Informacje17 kwietnia 2016, 19:01,

KAMPANIA SEGREGUJESZ I ZYSKUJESZ


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Przeciętny Europejczyk produkuje 481 kg odpadów komunalnych rocznie, przeciętny Polak – ok 270 kg/rok. Wytwarzane są więc ogromne ilości odpadów: spożywczych i ogrodowych, budowlanych i rozbiórkowych, górniczych przemysłowych oraz osadów. Poza ilością wytwarzanych odpadów i dążeniem do jej ograniczania, niezmiernie ważne jest gospodarowanie nimi. Stąd też potrzeba realizacji kampanii na terenie miasta i gminy Piaseczno pn. „Segregujesz i zyskujesz”.

KAMPANIA SEGREGUJESZ I ZYSKUJESZ

Celem projektu jest zwiększenie wiedzy mieszkańców Piaseczna na temat celów i korzyści wynikających z funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy Piaseczno, a także zwiększenie świadomości społecznej w zakresie gospodarki odpadami, z uwzględnieniem selektywnej zbiórki odpadów.

Kampania jest skierowana do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Piaseczno, szczególnie biorących udział w organizowanych w ramach kampanii wydarzeniach, tj. imprez plenerowych, spotkań z ekspertem oraz do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli, gdzie będę miały miejsce prelekcje i przedstawienia teatralne.

W ramach zadania do końca maja 2016 r. zostanie przygotowana broszura informacyjna na temat systemu gospodarki odpadami, napisana przystępnym językiem (po polsku i po angielsku), z której będą mogli skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Zostaną w niej przedstawione m.in. dane dotyczące ilości odpadów w Polsce, w UE i na świecie np. w przeliczeniu na jednego mieszkańca, drogi postępowania z odpadami (kompostowanie, spalanie, segregacja, recykling, utylizacja, składowanie), zasady poprawnej segregacji odpadów na terenie gminy, wskazanie różnic pomiędzy spalaniem odpadów w spalarniach i domowych piecach, ekoznakowanie, a także zasady minimalizacji ilości odpadów. Częścią broszury będzie także materiał przygotowany z myślą o najmłodszych, zawierający np. kolorowankę, zagadkę oraz labirynt. Broszura będzie dystrybuowana podczas prelekcji dla uczniów szkół podstawowych, przedstawień teatralnych w przedszkolach, spotkań z mieszkańcami, a także podczas imprez plenerowych, organizowanych w ramach kampanii „Segregujesz i zyskujesz”.

W celu promocji kampanii „Segregujesz i zyskujesz” zostanie przygotowany roll-up, który będzie informował o realizacji zadania i zwracał uwagę mieszkańców, którzy będą brali w wydarzeniach, będących elementem kampanii. Roll-up pojawi się zarówno na imprezach plenerowych, w szkołach, gdzie będą odbywały się prelekcje, przedszkolach, gdzie będą przedstawienia teatralne, a także podczas spotkań z mieszkańcami.

W celu promocji wydarzeń (przedstawienia, prelekcje, imprezy plenerowe i spotkania z mieszkańcami), realizowanych w ramach projektu przygotowane zostaną także plakaty informacyjne. Będą one rozmieszczone w różnych miejscach na terenie gminy – w urzędach, na tablicach informacyjnych, w szkołach i przedszkolach itp.

Elementem promującym selektywną zbiórkę odpadów i recykling będzie spot filmowy, który w sposób interesujący przedstawi zagadnienia związane z gospodarką odpadami (90 s.). Spot będzie zamieszczony na kanale YouTube, stronie internetowej gminy, a także będzie pokazywany w szkołach, przedszkolach i na spotkaniach z mieszkańcami.

Materiałem edukacyjnym powstałym w ramach kampanii będzie także komiks o tematyce odpadowej – edukowanie przez zabawę to bardzo dobry sposób trafić do najmłodszych odbiorców. Komiks w ciekawy sposób opowie o tym, jak należy postępować z odpadami i co można dzięki temu zyskać. Publikacja będzie dystrybuowana podczas spotkań w szkołach i przedszkolach.

W ramach kampanii odbędą się również dwie imprezy plenerowe, promujące selektywną zbiórkę odpadów i recykling (w ich ramach będą miały miejsce warsztaty twórczego wykorzystania odpadów, konkursy plastyczne i inne), spotkania z mieszkańcami (ich celem będzie zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie segregacji odpadów i sposobów postępowania z nimi), a także prelekcje dotyczące odpadów w szkołach podstawowych i przedstawienia teatralne w przedszkolach.

Kampania będzie skierowana do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Piaseczno, zatem jej zasięg jest szacowany na ponad 70 tys. osób.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje19 kwietnia 2016, 20:00,

The Last Frontier Wyprawa życia na Alaskę - Klub Podróżnika w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

19 kwietnia 2016 roku o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie Klubu Podróżnika w Piasecznie pn.: The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę. Miejsce: Sala Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Wstęp wolny. Prelegent: Sebastian Bielak, prowadzi: Tomasz Pakuła. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

THE LAST FRONTIER WYPRAWA ŻYCIA NA ALASKĘ - KLUB PODRÓŻNIKA W PIASECZNIE

Opis wyprawy:
Pewnego dnia, kierując się marzeniami i potrzebą doświadczenia na własnej skórze czym jest prawdziwa wolność oraz dzika przyroda, wybrałem się na Alaskę. Spędziłem tam trzy miesiące, w czasie których zwiedziłem południe stanu (Półwysep Kenai) oraz środkową jego część, obejmującą Wyżynę Środkowego Jukonu. Wyprawa na Alaskę była połączeniem przyjemnego z pożytecznym: z jednej strony chciałem zobaczyć tę odległą krainę, móc po niej podróżować oraz podziwiać jej piękno. Z drugiej strony zamierzałem zdobyć praktyczną wiedzę oraz doświadczenie na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. W efekcie zdecydowałem się na staż w trzech parkach Alaski: Kenai, Koyukuk i Nowitna, który pozwolił pogodzić obydwa aspekty. Choć wyprawa nie miała charakteru modnych obecnie eskapad ekstremalnych, ale była zaplanowaną i przemyślaną „ekspedycją” przyrodniczo-geograficzną, to jednak w czasie tych kilkunastu tygodni spędzonych na Alasce miałem okazję przeżyć wiele przygód. Brałem udział w raftingu na rzece Kenai, przepłynąłem łodzią lub kajakiem blisko 900 km wzdłuż biegu Jukonu, który jest największą rzeką Alaski; obserwowałem drapieżne ptaki, łowiłem ryby w rzekach, w których aż roiło się od łososi i wielkich szczupaków, wędrowałem samotnie po leśnych duktach pełnych świeżych tropów niedźwiedzi, przeżyłem rzeczne tsunami i otarłem się o pożar tajgi. W trakcie wyprawy poznałem wielu interesujących ludzi, m.in. Amerykanów polskiego pochodzenia oraz Atabasków, którzy żyją na pograniczu nowoczesnej kultury amerykańskiej oraz tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po swoich przodkach. Zwiedziłem sporo ciekawych miejsc, m.in. byłem nad rzeką Kenai, w której łowi się rekordowe łososie czawycze oraz w miejscu, gdzie odkryto pierwsze na Alasce złoża ropy naftowej. Słuchałem indiańskich opowieści o tajemniczych Leśnych Ludziach, którzy ponoć do dzisiaj zamieszkują niedostępne połacie alaskańskiej tajgi. Wyprawa na Alaskę była jedną z największych i najwspanialszych przygód w moim życiu. Dzięki niej mogłem na własne oczy zobaczyć jeden z ostatnich zakątków Ziemi, gdzie przyroda wciąż rządzi się własnymi prawami, a człowiek jest tylko jednym z jej mniej znaczących elementów. Pokłosiem wyprawy są dwie książki, z których pierwsza już się ukazała – jest to album o alaskańskiej przyrodzie zatytułowany „Parki narodowe i rezerwaty Alaski”.

Opis prelekcji:
Prelekcja trwa 90 minut, składa się z 90-100 slajdów (350-400 zdjęć) i została podzielona tematycznie na dwie części: pierwsza prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, jego górskie i polodowcowe krajobrazy oraz tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie parku Kenai. Druga część prezentacji poświęcona jest Dolinie Jukonu położonej w głębi kontynentalnej Alaski. Prezentuje ona krajobrazy i ekosystemy charakterystyczne dla rozległej doliny największej rzeki Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Dotyczy to zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi rozciągającej się wokół północnego Koła Podbiegunowego. Prelekcja to nie tylko kilkaset zdjęć z Alaski, ale przede wszystkim źródło praktycznej wiedzy o tej pięknej krainie, zbiór ciekawostek na temat tutejszej przyrody oraz osobiste relacje z przygód, jakie spotkały autora w trakcie wyprawy.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie