Informacje9 grudnia 2018, 15:00,

Kadry z Bukowiny - wystawa fotograficzna Grażyny Myślińskiej i Sławomira Olzackiego

9 grudnia 2018 roku o godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie zostanie otwarta wystawa fotograficzna pt. "Kadry z Bukowiny", autorstwa dwojga znakomitych fotografików: Grażyny Myślińskiej i Sławomira Olzackiego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

KADRY Z BUKOWINY - WYSTAWA FOTOGRAFICZNA GRAŻYNY MYŚLIŃSKIEJ I SŁAWOMIRA OLZACKIEGO

Prezentowane na wystawie fotografie – jak czytamy w wydanym z tej okazji katalogu - przedstawiają Polaków oraz ludzi o polskich korzeniach, którzy mieszkają na terenie Bukowiny, historycznej krainy w Karpatach, położonej pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem. Bukowina, która była kiedyś księstwem koronnym monarchii austro-węgierskiej, a od zakończenia II wojny światowej w części należy do Rumunii, a w części do Ukrainy, jest do dziś szczególnym lecz mało znanym regionem Europy.

„Kadry z Bukowiny” powstały przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stanowią część szerszego projektu który fotograficy realizują od kilkunastu lat. Zatytułowali go „Polacy na obrzeżach Rzeczypospolitej”. Celem projektu jest stworzenie portretu zbiorowego Polaków i potomków polskich osadników zamieszkujących Ukrainę, Rumunię, Węgry oraz Bośnię i Hercegowinę – bo i tam dotarli pod koniec XIX niezmordowani górale czadeccy. Pokazują swoich bohaterów w codziennych życiowych sytuacjach, w pracy, domu, odpoczynku. Pokazują kim są, gdzie pracują, jak świętują i wypoczywają.

Wystawie towarzyszyć będzie koncert muzyczny pt. „Nie tylko Piazzolla” w wykonaniu „DUO CELLO-GUITAR”: Bogusław Tomków – cello i Mikołaj Szenfeld – guitar

Informacje5 grudnia 2018, 17:30,

Wietnam i Kambodża na rowerze - Anna Kobus - Klub Podróżnika Po Horyzont

5 grudnia 2018 roku o godz. 18.30 zapraszamy na spotkanie Klubu Podróżnika Po Horyzont - Wietnam i Kambodża na rowerze. Podczas najbliższego spotkania klubu, odbędzie się spotkanie z Anną Kobus. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Wietnam i Kambodża na rowerze - Anna Kobus - Klub Podróżnika Po Horyzont

Słowo od Autorki:
"Opowiem o tym jak pasję do podróży i roweru zamienić w pracę. Jak zacisnąć zęby i ze skręconym kręgosłupem wyruszyć w podróż. Jak poruszając się na rowerze groblami pośród pól ryżowych podpatrzyć życie mieszkańców Delty Mekongu. Opowiem również o wszechogarniającej bujnej przyrodzie rodzącej nieznane mi dotychczas owoce i warzywa. Opowiem co to jest balut i jak się go przyrządza. Spróbuję przekonać do aktywnego rowerowego podróżowania, które daje możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi i ich kulturą. Zwiedzenie na rowerze największej budowli świata – Angkor Wat – to kropka nad i oraz spełnienie marzeń".