Informacje14 września 2014, 12:00,

Jarmark Piaseczyński Spotkanie Regionów Urzecze Dni Dziedzictwa


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Już po raz 10. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się Jarmark Piaseczyński. Tym razem przybliżona zostanie kultura i tradycja Urzecza, czyli mikroregionu doliny środkowej Wisły. Na jarmark zapraszamy 14 września 2014 roku do Parku Miejskiego w Piasecznie, gdzie w godz. 12.00 – 19.00 jak zawsze będzie można skorzystać z wielu atrakcji. Na jarmarcznej scenie wystąpią: Piaseczyńska Orkiestra Dęta, zespół „Kłosowianki”, „Leśne Echo”, ”Łurzycanki”, Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka. O godz. 18.00 zagra gwiazda - zespół „Dzikie Jabłka”, który łączy słowiańską melodyjną nutę i porywający rytm afrykańskich bębnów.

Jarmark Piaseczyński Spotkanie Regionów Urzecze Dni Dziedzictwa

Podczas jarmarku Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” zaprezentuje widowisko „Z życia płockiego flisaka” a Teatr Rozrywki „Trójkąt” wystawi spektakl „Całkiem niedawno czyli mroki średniowiecza”. Nie zabraknie również pokazów rycerskich i dawnego rzemiosła. Poza tym, jak co roku, w Parku Miejskim rozstawione zostaną kramy handlowe z tradycyjnymi produktami, twórczością ludową, tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem artystycznym, wyrobami drewnianymi, ceramiką, ozdobami i biżuterią, kuchnią regionalną, słodkimi wypiekami domowymi, miodami i wyrobami pszczelarskimi. Jarmark Piaseczyński to także wydarzenia towarzyszące, mające miejsce w różnych częściach miasta. Odbędzie się wycieczka miejska, będzie można zwiedzić stację Kolei Wąskotorowej i modelarni, a także przejechać się drezyną. W Muzeum Regionalnym dostępna będzie nowa wystawa.

JARMARK PIASECZYŃSKI PROGRAM:
Park Miejski (ul. Chyliczkowska) – scena:
12.00 - 12.10 - rozpoczęcie Jarmarku Piaseczyńskiego, hejnał Piaseczna,
12.10 – 12.40 - występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej ( 20-25 min.)
12.45 - 12.55 - występ zespołu „Kłosowianki” (Złotokłos) (10 min.)
13.00 – 13.15 - występ zespołu śpiewaczego „Łurzycanki” (Konstanciński Dom Kultury) – 15 min
13.30 - 14.15- tańce ludowe - Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” (Płock) - 45 min
14.20 – 14.40 - występ zespołu „Leśne Echo” (Chojnów) – 20 min
14.45 – 15.15 – pokaz ludowych instrumentów muzycznych – Andrzej Staśkiewicz (Kurpie)
15.30 – 16.15 - „Z życia płockiego flisaka”- widowisko; Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” (Płock) 45 min.
16.20 -16.30 - występ zespołu śpiewaczego „Łurzycanki” (Konstanciński Dom Kultury) – 15 min.
16.30 – 17.30 - spektakl jarmarczny „Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza…” Teatr Rozrywki Trójkąt
17.35 – 17.55 - pokaz rycerski - Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie „Eodem Tempore”(20 min)
18.00 – 19,00 - koncert zespołu „Dzikie Jabłka”
19.00 - zakończenie X Jarmarku Piaseczyńskiego

Park Miejski - pozostałe atrakcje:
- Urzecze (Łurzyc) - promocja książki – spotkanie z autorem z dr Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, wystawa fotografii, informacje, potrawy regionalne,
- „Smaki Piaseczna” – strefa piaseczyńskich restauratorów,
- „Baran Piaseczyński” – wypiek regionalny
- Wioska Rycerska (Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie „Eodem Tempore”) - obozowisko rycerzy,
- Wioska Rzemiosł Dawnych (Faktoria „Złoty Wołos”) - stylizowane obozowisko z wytwórczością na żywo,
- atrakcje dla dzieci (karuzela - bezpłatnie),
- stoisko organizatorów - historyczne pocztówki, publikacje historyczne,


Park Miejski - kramy handlowe:
stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty, kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie.

Wydarzenia towarzyszące na terenie miasta: 9.00 -15.00 - Muzeum Regionalne w Piasecznie (Pl. Piłsudskiego 10); wstęp bezpłatny
- wystawa „Blaski i cienie” fotografie Moniki Bukowińskiej,
- wystawa o historii Piaseczna i jego mieszkańców,
- prezentacja krzyża ewangelickiego wyłowionego z rzeki Jeziorki,
10.00 -12.00 – „Piaseczno nad wodami stoi” - wycieczka miejska z przewodnikiem; wycieczka bezpłatna
zbiórka - Ratusz (pl. Piłsudskiego 1)
12.00-14.00 – Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa (ul. Sienkiewicza 14) - bezpłatnie
- przewozy drezyną ręczną i spalinową
- zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej i modelarni

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl) Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie, Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Piaseczno. Współpraca: Piaseczyńskie Stowarzyszenie Rycerskie „Eodem Tempore”, Faktoria „Złoty Wołos”, Hufiec ZHP Piaseczno, Harcerska Grupa Ratowniczo-Medyczna „Piaseczno”.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Sylwek, 16 lipca 2019
Podoba się!
Informacje11 września 2014, 11:19,

Zawodnicy UKS Return Piaseczno powalczą o awans


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Ambitne plany wyznaczyli sobie na ten sezon zawodnicy UKS Return Piaseczno. Tenisiści stołowi z Piaseczna po dwóch sezonach spędzonych w II lidze za cel obrali sobie wygranie rywalizacji w tej klasie rozgrywkowej i awans do I ligi. Po zajęciu 4-go miejsca w sezonie 2013/2014 zadanie to wydaje się trudne lecz nie niemożliwe. Zwłaszcza, że klub z Piaseczna został dość znacznie wzmocniony. Na co dzień w drużynie będzie występował Maciej Chojnicki, który od kilku lat prowadzi treningi dla młodych tenisistów stołowych z Piaseczna. Chojnicki to wychowanek GOSiR Piaseczno, medalista Mistrzostw Europy Juniorów oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Ma za sobą występy w ekstraklasie, a przez kilka ostatnich lat regularnie punktował na szczeblu I ligi. Jako zawodnik powraca do Piaseczna po 10 latach przerwy.Nie lada wyczynem jest zakontraktowanie zawodnika pochodzącego z Chin, Xu Kaia. Zawodnik ten już od prawie 20 lat mieszka w Polsce, a jego pierwszym polskim klubem był...KS Piaseczno, które kilkanaście lat temu wraz z Kaiem w składzie świętowało Drużynowe Mistrzostwo Polski w tenisie stołowym. Obecnie Xu Kai jest trenerem Reprezentacji Polski Kadetów i z sentymentu (niemal bezkosztowo!) zgodził się wesprzeć drużynę UKS Return Piaseczno w najtrudniejszych meczach w drodze po upragniony awans.

Poza wspomnianymi wyżej nowymi zawodnikami trzon drużyny stanowić będą zawodnicy znani z poprzedniego sezonu: Robert Najwer, Maciej Karmoliński oraz aktualny Mistrz Polski Kadetów, Aleksander Werecki. O miejsce w składzie powalczą także inni wychowankowie – Krzysztof Bieniek, Rafał Sztuka i Dominik Borowski.

Sezon rozpoczyna się już pod koniec września i wszystkich sympatyków tenisa stołowego w Piasecznie zapraszamy na mecze, które będą odbywać się w sali GOSiR przy ul.Sikorskiego 20. Więcej informacji o meczach będzie można znaleźć na stronie internetowej Returnu – www.returnpiaseczno.pl

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie