Informacje24 lutego 2010, 00:00,

Jubileusz ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia

Znany na całym świecie ilustrator i rzeźbiarz Józef Wilkoń skończył 80 lat. W dniu swoich urodzin 12 lutego został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej. Kilka dni później w Zalesiu Dolnym odbyła się kameralna uroczystość jubileuszowa z udziałem burmistrza Piaseczna oraz przedstawicieli lokalnej społeczności.

Jubileusz ilustratora i rzeźbiarza Józefa Wilkonia

Zgromadzeni w willi przy ul. Księcia Józefa goście już na wstępie odśpiewali Jubilatowi gromkie sto lat, po czym salą zawładnęła grupa przedszkolaków przebranych za koty. W specjalnie przygotowanej scenerii odbył się występ wokalno-taneczny, który zwieńczyła piosenka z najlepszymi życzeniami zaśpiewana specjalnie dla artysty. W imieniu nowo powstałej fundacji ARKA im. Józefa Wilkonia oraz Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego życzenia mistrzowi złożyła Mirosława Walczykowska. Dużo zdrowia i kolejnych twórczych lat życzył następnie burmistrz Józef Zalewski, a po nim radni, mieszkańcy Zalesia i przyjaciele. W trakcie uroczystości goście mieli okazję się dowiedzieć o planach dotyczących dzieł artysty. Gmina Piaseczno we współpracy z fundacją ARKA doprowadzić chce do powstania w Zalesiu Dolnym Muzeum Józefa Wilkonia. Po przekazaniu serdeczności goście udali się do sali obok, gdzie każdy mógł skosztować tortu z wizerunkiem jednej z rzeźb artysty – krokodyla, przy akompaniamencie zespołu Blues Fellows Swingin’ Band.

Józef Wilkoń ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ilustrował ponad setkę książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Zajmuje się również scenografią. Największą inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Józef Wilkoń zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Cały czas aktywnie działa na polu sztuki. Ostatnio najchętniej oddaje się tworzeniu "przestrzennych ilustracji", czyli zwierzyńca z drewnianych bali i blachy.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje24 lutego 2010, 00:00,

104 urodziny Stanisława Krawca mieszkańca gm. Piaseczno

24 lutego 2010 roku, swój niezwykły jubileusz 104. urodzin obchodził pan Stanisław Krawiec, wieloletni mieszkaniec naszej gminy. Podczas uroczystości zorganizowanej w domu rodzinnym Jubilata w obecności najbliższej rodziny i sąsiadów, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Józef Zalewski złożył najlepsze życzenia 200 lat życia w zdrowiu i pogodzie ducha oraz przekazał kwiaty i kosz słodkości. Pan Stanisław Krawiec pochodzi z Podlasia. Z zawodu jest ogrodnikiem i swoje umiejętności przez wiele lat wykorzystywał w opiece nad ogrodem w Stołecznym Centrum Rehabilitacji w Konstancinie. Do dzisiaj doradza sąsiadom jak szczepić róże.

104 urodziny Stanisława Krawca
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno