Artykuł partnerski29 listopada 2019, 12:01,

Jakie jest znaczenie głosu w trakcie treningu konia?

Jakie jest znaczenie głosu w trakcie treningu konia?

Koń jest zwierzęciem bardzo wrażliwym na różnorodne dźwięki. Śmiało możemy powiedzieć, że słyszy on znacznie więcej niż my, ponieważ niższe tony odbiera nie tylko uszami.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Koń jest zwierzęciem bardzo wrażliwym na różnorodne dźwięki. Śmiało możemy powiedzieć, że słyszy on znacznie więcej niż my, ponieważ niższe tony odbiera nie tylko uszami. Niektóre częstotliwości, konie są w stanie wyczuć za pomocą swoich kopyt i zębów. W zależności od warunków atmosferycznych, w szczególności od wiatru, konie są w stanie usłyszeć dźwięki nawet z kilku kilometrów. Nie tylko słyszą, ale także czują dźwięki o niższym natężeniu niż ludzie. To właśnie dlatego mówimy, że słuch koni jest znacznie lepszy od naszego. Niestety wiąże się z tym także to, że konie są o wiele bardziej wrażliwe na rozmaite hałasy. W hałaśliwym otoczeniu konie będą zestresowane i bardzo nerwowe. Przez panujący dookoła nich zgiełk, nie mają możliwości dokładnie wychwycić sygnałów mówiących o zbliżającym się zagrożeniu. Przez ten aspekt, konie cały czas są w gotowości do ucieczki.

Jakie znaczenie ma nasz głos dla konia i jak powinniśmy go używać?
Ile razy wydajemy głośne komendy w nadziei, że nasz wierzchowiec będzie nas lepiej słyszeć? Jak się okazuje jest to naprawdę zbędne. Dodatkowo, głośne komendy mogą przyczynić się do zupełnie odwrotnych efektów niż te, które chcieliśmy osiągnąć. Konie są bardzo mądrymi zwierzętami. Pomimo tego, że nie rozumieją co do nich mówimy, to interpretują sposób w jaki to robimy. Konie reagują przede wszystkim na to, jak coś zostało powiedziane. Głos jest dla nas bardzo ważnym narzędziem, dzięki któremu możemy wymagać, chwalić, karcić czy też wzbudzać zaufanie. Konie są zwierzętami, które możemy nauczyć w jednoznaczny sposób reagować na poszczególne komendy. Jest to trudne zadanie, ale niektórzy mimo wszystko się go podejmują. Pamiętajmy, by nasze polecenia były krótkie i by miały dobitne brzmienie jak np. „prrr”.
Nauka reakcji na komendy werbalne jest bardzo długim i ciężkim procesem.
Znaczącym aspektem jest to, że konie bez najmniejszego problemu potrafią wyczuć dezaprobatę w naszym głosie. Nasze komendy powinny być wyraźne ale nie głośne. Im głośniejszy będzie nasz głos, tym bardziej będzie wzrastać zdenerwowanie konia. Najważniejszym elementem jest zapewnienie zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa. Uda nam się to mówiąc do konia przyjaznym i spokojnym tonem, chwaląc go czy też zachęcając. Poczucie bezpieczeństwa jest niezwykle ważne i cenne podczas różnorodnych wizyt np. u weterynarza lub u kowala. Gdy nasz koń będzie przestraszony czy spięty, nasz spokojny ton głosu uspokoi go i doda pewności siebie. Podobnie jest podczas jazdy konno. Gdy nasz koń boi się jakiegoś miejsca to odskakuje od niego podczas jazdy. Wtedy, nie tylko nasz wierzchowiec jest zestresowany, ale także my sami. Koń odczuwa nasze emocje i w momencie, gdy jesteśmy napięci lub gdy wstrzymujemy oddech, on interpretuje to jako sygnał, że coś dzieje się niedobrego. Powinniśmy spokojnie oddychać podczas całej jazdy. Rozluźniając się dodamy pewności naszemu zwierzakowi, który bez problemu będzie w stanie poradzić sobie ze stresującymi dla niego rzeczami.

Artykuł opracowany przy współpracy z sklepem jeździeckim wsiodle24.pl oferującym min. derki przeciwdeszczowe, czapraki, odzież jeździecką, kaski, akcesoria do pielęgnacji i inne.

autor/źródło: wsiodle24.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski29 listopada 2019, 12:00,

5 pomysłów na Twoje ekskluzywne wakacje

5 pomysłów na Twoje ekskluzywne wakacje

Większa część polaków podczas urlopu spędza swoje wakacje za granicą. Najpopularniejsze miejsca są dość mocno oblegane przez turystów z całego świata. Jeżeli lubimy podróżować w nieznane, warto zainteresować się niecodziennymi kierunkami turystycznymi. Przedstawiamy 5 pomysłów na ekskluzywne wakacje.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Gdzie szukać ciekawych pomysłów na ekskluzywne wakacje?

Pomysłów na miejsca, w których spędzimy swój wolny czas, nie brakuje. Inspirujemy się zdjęciami udostępnionymi w mediach społecznościowych przez znajomych, czy nawet celebrytów. Obecnie mamy coraz większe możliwości podróżnicze, dzięki czemu jesteśmy w stanie zwiedzić każdy zakątek świata. Najczęściej wybieranymi kierunkami przez polskich turystów są przybrzeżne kurorty w Turcji, Egipcie, Grecji i Hiszpanii.

Jeżeli jednak chcemy wybrać się w niezapomnianą podróż swoich marzeń i mamy do dyspozycji na ten cel większą kwotą gotówki, warto zainteresować się ofertami egzotycznych kierunków zagranicznych. Wakacje na Bora Bora, czy Malediwach mogą zostać w Twojej pamięci do końca życia. Chcesz pozwolić sobie na ekskluzywne wakacje, gdzie spędzisz swój czas w najlepszym 5-gwiazdkowym hotelu? Koniecznie zapoznaj się z ofertami, które dostępne na stronie http://memories.pl/oferta. Przedstawione oferty bez wątpienia warte są swojej ceny. Już dziś zarezerwuj wakacje swoich marzeń. Pamiętajmy jednak, że zwłaszcza na tropikalnych wyspach, w niektóre dni miesiąca występuje pora deszczowa. Przed rezerwacją warto zaczerpnąć informacji, w jakim czasie najlepiej wybrać się w podróż do wybranego miejsca docelowego.

3 pomysły na luksusowe wakacje

Luksusowe kierunki wakacyjne oferowane są na jak najwyższym poziomie. Wybierając oferty egzotycznych miejsc możemy zarówno połączyć zwiedzanie z wypoczynkiem. Jednym z obecnie najpopularniejszych kierunków wartym odwiedzenia jest Wietnam i Kambodża. Do tych miejsc warto wybrać się na więcej niż jeden tydzień. Bez wątpienia jedną z atrakcji, którą należy zobaczyć, jest świątynia Angkor Wat. Została ona wpisana na listę UNESCO, jako jeden z najsłynniejszych zabytków świata. Relaks możemy zapewnić sobie w wybranym kurorcie, położonym przy pięknej plaży. Luksusowy wypoczynek warto spędzić jeszcze na tropikalnej plaży największej wyspy świata Borneo, gdzie mamy możliwość aktywnego spędzenia czasu np. nurkując pośród przepięknej rafy koralowej. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda dla każdego miłośnika podróży. Wyspa jest dobrze skomunikowana, dlatego możemy zwiedzić ją np. podróżując miejskimi autobusami, lub wypożyczonym samochodem. 

2 rajskie wyspy na Seszelach - co warto zobaczyć?

Ciekawą opcją rajskich wakacji jest wybór pomiędzy dwoma z ponad stu najpiękniejszych wysp wchodzących w skład Archipelagu Seszeli. Wyspy Praslin i Mahe zachwycają niesamowitym, zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Błękitne morze, biały piasek, tropikalne lasy i słoneczna pogoda przyciągają uwagę niejednego turysty. Największą wyspą Seszeli jest Mahe, na którym znajduje się centrum polityczne wszystkich wysp Seszeli. Do drugiej, równie zjawiskowej wyspy Praslin można przepłynąć łodzią, a sama podróż trwa około 3 godziny. Na wyspach można zobaczyć niespotykane rośliny i egzotyczne zwierzęta, jakich nie spotkamy w innych częściach świata. Na terenie wysp warto poruszać się rowerem, co pozwoli na zwiedzenie każdego zakątka tego magicznego miejsca. Luksusowe hotele gwarantują spędzenie pobytu na jak najwyższym poziomie.

Czytając artykuł: Ekskluzywne wakacje – sprawdzony sposób na przygodę życia w orientalnym kraju!, zainspirujesz się innymi, równie ciekawymi kierunkami podróżniczymi, na które możesz wybrać się wraz z najbliższą osobą. 
 

autor/źródło: memories.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie