Artykuł partnerski29 października 2019, 10:03,

Jakie konstrukcje dachów pasują do domów parterowych? Kąt nachylenia dachu a wybór pokrycia

Jakie konstrukcje dachów pasują do domów parterowych? Kąt nachylenia dachu a wybór pokrycia

Jesteś na etapie projektowania wymarzonych czterech kątów? Pamiętaj, że pokrycie dachu powinno pasować do reszty budynku. Sprawdź, jakie konstrukcje dachów zaleca się przy budowie domów parterowych.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Domy parterowe

Jednym z popularnych i funkcjonalnych rozwiązań dla małych rodzin są domy parterowe. Ich główną zaletą jest brak schodów, co obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych, jak i młodszych osób. Ponadto wiele osób decyduje się na projekty domów parterowych ze względu na możliwość szybkiego przemieszczania się oraz dostępu do wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Jest to szczególna wygoda dla osób posiadających małe dzieci. Coraz częściej projektowane są powierzchnie otwarte, które łączą ze sobą np. kuchnię z salonem, co staje się wygodą dla wielu z nas. Domy stają się również atrakcyjniejsze z zewnątrz. Cena za projekt domu jednorodzinnego jest z pewnością atrakcyjniejsza, ponieważ automatycznie odpadają nam koszty za dodatkowe pokoje, które znajdowałyby się na wyższym piętrze, oraz wykonanie odpowiednich schodów łączących piętra. 

Projekty małych domów parterowych dostępne są online. Skorzystanie z gotowych rozwiązań pozwoli nam zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednią ofertę dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych

Konstrukcja dachu domów parterowych - jaką wybrać?

Bez wątpienia dach to ważny element domu, który jest zwieńczeniem całego budynku. Ma pełnić funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi, na przykład ulewy, intensywne opady śniegu czy silne wiatry. Górna część dachu odpowiada za ochronę, natomiast dolna za jego stabilność. Konstrukcja dachu składa się z belek konstrukcyjnych oraz dodatkowych elementów. To, jaki materiał będzie odpowiedni dla naszego projektu, zależy od kształtu i wielkości budynku. W domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej: dachy dwuspadowe o konstrukcji krokwiowej

Krokwia wraz z drewnianą belką tworzą trójkąt. Opiera się ona najczęściej na poziomej belce, którą jest murłata. Więźbę buduje się zazwyczaj z odpowiednio wysuszonego drewna jodłowego lub sosny. Dodatkowo powinno być dobrze zaimpregnowane. Nie ulega wątpliwości, że ten rodzaj zadaszenia jest trwały oraz posiada odpowiednie właściwości termoizolacyjne

Kąt nachylenia dachu, a wybór pokrycia

Najczęściej stosowane w Polsce podczas budowy domów jednorodzinnych są dachy dwuspadowe o kącie nachylenia połaci pomiędzy 30 a 40 stopni. Odpowiednie nachylenie gwarantuje, że podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych zarówno deszcz, jak i śnieg spływa po nim, zapobiegając uszkodzeniu konstrukcji dachu. Obecnie jednak dużą popularnością cieszą się nowoczesne, płaskie dachy, które również posiadają odpowiednie nachylenie pozwalające na szybkie odprowadzenie nagromadzonej wody. Warto również wspomnieć o dachach wielospadowych, których budowa wiąże się z większymi kosztami niż konstrukcji dwuspadowych lub płaskich. Jest to spowodowane koniecznością zainwestowania w dodatkowe materiały, a także przeznaczeniem środków pieniężnych na wyższe wynagrodzenie dla fachowców. 

Zastanawiasz się nad budową domu parterowego z garażem dwustanowiskowym? Przed wykonaniem ostatecznego projektu koniecznie zapoznaj się z artykułem: Prawdziwa gratka – Tani a zarazem energetyczny. Poznaj cechy parterowego domu z garażem dwustanowiskowym z projektu Gratka.

autor/źródło: domoweklimaty.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski29 października 2019, 10:01,

Góry Smocze z biurem podróży Logos Tour.

Góry Smocze z biurem podróży Logos Tour.

Republika Południowej Afryki to wyjątkowy kraj. U jego początków stoją dwie republiki burskie: Transwal oraz Orania. Pierwszymi mieszkańcami tego skrawka ziemi byli Buszmeni, którzy osiedlili się tutaj w I tysiącleciu naszej ery. Pojawienie się plemienia Banto sprawiło, iż pozostałe zostały zepchnięte na obrzeża kontynentu.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Znacznie później, gdyż w XV wielu zaczęli się tutaj osiedlać Europejczycy. Kolonizacja rozpoczęła się zaś w wieku XVII. Na ziemie południowej Afryki poczęli przybywać Burowie, czyli holenderscy chłopi, a także niemieccy protestanci i francuscy hugenoci. Decydując się na przyjazd do Republiki Południowej Afryki, musimy zdawać sobie sprawę, iż w dużej mierze do jej powstania przyczynili się Europejczycy. Z tego względu miejsce to jest niezwykle zróżnicowane pod względem kultury, architektury, a także kuchni. Okresowi kolonizacji towarzyszyły liczne konflikty pomiędzy białą ludnością a miejscowymi ludami. Republika Południowej Afryki jest wyjątkowym miejscem na mapie świata. Z trzech stron otoczona jest przez ocean. Wysoki Weld, czyli rozległy płaskowyż zajmuje dużą część kraju. Sięgający do 2000 metrów nad poziomem morza tworzy wyjątkowy krajobraz. Ciekawostką jest, iż proces wypiętrzania się płaskowyżu wpłynął na powstanie kilku wyjątkowych jaskiń, które cenione są w środowisku speleologów. Na Przylądku Igielnym spotykają się dwa okazałe oceany, wpływające na klimat w tym kraju. Znana przez wszystkich rzeka Oranje wypływa z Gór Smoczych i uchodzi wprost do Oceanu Indyjskiego.

Góry Smocze – wizytówka Republiki Południowej Afryki


Jednym z najbardziej znanych pasm górskich na świecie są Góry Smocze. Usytuowane na styku trzech afrykańskich państw: Republiki Południowej Afryki, Eswatini, a także Lesotho. Góry Smocze mają duży wpływ na klimat w Afryce. To dzięki nim w RPA utrzymuje się przyjemny śródziemnomorski klimat. Porośnięte wyjątkową, bujną roślinnością Góry Smocze stały się domem dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Ze względu na nie pośród skał utworzono ogromne parki narodowe, które mają chronić tutejszą florę i faunę. Jednym z nich jest Rezerwat Olbrzyma. Uważni turyści mogą ujrzeć okazałe orły czarne, a także sepy przylądkowe, uznawane za jedne z największych ptaków. Najwyższy szczyt mierzy 3482 metry nad poziomem morza i nosi nazwę Thabana Ntlenyana.


Port Elisabeth – ośrodek powstały na część zmarłej żony


Port Elisabeth to wyjątkowe miejsce na mapie Republiki Południowej Afryki. Od początków swojego istnienia było ważnym punktem handlowym. Nazwa została nadana przez Sir Rufane Donkina, który pragnął upamiętnić zmarłą żonę Elisabeth. Ciekawostką jest, iż to właśnie tutaj dotarli Vasco da Gama, a także Bartolomeu Diaz. Jedyna w swoim rodzaju latarnia morska, a także pozostałości po imponującym Porcie Fredricku, budzą zainteresowanie pasjonatów historii.


Johannesburg – największe miasto na terenie Republiki Południowej Afryki


Za rozwój tego miasta odpowiadają duże pokłady złota, które wypełniały afrykańską ziemię. Wspomniany wcześniej Wysoki Weld skrywał wiele tajemnic. Każdy przemierzający miasto turysta powinien skierować się w stronę Carlton Center i z wysokości wielu pięter obserwować panoramę miasta. Z góry widać imponujący plac Nelsona Mandeli, który obecnie znajduje się w ekskluzywnej dzielnicy Sandton. Johannesbourg to miasto kontrastów. Tylko tutaj imponujące drapacze chmur zostały wybudowane pośród tradycyjnych plemiennych chatach. Wędrując wzdłuż wąskich uliczek zdajemy sobie sprawę, iż w dużym stopniu na rozwój tego miejsca wpłynęła ludność europejska. Atrakcje turystyczne RPA z pewnością zadowolą każdego turystę. Biuro podróży Logos Tour tworzy jedyne w swoim rodzaju wycieczki, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Mieszanie się kultur sprawia, iż skosztujemy tutaj różnorodnej kuchni, a także wypijemy znakomite trunki pochodzące z całego świata. Zaciekawiło Cię to? Świetnie, sprawdź dostępne wycieczki na stronie https://logostour.pl/kraje/republika-poludniowej-afryki.


Na terenie Republiki Południowej Afryki obywatele polscy mogą przebywać posiadając ważny paszport. W przypadku dłuższego wyjazdu konieczne jest wystąpienie do ambasady z wnioskiem o wydanie odpowiedniej wizy. Przed wylotem z Polski należy zrobić szereg obowiązkowych szczepień. Ze względu na odmienną od naszej fauny, a także flory warto zabezpieczyć się przed chorobami występującymi na tym terenie. W republice Południowej Afryki na turystów czeka wiele atrakcji, które mogą zwiedzać drogą lądową, a także powietrzną. Z roku na rok RPA otwiera się na turystów z całego świata. Dzięki położeniu, ukształtowaniu terenu, a także bogatej historii każdy z odwiedzających znajdzie tutaj coś dla siebie. Decydując się na zakup wycieczki w biurze Logos Tour, możemy liczyć na całodobową opiekę opiekuna, pilota w języku polskim, a także komfortowe warunki do spania, oraz wyżywienie i ubezpieczenie. Jest to niezwykle ważne w przypadku wycieczek do dalekich, nieznanych miejsc. Republika Południowej Afryki roztacza przed zwiedzającymi duże możliwości. Tylko od nich zależy w jaki sposób wykorzystają posiadany czas.

autor/źródło: logostour.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie