kapitana, Sołtysi
17.00 Spektakl dla dzieci - Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie
18.00 Koncert zespołu: HAMBAWENAH
19.00 Koncert zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA
20.30 FLISLAJT i koncert muzyki ludowej nad rzeką
Sobotnie atrakcje towarzyszące:
• gość specjalny – okrętowy cieśla, stoisko programu społecznego
• binduga – rekonstrukcja siedliska flisackiego z dymiącymi kociołkami
• przejażdżki łodziami po Wiśle
• warsztaty ginących zawodów – cieśla, kowal, garncarz, tkaczka, prządka, powroźnik, młynarz, miodziarz, flisak, repuser
• warsztaty wycinanki i warsztaty plastyczne dla dzieci
• festiwalowa przeprawa promowa Gassy-Karczew
• dychtowanie łodzi wczoraj i dziś, wiosła pychowe
• potrawy regionalne z Urzecza: łurzycka sytocha i pierogi, barszcz chrzanowo-buraczany, zupy flisackie
• wspólne tańce i śpiewy
• stoiska twórców ludowych
Wiślana łacha w Karczewie od 14.00
• występ ludowego zespołu Sołtysi
• wystawa Towarzystwa Przyjaciół Karczewa
• stoisko promocyjne Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Karczewie
• prezentacja Stowarzyszenia Eko Patrol Karczew: oznakowane samochody oraz tablica informacyjna dokumentująca działalność stowarzyszenia
Gościnnie na Flis Festiwalu 2017
Pychówka ZUCHWAŁA, bat ZYGMUNT, bat SŁAWKA, galar św. Barbara i św Elżbieta, BOSONIANKA, RYTMAN, ŁODYGA z Ciechocinka, baty soleckie, drewniana barka Santa Vistula z Puław oraz baty, pychówki, galarki i galary z Warszawy.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

14.05 Niedziela Ostroga na Wiśle
8.00 Flisacka polowa Msza święta
Ogłoszenie wyników konkursu Żelazna Klamra
12.00 Uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy i Góry Kalwarii

KAPELA ZE WSI WARSZAWA Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowatorsko i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Choć w instrumentarium kapeli słyszymy tradycyjne instrumenty – skrzypce, cymbały, barabany – brzmią one wyjątkowo nowocześnie a muzycy nie boją się zestawiać ich choćby z dj’ami. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, jest laureatem m.in. czterech „Fryderyków”, znalazła się także w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy. W 2012 r. otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności. Kapela wydała dotychczas 7 albumów, które zebrały znakomite recenzje krytyki i wzbudziły entuzjazm słuchaczy. Ich kompilację będzie można usłyszeć na tegorocznym koncercie w ramach Flis Festiwalu.

FLIS FESTIWAL SPOTKANE NA URZECZU

HAMBAWENAH Jest jedyną w Polsce grupą muzyczna, która nie tylko podtrzymuje wspaniałą tradycję dawnych kultur wodniackich (m.in. flisaków) naszego kraju ale także bierze czynny udział w procesie nieustannego redefiniowania kanonów Muzyki Świata. Rok 2016 był szczególny w działalności zespołu z uwagi na fakt realizacji nowego – autorskiego repertuaru, utrzymanego nadal w duchu rzecznych podróży, choć odbieranego przez publiczność dużo bardziej uniwersalnie. Dzięki temu, zespół zyskuje dużo szerszą rzeszę odbiorców.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie