Artykuł partnerski12 października 2022, 09:33,

Jak rozliczyć PIT online? Najważniejsze informacje i wskazówki

Jak rozliczyć PIT online? Najważniejsze informacje i wskazówki

Wypełnienie i złożenie do Urzędu Skarbowego zeznania podatkowego to coroczny obowiązek każdego podatnika. Dawniej było to skomplikowane i czasochłonne. Na szczęście, od kiedy możliwe jest rozliczenie PIT online, procedura ta stała się łatwa, szybka i bezproblemowa. Sprawdźmy więc, jak wypełnić PIT online!

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Jaki formularz PIT wybrać? 

Jednym z najważniejszych etapów rozliczania podatków, jest wybór odpowiedniego formularza. Tych do dyspozycji mamy bowiem kilka, a każdy z nich służy do rozliczania przychodów o innym charakterze. My skupimy się jednak na dwóch najpopularniejszych formularzach deklaracji PIT, czyli PIT-36 oraz PIT-37. To właśnie one są wypełniane przez większość podatników. Czym się różnią i do jakich rozliczeń służą? 

PIT 37

PIT 37 to zeznanie roczne, które wypełniają przede wszystkim wszystkie osoby otrzymujące przychody z tytułu umowy o pracę, dzieło lub umowy zlecenia. Oznacza to więc, że jest to deklaracja przeznaczona dla podatników, którzy rozliczają się za pośrednictwem płatnika. Jak łatwo się więc domyślić, to właśnie PIT 37 jest deklaracją składaną najczęściej. 

PIT 37 online składają również osoby, które korzystają z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków. Tę deklarację powinni wybrać także renciści, emeryci oraz studenci, którzy pobierają stypendium. 

PIT 36

Deklaracja PIT 36 służy do rozliczenia przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Tym samym formularz ten wybrać powinny osoby prowadzące własną firmę. Warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to jedynie tych osób, które wybrały opodatkowanie w formie skali podatkowej 12% lub 32%. Takiej deklaracji nie złożą natomiast przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność liniowo. W takim przypadku odpowiedni będzie bowiem formularz PIT 36L

PIT 36 to zeznanie roczne, które wypełnić należy również w przypadku doliczania strat z lat wcześniejszych. Za pomocą tego właśnie formularza można doliczyć też przychody małoletnich do przychodów własnych. 

Jak wypełnić PIT online?

Rozliczenie PIT online jest bardzo proste i zajmuje naprawdę mało czasu. Całą formalność możemy załatwić w dosłownie kilkanaście minut. Dużym plusem jest to, że mamy do wyboru kilka różnych sposobów i narzędzi, za pomocą których możemy złożyć naszą deklarację. Dzięki temu możemy swobodnie dopasować najwygodniejszą dla nas opcję. Sprawdźmy więc najlepsze z nich!

Twój e-PIT

Twój e-PIT to usługa, dzięki której z łatwością złożymy naszą deklarację podatkową. I to nawet bez konieczności jej wypełniania, co jest prawdziwą innowacją! Jak to zrobić? Wystarczy zalogować się na stronie e-Urzędu Skarbowego za pomocą profilu zaufanego. Istnieją także inne metody uwierzytelniania, dlatego też nawet nie mając takiego profilu, można z łatwością uzyskać dostęp do swojego profilu. Gdy już się zalogujemy, wystarczy wybrać usługę Twój e-PIT. Tam czeka już na nas wypełniony formularz. Wystarczy sprawdzić poprawność danych i ewentualnie uzupełnić brakujące pola — na przykład ulgi podatkowe, czy też 1% podatku. Po zatwierdzeniu deklaracji, trafia ona bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Nie musimy więc nawet jej drukować i wysyłać. 

Program PIT

Deklarację podatkową online możemy wypełnić także przy pomocy programu PIT. W sieci znajdziemy ich kilka. Pamiętajmy jednak, by wybierać jedynie te sprawdzone i w pełni bezpieczne. Takim jest na przykład program e-pity. Aby wypełnić PIT, wystarczy wybrać odpowiedni wzór formularza i uzupełnić wszystkie dane. Następnie możemy wydrukować gotowy dokument, by dostarczyć go do Urzędu Skarbowego osobiście lub listownie. Jeśli dysponujemy zaś pdpisem elektronicznym, możemy także wysłać nasz PIT online. 

 

autor/źródło: Artykuł partnerski

Napisz komentarz

Artykuł partnerski7 października 2022, 10:26,

Implant stomatologiczny - dlaczego to najlepszy wybór?

Implant stomatologiczny - dlaczego to najlepszy wybór?

W przypadku nagłej utraty lub uszkodzenia zęba stajemy przed trudnym wyborem co do rozwiązania protetycznego. Piękny uśmiech jest niezwykle istotny, dlatego warto to zrobić szybko. Najprostsze i najszybsze byłoby zastosowanie ruchomej protezy zębowej. Czy jest to jednak najlepsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie? Warto zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych implantów stomatologicznych.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Najpopularniejsze i jednocześnie najstarsze ze stosowanych implantów stomatologicznych to implanty tytanowe

Czym są implanty stomatologiczne?

Najprościej mówiąc jest to sztuczny korzeń, mający na celu zastąpienie naszego utraconego lub uszkodzonego korzenia naturalnego. Implant jest rodzajem wszczepu chirurgicznego mającego kształt śruby, który zostaje wkręcony do kości wyrostka zębowego. Implant poza funkcją zastępczego korzenia, ma za zadanie także utrzymywać koronę zęba. Materiały z jakich wykonywane są implanty stomatologiczne są niezwykle wytrzymałe oraz tolerowane przez organizm. Ze względu na trwałość stosowanych materiałów cena implantów stomatologicznych wciąż jest dosyć wysoka.

Jakie są rodzaje implantów stomatologicznych?

Najpopularniejsze i jednocześnie najstarsze ze stosowanych implantów stomatologicznych to implanty tytanowe. Tytan jest materiałem niezwykle trwałym, dlatego zapewnia długotrwałe użytkowanie. Mówi się że implanty tytanowe to inwestycja na lata. Implanty tytanowe są koloru srebrnoszarego, jednak nie powinno to być widoczne. Powierzchnia implantu jest delikatnie chropowata i odpowiednio wytrawiona, dzięki czemu lepiej stymuluje wzrost kości, idealnie się z nią zrasta oraz przyspieszanie gojenie się ran.

Kolejne to implanty cyrkonowe, znane też pod nazwą ceramicznych. Implanty ceramiczne zdaniem niektórych pacjentów przeważają nad tytanowymi za sprawą ich koloru, który jest zbliżony do naturalnego koloru uzębienia. Implanty cyrkonowe są także doskonałą alternatywą dla pacjentów borykających się z uczuleniem na tytan. Dwutlenek cyrkonu zawarty w implancie jest materiałem bioobojętnym i niewchłanialnym, dodatkowo jest niezwykle wytrzymały i odporny na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne.

Implanty stomatologiczne są jedno lub dwufazowe. W przypadku tych pierwszych najpierw wszczepia się śrubę, a po kilu miesiącach koronę z zębem, w tym czasie nosi się specjalne zastępcze korony. W drugim przypadku wszystko odbywa się w trakcie jednej wizyty.

Zalety stosowania implantów stomatologicznych

Pierwszą zaletą stosowania implantów jest niezwykle krótki czas leczenia, odbywa się to zazwyczaj w trzech krokach: wizyta kontrolna, ustalenie planu leczenia, wszczepienie implantu.

Kolejną zaletą jest ich stabilność, implanty nie poruszają się, są idealnie dopasowane do własnego uzębienia, zapewniają naturalny wygląd całej twarzy.

Implanty stomatologiczne pozwalają pacjentom zachować naturalny wygląd ich uzębienia, nie wymagają też stosowania żadnych dodatkowych klejów, nie trzeba ich wyjmować do czyszczenia.

Sam zabieg wstawiania implantów, dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia jest całkowicie bezbolesny, a na jednej wizycie można wstawić kilka implantów.

 Pomimo wysokiej ceny implanty stomatologiczne to najlepszy wybór jeśli chodzi o metodę uzupełniania ubytków zębowych, głównie za sprawą niezwykłej estetki tego rozwiązania oraz trwałości.

Jeśli szukasz doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi zabieg wszczepienia implantu, skontaktuj się z kliniką stomatologiczną Trio-Dent w Warszawie. 

autor/źródło: triodent.com.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie