Informacje29 czerwca 2013, 00:00,

Jedyne Takie Kino - konkurs architektoniczny


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii ogłasza konkurs pn.: JEDYNE TAKIE KINO, na projekt architektoniczny modernizacji KINA Uciecha w Górze Kalwarii. W zaniedbanym zabytkowym budynku w centrum Góry Kalwarii od połowy lat 60 – tych mieściło się Kino Uciecha. Kino w obecnej sytuacji rynkowej - brak projektorów cyfrowych i nowoczesnego wyposażenia odpowiadającego współczesnym normom, traci widzów, ale walczymy o to, żeby kino uratować i reaktywować.

JEDYNE TAKIE KINO W GÓRZE KALWARII KONKURS ARCHITEKTONICZNY

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że o kino wiąże się z historią tego miasta i wielu mieszkańców ma do niego sentyment. Po drugie – bo kino oferuje stały dostęp do kultury. Po trzecie – bo w ankietach skierowanych do mieszkańców ponad 90 % zapytanych odpowiedziało, że kina chce i że mimo bliskości do Warszawy – (35 km) uważa, że kino w Górze Kalwarii powinno być, ale jako miejsce spotkań i integracji lokalnej z ofertą dla każdej grupy wiekowej, z repertuarem nie tylko komercyjnym, ale z przeglądami, festiwalami i pokazami. W ankietach ludzie też przekazali informacje, że chcą kina nowoczesnego, atrakcyjnego, ale zachowującego atmosferę „:starego kina”, nawiązującego do klimatu miasta. W kinie powinna mieć miejsce i młodzież – może z multimedialną videoteką?

W tym roku nastąpił przełom w dziejach kultury w Górze Kalwarii. Gmina pozyskała środki unijne na wyremontowanie innego zabytkowego budynku na siedzibę główną Ośrodka Kultury, a dawną siedzibę Kina "Uciecha" zdecydowała się przekazać na kino. I etapem cyfryzacji modernizacji jest wyłonienie autora projektu architektonicznego „nowego” kina. Czego oczekujemy?
1/ poprawy wizerunku kultury w mieście
2/ aktywizacji mieszkańców wokół konkursu na projekt kina, wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za "nasze miejsce"
3/ zapewnienie mieszkańcom stałej i systematycznej oferty kulturalnej
4/ "odzyskanie" tej części młodzieży, która atrakcyjne spędzanie wolnego czasu kojarzy tylko z Warszawą
5/ stworzenie warunków dla satysfakcjonującej pracy animatorów skupionych wokół Ośrodka Kultury praca w nowych warunkach to ogromny potencjał do zrealizowania: festiwale filmowe, pokazy, spotkania z twórcami, konkursy filmowe dla amatorów, warsztaty etc

JEDYNE TAKIE KINO W GÓRZE KALWARII KONKURS ARCHITEKTONICZNY

Nie mamy wątpliwości, że modernizacja kina w Górze Kalwarii, mimo tylko 35 km odległości od Warszawy, ma sens. Na seansach filmowych w Górze Kalwarii w roku 2012 było ponad 1000 osób, co daje średnią 33 osoby na seansie w warunkach, kiedy gramy tylko weekendowo i nie mamy możliwości pokazywania premier. Do tego dochodzi założony w sierpniu 2012 DKF, do tego od września ubiegłego roku Poranki Rodzinne dla dzieci z opiekunami, kiedy wyświetlamy polskie kreskówki, a po seansach organizujemy warsztaty plastyczne. Nasze Poranki Rodzinne dostały nominację do nagrody Słoneczniki 2012 w konkursie na najciekawsze inicjatywy dla dzieci organizowanym przez portal czasdzieci.pl. W tym roku we wrześniu zorganizowaliśmy też, jako partner Fundacji Helsińskiej, pofestiwalowy pokaz festiwalu Watch Docs Prawa Człowieka w filmie i już planujemy kontynuację.

Wszystkie te działania mają za zadanie, oprócz edukacji kulturalnej, związanie mieszkańców z kinem w Górze Kalwarii i spowodowania przekształcenia kina w miejsce tętniące kulturalnym życiem. Chcemy, żeby projekt nowego kina był rezultatem partycypacji społecznej i uwzględniał założenia designu społecznie użytecznego. Wzorujemy się na Stowarzyszeniu Inspiro i na Projekcie 'Podziel kwadrat". Jest to dla nas budujący przykład dobrego rezultatu współpracy projektantów z przyszłymi użytkownikami naszego obiektu.

Nasze oczekiwania:
1/ wykonanie elewacji na froncie wejścia do kina (wymagana zgoda Konserwatora na projekt), wymyślenie atrakcyjnego sposobu eksponowania afiszy kinowych, promocji repertuaru, samego kina i jego nazwy „Uciecha” ewentualnie – ale nie jest to konieczne - neonu, chociaż neon kinowy kiedyś był; jest możliwość odróżnienia koloru elewacji tej części budynku od reszty budynku, postawienia tablic wolnostojących przed budynkiem, muralu etc; wszystko można konsultować z Konserwatorem drogą mailową.
2/ wnętrze nie jest duże – chcemy mieć kawiarenkę, videotekę, miejsce na okolicznościowe wystawy, poczekalnię, kasę i pomieszczenie/a dla pracowników (dwa stanowiska oprócz kasy lub wymiennie); na zmiany wnętrza nie jest wymagana zgoda Konserwatora o ile nie wpływa to na zmianę elewacji; pozwolenie na budowę wymagane tylko w przypadku zmian konstrukcyjnych (zmiana ścian nośnych . Jeżeli wizja architekta wymaga zmian konstrukcyjnych – dopuszczamy taką możliwość, ale ze względu na stan budynku i procedury wolimy koncepcje bez zmian konstrukcyjnych.
3/ w związku z planowaną cyfryzacją kabina kinooperatora musi być dostosowana do norm cyfryzacyjnych (po konsultacji z wyspecjalizowanymi firmami), to samo dotyczy sali kinowej i ekranu (odległość projektorów od ekranu etc).

JEDYNE TAKIE KINO W GÓRZE KALWARII KONKURS ARCHITEKTONICZNY

Informacje dla architektów:
1/ Kino jest częścią całości – wynajmujemy naszą część od ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego nie ingerujemy w dach budynku i te części, które nie są przedmiotem najmu. Front budynku zajęty jest przez garaże na wozy strażackie – nie zapowiada się tu zmiana, dlatego należy skupić się tylko na „naszej części” jednocześnie pamiętając, że całość (elewacja) jest pod opieką Konserwatora.
2/ Wnętrze można zmienić bez konsultacji z konserwatorem, ale chcemy zachować jego najważniejsze elementy – balustradę przy schodach.
3/ Kino posiada „rozdzielnię” – trzeba to zmienić jako system mało funkcjonalny.
4/ W sali kinowej są stare piece (bez funkcji) – ludzie pozytywnie na nie reagują, ale nie upieramy się, żeby je zachować – jednak pomysł na wykorzystanie mile widziany
5/ Toalety – powinny zostać tak, jak są – były remontowane trzy lata temu
6/ Elektryczność – wszystko do zmiany pod względem funkcjonalności, brak klimatyzacji
7/ Okna – zostają, drzwi wejściowe - do wymiany
8/ Scena – można ograniczyć wielkość do podestu dla gości (uczetnicy festiwali, konkursów) i wysokość
9/ Ilość krzesełek na widowni nie może się zmniejszyć.
10/ Przed kinem jest niewielki placyk – można go włączyć w projekt
11/ Wejście do kina jest codziennie mijane przez młodzież, bo obok jest gimnazjum i liceum – warto ten target odbiorców uwzględnić w projekcie. Blisko jest też przedszkole…
12/ Ulica przy której stoi kino jest dosyć „klimatyczna”, jak z obrazów Marca Chagalla

DOKUMENTY DO POBRANIA:
REGULAMIN KONKURSU
FORMULARZ I ETAPU KONKURSU
KARTA ZG£OSZENIOWA III ETAPU KONKURSU
PLANY KINA (.rar)
autor/źródło: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Napisz komentarz

Informacje29 czerwca 2013, 00:00,

Świat Tanga w wykonaniu Sentido Del Tango


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Konstanciński Dom Kultury zaprasza na koncert Świat Tanga w wykonaniu zespołu Sentido del Tango, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 30 czerwca 2013 roku o godz. 16.00 w Amfiteatrze w Parku Zdrojowym, Konstancin-Jeziorna. Zespół wystąpi w składzie: Piotr Kopietz - bandoneon, akordina, Gabriela Machowska-Kopietz - fortepian, Mateusz Szemraj - gitara, gościnnie: Maria Roma Klatka (Ro-Mari) - śpiew, Monika Sitek i Bartek Strożek - pokaz tanga. W programie kompozycje m.in.: A. Piazzolli, C. Gardela, M. Rodrigueza, A. Villoldo, P. Kopietz, H. Warsa, J. Petersburskiego. Zapraszamy na koncert Świat Tanga w Konstancinie.

ŚWIAT TANGA W WYKONANIU ZESPO£U SENTIDO DEL TANGO

Argentyńskie tango to pasja, której bliskie doświadczenie staje się inspiracją do tworzenia muzyki pełnej ekspresji, zmysłów i nostalgii. Tango uwodzi intensywnością i niepowtarzalnym stylem, tworzy specyficzny rodzaj intymności i klimat, który w sposób szczególny wyraża się w wydaniu kameralnym. Takie też proponuje zespół Sentido del Tango, który łączy brzmienia bandoneonu, fortepianu i gitary oraz specyficznego, niepowtarzalnego śpiewu (w gościnnym wykonaniu Ro-Mari). Zespół sięga po to, co w repertuarze tangowym najlepsze: utwory dawnych mistrzów klasyki oraz niezrównanego Astora Piazzolli. Wzbogaca go jednak o własne kompozycje oraz przedwojenne tanga polskie. Wykonania zespołu Sentido del Tango to spektakle muzyczne kierowane zarówno do koneserów jak i tych, którzy pierwszy krok do „Świata Tanga” mają jeszcze przed sobą. Muzycy współpracę rozpoczęli podczas studiów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zafascynowani Tangiem Argentyńskim, a w szczególności twórczością Astora Piazzolli stworzyli zespół Sentido del Tango. Wykonują muzykę w klimacie Tango Nuevo i klasyczne tanga argentyńskie we własnych aranżacjach oraz kompozycje własne. Swój skład, nierzadko poszerzają o dodatkowe instrumenty oraz sięgają po taniec i słowo dążąc w ten sposób do osiągania jedności Sztuk. W 2011 r. zespół wydał płytę pt. „Retrato”.


Gabriela Machowska-Kopietz – muzyk i pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu i kameralistyki fortepianowej oraz absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała również w Conservatoire Royal de Bruxelles w Belgii. Stypendystka Ministra Kultury RP. Współpracowała m.in. z The Jacques Thibaut String Trio oraz The Talich String Quartet. Współtworzy wiele zespołów i projektów muzycznych, a ponadto koncertuje jako solistka.

Piotr Kopietz – muzyk, aranżer i kompozytor. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Studiował ponadto w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych i kilkakrotnym stypendystą Ministra Kultury RP. Należy do grona kilku muzyków w Polsce koncertujących na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie oraz jedynym na francuskiej akordinie. Współtworzy wiele zespołów i projektów muzycznych oraz współpracuje z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Jako muzyk sesyjny nagrywa muzykę klasyczną i rozrywkową dla radia, telewizji, teatru i filmu.

ŚWIAT TANGA W WYKONANIU ZESPO£U SENTIDO DEL TANGO

Mateusz Szemraj – muzyk – gitarzysta, lutnista. Gra na różnego rodzaju instrumentach strunowych, głównie szarpanych – są to gitary; klasyczna, akustyczna, elektryczna, bezprogowa oraz instrumenty etniczne, oud, rubab, sarod, cymbały, ngoni. Współtworzy kilka grup i projektów muzycznych: Mosaic (koncerty m.in. na festiwalach Ethno Port i Skrzyżowanie Kultur), Hanimal, Nisza, Wielbłądy. Wykonuje muzykę filmową i teatralną. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat kilku ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych oraz dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.

Maria Roma Klatka (Ro-Mari) – muzyk, wokalistka, pedagog. W wieku sześciu lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, a śpiewu uczyła się m.in. u Elżbiety Zapendowskiej. Maria była finalistką programu „Szansa na Sukces” i Konkursów Piosenki Aktorskiej (2003 i 2009). Występowała m.in. w musicalu „Metro” oraz z Lutosławski Quartet, śpiewając tanga argentyńskie i polskie. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i w Londyńskiej Guildhall Scholl of Music & Drama. Oprócz śpiewu Ro-Mari realizuje swoją drugą pasję tj. działalność muzyczno-teatralna z małymi artystami pełnosprawnymi i sprawnymi inaczej. W fundacji „Muzyka jest dla Wszystkich” reżyseruje i prowadzi koncerty w ramach projektu „Smykofonia”. Powołała do życia „The Strange World Project” i współtworzy „Scenę Elffów” gdzie organizuje autorskie spektakle dla dzieci.


Monika Sitek i Bartek Strożek – tancerze i instruktorzy tańca. Od 2008 roku tworzą dynamiczny i profesjonalny duet taneczny. Biorą udział w pokazach oraz festiwalach tanga (ostatnio m.in. „Improwizacje Tangowe 2011”). Wykorzystując wieloletnie doświadczenie z zakresu różnorodnych technik tanecznych, prowadzą warsztaty i regularne kursy tańca. Tanga argentyńskiego uczyli się m.in. u: Eugenii Parilla i Mariano „Chicho” Frumboli, Ariadny Naveiry i Fernanda Sancheza, Luny Palacios i Aonikena Quirogi, Roberto Herrery.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie