Informacje4 lutego 2019, 07:00,

Jak poprawnie segregować odpady?


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Plastik i metal do żółtego, papier do niebieskiego, szkło do zielonego, a bioodpady do brązowego pojemnika – tak w uproszczeniu już wkrótce będzie wyglądał system segregacji odpadów na terenie gminy Piaseczno. Ile czasu mają mieszkańcy by nauczyć się nowych zasad? Aktualnie gmina organizuje przetarg, dotyczący wywozu i zagospodarowania odpadów, dlatego zapowiadany wcześniej termin wejścia w życie nowych zasad segregacji odpadów od początku nowego roku, przesunie się o trzy miesiące. Oznacza to, że do końca marca 2019 r. nie zmienią się ani zasady segregacji na terenie Piaseczna, ani też stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów – powiedziała Barbara Wysocka, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w Gminie Piaseczno.

Jak poprawnie segregować odpady

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Co przyniosą zmiany?
Zapowiadana od kwietnia 2019 r. zmiana systemu selektywnego zbierania odpadów wprowadzi na terenie Piaseczna podział odpadów na pięć frakcji. Do pojemnika/worka żółtego trafiać będą odpady wytworzone z tworzyw sztucznych i metalu, a także opakowania wielomateriałowe (czyli tzw. tetrapaki, np. kartony po mleku, sokach), zielonego – szkło, niebieskiego – papier i tektura, a do brązowego – odpady kuchenne (np. obierki po owocach i warzywach). Do 30 listopada od mieszkańców będą odbierane także odpady zielone (np. skoszona trawa, liście), które należy oddzielnie zbierać w workach lub pojemnikach w dowolnym kolorze, z wyjątkiem kolorów: żółtego, niebieskiego i zielonego. Odpady, które nie nadają się do recyklingu powinny w ostateczności trafić do pojemnika lub worka na odpady zmieszane, który jest w kolorze czarnym. Odpady wielkogabarytowe (np. stare meble i szafy), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. telefony lub telewizory), opony samochodowe, farby, lakiery czy też przeterminowane lekarstwa mieszkańcy nadal powinni oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (Piaseczno, ul. Techniczna 6). Warto mieć na uwadze, że im więcej odpadów przekażemy do recyklingu, tym lepsza kondycja naszej gospodarki. Z przetworzonych surowców można bowiem wyprodukować włókna do polarów, kanistry do paliw, wieszaki do ubrań, meble ogrodowe czy też nawet części samochodowe. Należy więc pamiętać, że segregujesz i…zyskujesz.

Pobierz PDF: Nowe zasady – jak poprawnie segregować odpady? (.pdf)

Akcja: właściwa segregacja
By właściwie segregować odpady mieszkańcy muszą wiedzieć, jak mają to robić. W wyjaśnieniu nowych zasad ma mieszkańcom pomóc realizowana przez Gminę Piaseczno kampania edukacyjna pn. „Segregujesz i zyskujesz”. W jej ramach do końca czerwca 2019 r. odbędą się spotkania z mieszkańcami, prelekcje w szkołach, spektakle teatralne w przedszkolach, a także zostaną przygotowane materiały informacyjno-edukacyjne w postaci broszur i artykułów w lokalnej prasie. – Będziemy informować mieszkańców o zmianie systemu selektywnej zbiórki odpadów w Gminie Piaseczno przy każdej możliwej okazji, by w momencie wejścia w życie nowych zasad byli do niej dobrze przygotowani – zapewniła Barbara Wysocka. Działania edukacyjne rozpoczną się jeszcze w grudniu br. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej gminy: odpady.piaseczno.eu, na której na bieżąco publikowane będą informacje dotyczące realizowanych działań oraz przydatne informacje na temat nowego systemu segregacji śmieci.

Piaseczno nie jest jedynym miastem w Polsce, w którym w najbliższym czasie zajdą istotne zmiany w zakresie gospodarki odpadami. W lipcu 2017 r. weszło bowiem w życie rozporządzenie, które ujednoliciło system zbierania odpadów komunalnych na terenie całego kraju. W związku z tym w przyszłości nie będzie już dylematów, związanych z tym, jak segregować odpady w danej miejscowości, bo czy będzie się na Pomorzu, Mazowszu czy w Wielkopolsce wszędzie obowiązywać będzie jednolity system segregacji odpadów. W uproszczeniu będzie on oparty na pięciu kolorach: żółtym przeznaczonym dla plastiku i metali, zielonym – dla szkła, niebieskim – dla papieru, brązowym dla odpadów organicznych oraz czarnym dla odpadów zmieszanych. Może się wydawać, że nie wygląda to „kolorowo” , jednak zgodnie z ideą „Segregujesz i zyskujesz” , taki sposób postępowania z odpadami będzie wiązał się z wieloma korzyściami, nie tylko ekologicznymi, ale również ekonomicznymi.

W ramach prowadzonej kampanii edukacyjnej z zakresu NOWYCH ZASAD selektywnej zbiórki odpadów Wydział Gospodarki Odpadami przygotował broszurę, która w łatwy i przystępny sposób prezentuje zasady gospodarki odpadami komunalnymi, które będą obowiązywały na terenie naszej Gminy od 1 kwietnia 2019 r.

Broszura zawiera m.in.:
– informacje o sposobach postępowania z odpadami,
– praktyczne wskazówki odnośnie segregacji odpadów,
– podstawowe zasady kompostowania,
– objaśnienie oznakowań umieszczonych na produktach,
– informację o odpadach przyjmowanych przez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje3 lutego 2019, 13:00,

Awanturka z leśnego podwórka Teatr Bajlandia - Bajkowa Niedziela w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

3 lutego 2019 roku o godz. 14.00 i 16.00 odbędzie się spotkanie w ramach Bajkowej Niedzieli w Piasecznie, podczas której wystąpi Teatr Bajlandia ze swoim spektaklem "Awanturka z leśnego podwórka". Miejsce: Sala Domu Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49. Impreza dla dzieci od 3 roku życia. Bilety w cenie 10 zł. Poduszki zamiast tradycyjnych foteli. Ilość miejsc ograniczona. Kontakt: katarzyna.resiak@kulturalni.pl, 519 388 690, 22 756 76 00 wew.18. Kup bilet Serdecznie zapraszamy.

Awanturka z leśnego podwórka Teatr Bajlandia - Bajkowa Niedziela w Piasecznie

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Teatr BAJLANDIA "Awanturka z leśnego podwórka" - pytał lisek pannę gąskę, masz ochotę na przekąskę? Przytaknęła, ale zbladła, bo prócz niej nie było jadła!” AWANTURKA Z LEŚNEGO PODWÓRKA, to pełna przygód i humoru bajka dla Najmłodszych. Kolorowa i rozśpiewana w prawdziwie leśnej scenerii opierająca się na interakcji z dziećmi, które biorą czynny udział w przygodach leśnych bohaterów. Dzieci nauczą się od zwierzątek, że wzajemna miłość i szacunek są najważniejsze w życiu a zgoda pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze chwile. Czy leśna kompania zdoła przechytrzyć cwanego lisa? Czy szlachetność i zgoda zwyciężą? O co ta cała awanturka ? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie tylko podczas tego spektaklu! BOHATEROWIE: Zajączek – uroczy romantyk, Jeżyk – ufny i dobroduszny, prawdziwy bohater, Gąska Pralinka – łakomczuszek, Lisek – sprytny i przebiegły WYSTĘPUJĄ: Katarzyna SŁOMSKA, Małgorzata RYTEL, Paweł WIŚNIEWSKI. Reżyseria i scenografia: Katarzyna SŁOMSKA. Muzyka i aranżacja: Tomasz FRĄCZEK.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie